Klasszikus

Pécsi barangolások a Partitúra stábjával

A Partitúra augusztus 25-i adása
2019.08.25. 10:05
Ajánlom
A nyári ismétlő részek utolsó állomásaként Miklósa Erika és Batta András kulturális országjáró műsora a Dunántúl legnagyobb városába, Pécsre látogat. Az adás augusztus 25-én vasárnap, 13.25 órától tekinthető meg a Duna Televízióban.

Pécs ókori neve Sopianæ. A város mai neve először egy 1235-ből való oklevélben szerepelt ebben formában: Pechuth (azaz „pécsi út”), majd 1290 körül önálló névként: Ponch villicus de Peech. A település az ország délnyugati szélén, a horvát határ közelében található, a Dunától 45–50 km-re nyugatra. Északról a Mecsek határolja, délről az Alföld Baranya megyébe nyúló része.

Az adásban a Partitúra stábja felkeresi a 30Y nevű zenekar pécsi kötődésű frontemberét, Beck Zoli egyetemi tanár, zenész, énekes, dalszerzőt, akitől azt is megkérdezik, milyen a város viszonya a zenéhez és hogyan történik a dalszerzés.

pfz-105613.jpg

Pannon Filharmonikusok (Fotó/Forrás: Pannon Filharmonikusok)

Pécs többek között az Angster orgonagyár működése és hagyományai miatt is fontos helyszín az orgonavilágban. Ennek megismeréséhez segíti hozzá a nézőket Szamosi Szabolcs orgonaművész. A stáb ezután a Kodály Központhoz érkezik, ahol Horváth Zsolt trombitaművésszel, a Pannon Filharmonikusok igazgatójával beszélgetnek arról, trombitásként milyen gyakran van lehetősége a zenekarral együtt játszania.

Boros Misi zongorajátéka utána a Zsolnay negyedben folytatódik a barangolás, ahol a műsorvezetők Uhrik Dóra balettmestert, a Pécsi Balett ügyvezető igazgatóját látogatják meg próba közben. Arról is beszélgetnek vele, hogyan viszonyul a Pécsi Balett a klasszikus, valamint a mindenkori kortárs baletthez.

DSC_0229-145417.jpg

Batta András és Miklósa Erika a Partitúra forgatásán (Fotó/Forrás: Gál Bereniké / Fidelio)

Pécsen minden irányból zenét hallunk, nem meglepő tehát, hogy a kórusélet is élénken virágzik. Ennek egyik oszlopos tagja a 88 éves Tillai Aurél karnagy, zeneszerző, akitől megtudhatjuk, hol lehet manapság Pécsen kórust hallani. Végül a fiatal Vasarely-kutatóval, Lépold Zsanettel ismerkedhetünk meg. Victor Vasarely kultusza nagyon erős Pécsen, pedig élete jelentős részében külföldön élt és alkotott. Az adásból kiderül, milyen értéket képvisel ma Vasarely művészete és hogyan él együtt a város szövetével.

Az előző adások megnézhetők ide kattintva>>>

A Partitúra első évadát nyáron tíz héten át vasárnap délutánonként, 13.25-kor ismétli a Duna Televízió. A pécsi adás ismétlése augusztus 25-én látható.

Fejléckép: Miklósa Erika, Novák Péter és Batta András (fotó: Gál Bereniké / Fidelio)

Partitúra

Partitúra – kulturális felfedezőút Magyarországon, nyitott szívvel, együtt. Ez a mottója a Virtuózok zsűrijéből is jól ismert páros, Miklósa Erika operaénekesnő és Batta András zenetörténész műsorának. A Partitúra alkotói Novák Péter rendezésében olyan országos túrára csábítják a nézőket, ahol a muzsika és más művészeti ágak, a hagyományok és az új teremtések, a mesterek és a fiatal tehetségek turistajelzését követhetik nyomon.

A népszerű tévéműsor legújabb szériája szeptember 12-től várja a nézőket a képernyő elé. Az új részek szombatonként 14.30-kor kezdődnek a Duna Televízióban.

Tartsanak velünk virtuális felfedezőtúránkon, amely során Magyarország meseszép tájain kutatunk közösségi élmények, közös értékek és kiemelkedő emberek után!

A korábbi részek itt érhetők el>>>

A műsorral kapcsolatos kommunikáció az NKA támogatásával valósulhatott meg.

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Klasszikus interjú

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Klasszikus ajánló

Csaba Péter karmester és hegedűművész lánya koncertezik a MÁV Szimfonikus Zenekarral

A MÁV Szimfonikus Zenekar december 6-i, Generációk a pódiumon című hangversenyén a Franciaországban élő Csaba Péter, a zenekar állandó vendégkarmesterének vezényletével két nagyszabású művet hallhat a közönség a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

Magyarország legfiatalabb kamarazenekara a közönség támogatását kéri

A Kemény Péter karmester által vezetett EraNova Kamarazenekar Azúrkéken című sorozata csupa hallgatói diplomakoncertből áll, amelyeket ingyenesen tekinthetnek meg az érdeklődők.