Mi is hírt adtunk arról a brácsajátékosról, aki azt állítva, hogy egy 2012-es Walkür-próbán halláskárosodást szenvedett, beperelte a londoni Royal Operaházat. Chris Goldscheider most megnyerte a pert, és az eset jelzésértékű lehet a világ szimfonikus zenekaraira nézve.

Kapcsolódó
Egy brácsás bepereli az operaházat, mert halláskárosodást szenvedett Wagner zenéjétől
Egy brácsajátékos pert akasztott a londoni Royal Opera House nyakába, miután Wagner Ringjének előadását a rézfúvós szekció előtt ülve játszotta végig, és emiatt halláskárosodást szenvedett.
Ez az első alkalom, hogy egy bíróság halláskárosodás miatt hozott elmarasztaló ítéletet egy munkáltatóval szemben a zeneiparban, írja a BBC. Egyben ez az első alkalom, hogy az akusztikai sokkot olyan kondícióként kezelték, amely nyomán a sértett pénzügyi kompenzációra jogosult. A Royal Operaház (ROH) csalódott és meglepődött a döntést illetően.
2012. szeptember 1-én Goldscheidernek a rézfúvós szekció előtt kellett ülnie, miközben Wagner A walkür című operáját próbálta a ház zenekara. Egy hasonló alkalom 130 decibeles hangerősséget jelenthet, ami nagyjából olyan, mintha egy repülőgép motorja mellett ülne az ember. A brácsaművész hallása visszafordíthatatlanul sérült.
Az akusztikai sokk velejárója, hogy a sérült fülzúgásban és hyperacusisban (hangokra való túlérzékenységben) szenved, szédül. Goldscheider elmondta, hogy jelenleg a normál erejű hangok is fájdalmat okoznak neki. Különösen sajnálja, hogy soha többé nem hallgathatja fia kürtjátékát, aki Nagy-Britannia egyik ígéretes tehetségének számít.
A Help Musicians UK szervezete szerint a halláskárosodás rengeteg zenészt érint, egy 2015-ös felmérés szerint a muzsikusok 59,5%-a nyilatkozott úgy, hogy valamilyen mértékben szenved a kondíciótól, 78%-uk pedig összekötötte ezt a foglalkozásukkal.