Klasszikus

Öt mesterhegedűvel gazdagodott a Liszt Ferenc Kamarazenekar

2021.01.23. 09:50
Ajánlom
A Liszt Ferenc Kamarazenekar egyéves keresést követően öt mesterhegedűre talált rá, amelyek még magasabb művészeti interpretációt tesznek lehetővé az együttes számára a jövőben. A zenekar soron következő tavaszi koncertjein már hallhatóak lesznek az új hangszerek.

A Liszt Ferenc Kamarazenekar tavaly új művészeti stratégiájának részeként, célul tűzte ki a zenekar külső, illetve belső megújulását. Ennek egyik eleme a szuverén kamarazenekari hangzás megerősítése volt, amelyhez elengedhetetlen része a megfelelő hangszerválasztás.

Egyéves keresést követően az év első hónapjában öt, kiváló mesterhegedűre találtak rá, amelyek friss hangzást kölcsönöznek a zenekar egészének.

„A Liszt Ferenc Kamarazenekarban mindig törekszünk arra, hogy koncertjeinken a legmagasabb minőségű komolyzenei élményt nyújtsuk közönségünknek. Ezt a célt szolgálja a hangszereink megújítása is. Kiválasztani a megfelelő hegedűket igazi kihívás volt. Minden hangszernek külön egyénisége van és a legnagyobb nehézséget az okozza, hogy megtaláljuk hozzá azt a játékost, aki a hangszert a maga különleges hangzásával szolgálni képes, illetve megtalálja a zenész a hangszerben a saját hangját” – mondta el Várdai István a zenekar művészeti igazgatója.

A hangszerek, beleértve a hegedűket több kategóriába sorolhatók készítési eljárásuk szerint: míg a gyári és manufaktúra-hangszereket részben vagy egészben gépi eljárással gyártják, a mesterhangszerek esetén egyetlen hangszerész készíti el őket, garantálva az adott hangszer egyedi és kiváló hangzását. A zenekar által megszerzett hegedűk is egy-egy készítő nevéhez fűzhetők: a 18. században aktív, híres olasz származású Landolfi, a párizsi központú Leclerc, a 19. századi, olasz Santagiuliana, a német Mönnig, illetve a 20. század elején tevékenykedő, Spiegel János kézművesmunkáiról van szó. A mesterhangszerek jó, illetve kiváló állapotúak, azonnal játszhatók.

A kiválasztást követően a zenészek kezéhez beállítják a hangszereket, illetve amikor elkezdenek rajtuk játszani, folyamatosan változik a hangzásuk, hiszen az elmúlt 10-15 évben nem használták ezeket az eszközöket.

A zenekar soron következő koncertjein a tagok a zeneműveket már az új mesterhegedűkkel játsszák el bízva abban, hogy ez a friss hangzás még több örömet és élményt fog okozni a nézőknek is. Az idei évben márciusban a világhírű Ilya Gringolts hegedűművésszel, áprilisban a nemzetközi elismertségű zongoristával, Fejérvári Zoltánnal, illetve májusban Juliane Banse német szopránénekessel lép színpadra az együttes.

Várdai István egy videóban is mesélt a hangszerbeszerzésről, amely itt tekinthető meg.

 

Várdai István saját kadenciát játszott egy rokokó versenyműben. De miért fontos ez?

Kapcsolódó

Várdai István saját kadenciát játszott egy rokokó versenyműben. De miért fontos ez?

A kadencia nem pusztán virtuozitásra szolgál. A szólista ideális esetben mély zeneiséget bontakoztathat ki benne. De mi történik akkor, ha egy kétszázhetven éves zeneműhöz egy kortárs hangszerjátékos komponál szólórészt? Várdai István adta meg a választ.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Színház

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Klasszikus ajánló

A mozdulatok költészete – kezdődik a Pastorale-sorozat

A Pastorale családi előadás-sorozat a 2023-as évadban is a Pesti Vigadó Dísztermében, a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közös rendezésében valósul meg. A 2023-as sorozat nyitókoncertje A mozdulatok költészete címmel, a Táncművészeti Egyetem közreműködésével mutat be egy különleges zenei világot.
Klasszikus gyász

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Klasszikus hír

Fesztivállal és versennyel emlékeznek Tallér Zsófia zeneszerzőre

Tallér Zsófia elismert zeneszerző, tanár 2021-ben hunyt el, nagy űrt hagyva maga után a magyar kulturális életben. Emlékére idén tavasszal először szervezik meg hagyományteremtő céllal a Sofianetta Fesztivált.
Klasszikus interjú

„Ha csinálsz valamit, csináld jól!” – interjú Varga Gilberttel

Varga Gilbert március 24-én a Müpában, 25-én a pécsi Kodály Központban vezényli a Pannon Filharmonikusokat. A világhírű dirigenst Franciaországban értük utol.