Klasszikus

Pejácsevich Dóra horvát-magyar zeneszerzőre emlékezik a MÁV Szimfonikusok, halálának 100. évfordulóján

2023.11.08. 11:05
Ajánlom
Pejácsevich Dóra zenéjében az Osztrák-Magyar Monarchia városainak századfordulós világa tükröződik, ahol a polgárság otthon érezhette magát Budapesten, Bécsben, Pozsonyban, Kolozsváron, Marosvásárhelyen. A koncert november 8-án hallható a Zeneakadémián.
Dora_Pejacevic_autoportret-110607.jpg

Pejácsevich Dóra horvát-magyar zeneszerző (Fotó/Forrás: Wikipedia)

Pejácsevich Dóra 1885-ben horvát-magyar arisztokrata családban született Budapesten, apja, Teodor Pejacevic horvát arisztokrata, anyja pedig Vay Erzsébet magyar grófi család sarja, széles körben elismert zongoraművész volt. Lányukat ő kezdte zenére tanítani, majd Pejácsevich Dóra magasabb fokú tanulmányait Zágrábban, Drezdában és Münchenben végezte, 12 éves korában kezdett komponálni. Az első világháború alatt betegápolóként dolgozott, háborús élményei mély nyomot hagytak benne.

Művei kezdetben a késő romantika stílusát követték, a világháború hatása alatt fordult a századelő expresszionista és modernista zeneszerzői felé.

Szerzeményeit már életében bemutatták, Budapest, Bécs, Zágráb, Prága, München, Drezda és más városok hangversenytermeiben. 1913-ban komponálta op. 33 számú zongoraversenyét, amely az első horvát versenymű, valamint 1916-17-ben az első horvát szimfóniát. A Horvát Zenei Információs Központ több mint száz művét adta ki, zenekari kompozíciói 2000 után jelentek meg CD-n.

A november 8-i est műsorán Pejácsevich Dóra Verwandlung op. 37, Liebeslied op. 39, Szimfónia, fisz-moll, op. 41 című művei, valamint Liszt A-dúr zongoraversenye szerepelnek, közreműködik Láng Dorottya mezzoszoprán, valamint Balog József zongoraművész. A zenekart Kesselyák Gergely karmester vezényli, akinek zenei tevékenységét jelentős mértékben átszövi a szomszédos népek zenéjének kutatása és bemutatása Magyarországon.

Fejléckép: Pejácsevich Dóra (forrás: Zeneakadémia)

Nők a zenében

Ha végigtekintünk az európai zenetörténeten, alig találunk női neveket. Hildegard von Bingen, Clara Schumann, Fanny Mendelssohn és Ethel Smyth üdítő kivételek, de respektjük elmarad a nagyokétól: sok esetben azért, mert férfiárnyékba kerültek. A jazzben sem jobb a helyzet: Mary Lou Williams vagy Esperanza Spalding inkább kakukktojás, pedig milyen jó, hogy vannak.

Erre a hiányra szeretne rávilágítani március 8-án, a Nemzetközi Nőnapon indult sorozatunk.

A sorozat további részeit itt érheti el!

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

Felkavaró vízió a modern nőkről – Alföldi Róbert legújabb rendezése a Pesti Színházban

Október 5-én tartják Wéber Kata Egy nő anatómiája című darabjának magyarországi ősbemutatóját a Pesti Színházban, amelynek alapján Mundruczó Kornél nagy sikerű filmje, a Pieces of a Woman készült.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus ajánló

Válogatott vonósnégyeseket hoz Magyarországra a MERITA projekt

A MERITA – Európai Kamarazenei Együttműködés keretében érkezik Magyarországra két izgalmas műsor-összeállítású vonósnégyes: a Skazka Kwartet a Fonóban ad koncertet október 12-én, a PuraCorda a BMC színpadán látható október 21-én.
Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.