Klasszikus

Petrenko lesz Simon Rattle utódja

2015.06.22. 15:44
Ajánlom
A Bajor Állami Operaház főzeneigazgatóját, Kirill Petrenkót választották meg a Berlini Filharmonikusok új vezető dirigensüknek.

További tárgyalásokon dőlhet el, hogy a 43 éves orosz karmester mikortól töltheti be a klasszikus zenei élet egyik legrangosabb pozícióját. Az biztos, hogy a jelenlegi vezető karmester, Sir Simon Rattle szerződése 2018-ig szól, miként Petrenko is eddig az évig van lekötve a bajor dalszínháznál.

A zenekart 2002 óta vezető Rattle márciusban jelentette be távozását. Mivel a német főváros 1882 óta működő zenekara azon együttesek közé tartozik, amelynek tagjai maguk választanak vezető karmestert, az együttes állandó tagjai május 11-én összegyűltek, hogy új vezető karmestert válasszanak, de a csaknem 12 órán keresztül tartó egyeztetések nem vezettek eredményre. A most megválasztott Petrenko a fiatalabb karmesternemzedék egyik sztárjának számít, akit kezdettől fogva az esélyesek között emlegettek olyan dirigensekkel együtt, mint Christian Thielemann, a drezdai Staatskapelle, Andris Nelsons, a Bostoni Szimfonikusok vagy Gustavo Dudamel, a Los Angeles-i Filharmonikusok karmestere. A Berlini Állami Operaház legendás főzeneigazgatóját, Daniel Barenboimot is mint Rattle lehetséges utódját tartották számon.

Petrenko 1972-ben született Omszkban, családjával 1990-ben költöztek az ausztriai Vorarlbergbe, ahol apja a helyi szimfonikus zenekar hegedűseként helyezkedett el. Petrenko a bécsi zeneakadémián végzett karmesteri tanulmányai után 2002-2007 között a berlini Komische Oper főzeneigazgatója volt, és 2013-ban szerződött el a Bajor Állami Operaházhoz. A Berlini Filharmonikusokat is többször dirigálta már vendégkarmesterként. Idén nyáron Bayreuthban utoljára vezényli Frank Castorf Ring-rendezését.

A 60 éves Sir Simon Rattle 2017 szeptemberétől a Londoni Szimfonikus Zenekar vezetőjeként folytatja pályáját; berlini szerződése 2018-as lejártáig így valószínűleg az angol és a német fővárosban is dolgozik majd. A Berlini Filharmonikusok legutóbb tavaly novemberben léptek fel Magyarországon a berlini fal leomlásának 25. évfordulója alkalmából. A Művészetek Palotájában adott hangversenyt Sir Simon Rattle dirigálta. Kirill Petrenko is nemrég járt Magyarországon, a Bajor Állami Zenekarral az idei tavaszi fesztiválon lépett fel. A Berlini Filharmonikusokat gyakran a világ legjobb komolyzenei együtteseként említik. Korábbi vezetői között olyan nagyságok voltak, mint Claudio Abbado és Herbert von Karajan.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.