Klasszikus

Pert vesztett a Hyperion Records

2005.08.15. 00:00
Ajánlom
Akár az ötszázezer angol fontot is elérheti az a perköltség, melyet egy elvesztett szerzői jogi per miatt kell kifizetnie az angol Hyperion Records-nak. Az ügy érdekessége, hogy a per tárgya egy több mint háromszáz éve született szerző, nyertese pedig egy zenetörténész, aki Michel Richard de Lalande műveinek közreadásával kapta meg – a bíróság közbenjárásával – azok „szerzői jogát”.

Új megvilágításba helyezi a szerzői jogokat, és a régi művek kottakiadásával foglalkozó zenetörténészek jogi lehetőségeit az az ítélet, melyet egy amerikai bíróság hozott néhány héttel ezelőtt az angol Hyperion Records és az amerikai zenetörténész, Lionel Sawkins ügyében. A szerzői jogi per középpontjában különös módon egy több mint háromszáz éve született szerző, Michel Richard de Lalande (1657-1726) művei állnak.

2000-ben a zenei ritkaságok lemezkiadásával foglalkozó Hyperion Records XIV. Lajos udvarának zenei életét bemutató CD-t adott ki, melyen két de Lalande-mű is szerepelt (Deum Laudamus és Venite Exultemus). A felvételen játszó együttes számára a kiadó – szokásához híven – a legfrissebb, tudományos szempontból feddhetetlen kiadást vette meg, jelen esetben a legjelentősebb de Lalande-kutató, Lionel Sawkins közreadását.

A felvétel előtt egy héttel Sawkins jogdíj-követeléssel állt a kiadó elé, amely ezt megtagadta tőle, bízva abban, hogy egy esetleges perből csak nyertesként kerülhet ki, hiszen a kottákat megvette, de Lalande „szerzői jogai” pedig még a szerzői jog fogalmának születése előtt lejártak. A lemezcég elvesztette a pert, mivel Sawkins sikerrel bizonyította a bíróság előtt, hogy a de Lalande-műveket nem vehették volna fel az ő szellemi munkája nélkül. Mint a per folyamán Sawkins ügyvédje kifejtette, a kutató több mint háromezer változtatást eszközölt az eredeti kottaszövegekhez (kézirat, első kiadás, stb.) képest, s összesen több mint ezerkétszáz munkaórát töltött a közreadással.

A Hyperion Records igazgatója, Simon Perry szerint számos kérdést vet fel a bíróság ítélete, és új helyzetbe hozza a régi zenék felvételeivel foglalkozó lemezcégeket. Mint kifejtette, cége végét is jelentheti a majd’ ötszázezer angol fontnyi perköltség kifizetési kötelezettsége. Egy névtelen amerikai zenerajongó máris jelezte, hogy összes létező Hyperion-felvételből – több mint ezerkétszáz tétel – vásárol egy példányt, ezzel is támogatva kedvenc lemezkiadóját. További részletek olvashatók a Hyperion Record honlapján.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.
Klasszikus ajánló

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.