A Pannon Filharmonikusok OTT VAN címmel hirdette meg következő évadát. Március 24-től vehetnek bérletet a Müpába a zenebarátok, ahol a zenekar folytatja családbarát programját is: a 6-18 éves fiatalok díjmentes bérletet igényelhetnek az együttestől. A tavaly még gyerek, idén már a 18. életévüket betöltött Junior bérletesek a zenekar elismerő oklevelét és első felnőtt bérletüket vehették át pénteken a PFZ igazgatójától.
„A főváros a pécsi zenekar számára nem csupán egy játszóhelyszín, hanem a Müpa a második otthonunk.
Természetes volt a gondolat, hogy két művel is tisztelegjünk a sorozatunkban Budapest előtt.
Minden évadban elképesztő élmény, ahogy több százan sorban állnak azért, hogy meghosszabbíthassák a bérletüket a pécsi együtteshez. Az pedig, hogy fiatalodik a közönségünk, külön büszkeség számunkra” - hangsúlyozta Horváth Zsolt, a PFZ igazgatója.
A péntek esti fővárosi Pannon sorozat hagyományos, Leo McFall brit dirigens által vezényelt nyitókoncertjén elhangzó Bartók-mű, a Táncszvit Budapest egyesítésének 50. jubileumára készült, és úgy tekint a fővárosra, mint a teljes Kárpát-medence központjára, mely egységbe foglalja minden itt élő népcsoport zenéjét és kultúráját. A koncerten elhangzik Max Bruch személyes hangú, végletesen szenvedélyes és romantikus I. (g-moll) hegedűversenye, amely születése óta lázban tartja a hegedűsöket, nemkülönben Jennifer Pike művésznőt. A koncertet záró mű, Rahmanyinov III. szimfóniája ugyancsak bővelkedik az érzelmekben és ambíciókban.
A sorozat második koncertje Dohnányi Ünnepi nyitányával kezdődik, mellyel a Pest, Buda és Óbuda egyesítésére adott koncerten ünnepeltek egykor. A hármasságot idéző műben
két szimfonikus és egy fúvószenekar indul el külön utakról, hogy egyesüljön egyetlen naggyá, és három fontos dallamot szőjön egybe: a Himnuszt, a Szózatot és Dohnányi Magyar Hiszekegy című művét.
A koncerten elhangzó, talán minden idők legnehezebb zongoraconcertója, Rahmanyinov III. zongoraversenye Balázs János előadásában méltó kezekre talál. Saint-Saëns a koncertet záró III. „Orgona” szimfóniáját annyira tökéletesnek érezte, hogy kérésre sem írt több művet ebben a műfajban. A koncert orgonistája Kovács Szilárd Ferenc, dirigense pedig az együttes vezető karmestere, Bogányi Tibor lesz.
A harmadik koncert sikerszerzőket és -darabokat sorakoztat fel. A Rigoletto, a Traviata és a A trubadúr sikerei után Verdi az olasz zenei élet ünnepelt szerzője lett. A végzet hatalma című darab a Verdit övező rajongás közepette született, a hangversenyt az opera nyitánya indítja. A koncert versenyművét jegyző Paganinit az ördög hegedűseként emlegették, és az I. hegedűversenyének már a koncepciójában is van valami boszorkányos: a mű Esz-dúrban szól, mely a zenekaron bársonyosan hangzik, de a szólista, Kelemen Barnabás hangszere minden korabeli hangzásnál fényesebben, Disz-dúrban szól majd. A koncertet záró Imigyen szóla Zarathustra, Richard Strauss meghatározó műve lett, a filmzene is sokat köszönhet neki. Az est karmestere Varga Gilbert. (A Maestróval legutóbbi, március végén tartott koncertje kapcsán interjúztunk, a beszélgetést itt lehet elolvasni.)
Az utolsó előtti, márciusi koncerten Janáček Sinfoniettája
a kortárs, szabad ember lelki szépségét és örömét festi le, erejét és bátorságát a győzelemért való harcra.
A nyitóművet követő alkotás, Glazunov Szaxofonversenye egy csapásra a szaxofonirodalom fontos darabjává vált. A ritkán hallható concerto előadója Valentine Michaud művésznő lesz. Sosztakovics koncertzáró 12. szimfóniájának programja az 1917-es forradalom eseményeit veszi végig – és mindazt, ami a történelmet ismerő embernek a sorok között erről eszébe jut. Az estet Héja Domonkos vezényli.
A koncertsorozat utolsó hangversenye főhajtás az európai kultúra előtt: a koncerten Beethoven első és – az Unió himnuszaként is ismert Örömódát magába foglaló – utolsó szimfóniája hangzik el.
Egyesek szerint J. S. Bach az isten, Mozart az angyal és Beethoven az ember, akinek saját erejéből kell felküzdenie magát a mennybe.
Beethoven életművében nyoma van ennek a küzdelemnek, mely a IX. szimfóniában éri el célját, a mennyországot. A komponista művészetszemlélete alfája és omegája lett a későbbi szerzőknek. Beethoven csak kilenc szimfóniát írt, de naggyá tette a szimfónia műfaját. A koncert szólistái Pasztircsák Polina, Gál Erika, Brickner Szabolcs és Cser Krisztián lesznek. Közreműködik a Magyar Rádió Énekkara, karigazgató Pad Zoltán. Karmesterként Gérard Korstent köszönthetjük, aki sokadik alkalommal jön vissza az együtteshez.
A bérlet koncertjeiről további információ és bérletváltási lehetőség a Pannon Filharmonikusok oldalán érhető el.
Fejléckép: Valentine Michaud (fotó/forrás: Fred Merz Lundi / Pannon Filharmonikusok)