A versenyt 2018-ban minden várakozást felülmúló érdeklődés kísérte, 25 országból összesen 75 pályamű érkezett. A kvartett a 2018/19-es évadban háromszor is műsorára tűzte a nyertes pályaművet, Leonardo Mezzalira Quartetto del pulsare e dell' affiorare című kompozícióját. Sikerrel szerepelt két hazai szerző is a rangos nemzetközi mezőnyben: Zámbó Jonatán 14 bagatell című művével 3. díjat nyert, Balogh Máté pedig kiérdemelte a zsűri egyik különdíját, a Zeneakadémia Alapítvány Díjat. A verseny pénzjutalommal is járt.
A Central European String Quartet Balatonalmádiban (Fotó/Forrás: Érdi-Harmos Réka, Klassz a pARTon!)
A CESQ Zeneszerzőverseny 2020-as kiírására – ahogyan tavaly is – bármely országból várnak pályaműveket, és bármely korú és tapasztalatú zeneszerző beadhat pályamunkát. Az elbírálás anonim, a zsűri bírálatkor nem látja a szerzők neveit. A zsűri munkájában részt vesz az Erkel- és Bartók-Pásztory díjas Tihanyi László zeneszerző is, a kvartett tagjai mellett.
Nevezni a nevezési lap kitöltésével és a nevezési díj befizetésével lehet 2020. április 10-ig.
A díjazottak anyagi elismerésben is részesülnek. Az 2020. évi verseny első díjazott művének ősbemutatójára a II. New Millennium Nemzetközi Kamarazenei Fesztiválon kerül sor klasszikus művek mellett, a fesztivál rezidens együttese a Central European String Quartet előadásában, amelyeket további koncertek követnek.
A kvartett célja a versennyel többek között az, hogy a verseny publicitását felhasználva reflektorfénybe állítsa a mai zenét és az élő zeneszerzőket, és ilyen módon támogassa a vonósnégyes repertoárjának szélesítését.
A CESQ zeneszerzőversenyről bővebb információt itt talál.
Különleges, ritkán hallható mű Miranda Liu előadásában
A koncertprogramban ritkán hallható, különleges műveket hallgathat a közönség 2020. február 6-án este a Pesti Vigadóban. Szokolay Sándor Hegedűversenyét és Bartók I. rapszódiáját játssza Miranda Liu hegedművésznő, aki a Concerto Budapest tagjaként Magyarország legfiatalabb koncertmestere. Az amerikai születésű művésznő a salzburgi Mozarteumon végzett tanulmányai után egy ösztöndíjjal Budapestre költözött 2013-ban, ahol négy éve, 19 évesen próbajátékon felvételt nyert a Keller András vezette együttesbe. A hegedűművésznő azóta mind a zenekar koncertmestereként, mind szólistaként és kamarazenészként egyaránt aktív, innovatív művészeti projektek ötletgazdája és megvalósítója, így a New Millennium Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál, valamint Central European String Quartet Nemzetközi Zeneszerzőverseny alapítója.
A Concerto Budapest hangversenyét Rácz Zoltán vezényli. Szokolay Sándor hegedűversenyét legelső korszakának végén komponálta, 1957-ben ezzel a művel diplomázott. Első tétele eredetileg önálló darabként jött létre, Allegro de Concert címmel, és ebben a formában szerzője első jelentős nemzetközi sikerét is meghozta, ugyanis az 1956-os varsói Wieniawski-zeneszerzőverseny egyik díjazottja lett. Szokolay küszöbön álló diplomakoncertje azután külső késztetést is jelentett arra, hogy a versenymű hamarosan egésszé kerekedjék, mégpedig Farkas Ferenc legendásan szigorú irányításával. A bemutatóra Lehel György vezényletével és Simor András szólójával került sor, majd hamarosan a teljes mű is bemutatkozott Lengyelországban, a „Varsói Ősz” kortárs zenei fesztivál keretei között.
A koncert következő száma a múlt század nagy magyar hegedűsét, Szigeti Józsefet idézi meg, hiszen Bartók neki ajánlotta az I. rapszódiát, amelynek zenei anyagában tordai és temesi gyűjtésű táncdallam egyaránt ott rejlik
„Izgatottan várom a koncertet, mindkét művet öröm játszani, hiszen reflektorfénybe állítja a szólista képességeit. Én előtte egyáltalán nem ismertem Szokolay hegedűversenyét, és a felfedezés során egyre jobban szerettem bele a darabba. Tökéletes a párosítás Bartók híres és igen gyakran játszott 1. rapszódiájával, a két darab kiegészíti egymást. Nekem mindig jó érzés, mint szólista is fellépni a saját zenekarommal, hiszen minden zenésztársam jól ismer engem, és ez plusz biztonságot ad” – mondta Liu.
Az este további fellépői: Váradi Zita szoprán, Németh Judit mezzoszoprán, Jekl László basszus, a Szent Efrém Kórus (művészeti vezető Bubnó Tamás) és Lukáts Andor színművész.
Kapcsolódó
Miranda Liu három órán át játszott a zenekarnak, míg megkapta a koncertmesteri széket
Tizenkilenc évesen vált a legfiatalabb hazai koncertmesterré, igaz, meg is dolgozott érte. Miranda Liu még mindig csak huszonkettő, de már kvartettalapító, most pedig egy új kamarazenei fesztivált szervez az ősz beköszöntekor. Ez lesz a New Millennium.