Klasszikus

Őszi koncertek a Zeneakadémián

2015.06.30. 15:27
Ajánlom
A kedvezményes bérletek mellett már a Zeneakadémia Koncertközpont minden 2015 őszi programjára váltható szólójegy is.

A 2015/16-os sorozatokban meghirdetett koncertekre június közepétől válthatók meg a szólójegyek a Zeneakadémia Liszt Ferenc téri pénztárában, illetve a zeneakademia.hu-n keresztül. Az egyes előadásokra szóló jegyek mellett továbbra is elérhetők a 20% kedvezményt biztosító bérletek, illetve a bérleten kívüli koncertekre érvényes belépők. A választék bőséges, hiszen Zeneakadémia Koncertközpont barokktól a szimfonikus repertoáron át és kamarazene legintimebb műfajaiig ívelő klasszikus zenei kínálata mellett a jazz és a népzene kedvelői is a legkiválóbb hazai szólistákkal és a legnevesebb sztárvendégekkel találkozhatnak 2015 őszén.

A Zeneakadémia főépületének Europa Nostra-nagydíjjal elismert rekonstrukcióját követő újranyitáskor indított Akusztikus, autentikus népzenei sorozat keretében szeptember 27-én Herczku Ágnes mutatja be Bandázom című lemezét együttesével. Október 7-én Balogh Kálmán cimbalomművész ünnepli színpadi pályafutásának negyvenedik évfordulóját, december 1-jén Majorosi Marianna, a Csík zenekar tagja és vendégei adnak koncertet a Solti Teremben, szilveszter előestéjén pedig Palya Bea invitálja a közönséget évfordító estjére.

A jazz műfajának képviseletében olyan világsztárok lépnek fel Jazz itt! sorozatkban, mint Leszek Możdżer, a lengyel jazz elmúlt évtizedének legfényesebb üstököse, vagy a Brad Mehldau Trio, amelyben Larry Grenadier bőgős, Jeff Ballard dobos játszik a zongoristával, akinek 2013-as Nagyteremben adott szólóestjén a közönséget annyira lenyűgözte játéka, hogy öt ráadást adott. A sorozatban fellép egy fiatal magyar zenészekből álló együttes, a Silence Fiction is, amelynek tagjai Kanizsa Georgina, Vikukel Dániel, Miskolczi Márk és Urbán Marcell.

Ami pedig a klasszikus zenei csemegéket illeti: szeptember 11-én a Kelemen Kvartett vendége a norvég Vilde Frang és a német-francia csellista, Nicolas Altstaedt lesz. Szeptember 24-én Tetyana Zsuravel, az I. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyen második helyezést elért, valamint közönségdíjas ukrán énekesnő Natalia Korolko zongora-kíséretével három évszázad repertoárjából válogat dalestjén. Október 10-én a román születésű kiváló hegedű-művésznő, Corina Belcea kvartettje az osztrák Till Ferner zongoristával ad közös koncertet, 12-én pedig a Labèque-nővérek játszanak csupa francia kötődésű négykezes művet.

Október 19-én a lett Mischa Maisky, napjaink egyik legjelentősebb csellóművésze és az Új Magyar Kamarazenekar lép fel a Nagyteremben. Október 30-án Goldmark Károly halálának századik évfordulójára emlékezik Banda Ádám, Rohmann Ditta, Wiedemann Bernadett és Hlavacsek Tihamér, november 7-én pedig az I. Nemzetközi Marton Éva Énekverseny győztese, Vörös Szilvia ad dalestet Mocsári Károly oldalán. November 8-án a Charles Dutoit vezette Bécsi Szimfonikusok a 20. század francia és orosz zeneirodalmából összeállított koncertjén tapsolhat a budapesti közönség.

Chopin, Görner és Rossini műveit játssza Szilasi Alex zongoraművész a Wrocław Baroque Orchestrával együtt november 11-én, Marczi Mariann november 28-án a 20. század legnagyobb magyar zeneszerzői, Bartók, Kodály és Kurtág zongoraműveit adja majd elő. A magyar közönség által jól ismert Gyenisz Macujevet december 9-én a Bécs-Berlin Kamarazenekar élén láthatjuk újra, december 15-én pedig argentin estet ad Kelemen Barnabás és José Gallardo zongorista.

A Zeneakadémia növendékeit és tanárait nem csak az Élesben sorozat keretei közt hallhatjuk majd. Szeptember 30-án a Zeneakadémia életében talán legnagyobb változásokat hozó rektorra, Kovács Dénesre emlékeznek volt hegedűművész növendékei, a Zene Világnapján a Kodály Intézet és a Nemzetközi Kodály Társaság jubileumi koncertjére lehet jegyet váltani. Október 22-én a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarát Pinchas Steinberg vezényli majd, 27-én pedig a Koreai Liszt Társaság rendez közös hangversenyt az egyetemmel. November 15-én Kocsis Zoltán magyar zeneszerzők műveit dirigálja majd szintén a hallgatókból alakult zenekar élén.

A régizene és historikus előadás szerelmesei régi és új kedvenceivel találkozhat a hallgatóság: fellép a Balthasar Neumann Kórus és zenekar, Rachel Podger és a Felvilágosodás Korának Zenekara és a Concerto Armonico Budapest. Az opera műfaját sem hanyagolja el a Zeneakadémia: 2015 decemberében az újjáépített Solti termi kamaraopera-színpadot felavató Marton Éva fémjelezte népszerű Varázsfuvola-produkció újabb három alkalommal lesz látható.

A Zeneakadémia Koncertközpont teljes aktuális jegykínálata áttekintő pdf formátumban ide kattintva érhető el, a részletes programok pedig a Liszt Ferenc téri pénztárban, illetve a Libri könyvesboltokban megtalálható 2015/szeptember-decemberi koncertmagazinban, illetve ezt a hivatkozást követve érhetők el.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.