Klasszikus

Pierre-Laurent Aimard zongoraművész elkötelezte magát a kortárszene mellett

2003.04.10. 00:00
Ajánlom
A Magyar Tudományos Akadémián ünnepelték meg a világhírű, nemrég Kossuth-díjjal kitüntetett zeneszerző, Ligeti György nyolcvanadik születésnapját. Az ünnepi koncert főszereplője Pierre-Laurent Aimard francia zongoraművész volt, akinek repertoárjában régóta meghatározó szerepet játszik a kortárszene s ezen belül Ligeti életműve.

A most negyvenhat esztendős Pierre-Laurent Aimard azt mondja, bár konzervatóriumi és zeneakadémiai tanulmányai alatt gondosan végigjátszotta a barokk, bécsi klasszikus és romantikus remekműveket is, valójában mindig a modern zene érdekelte igazán. "Ebben szerepet játszott első tanárom, aki a hatvanas években, Lyonban megismertetett a XX. századi dallam- és harmóniavilággal, de nyilván az is fontos volt, hogy én nem zárkóztam el a kortárszenétől, sőt ellenkezőleg: szenvedélyesen rajongani kezdtem iránta” – mesélte a Magyar Hírlap kérdésére. Még nem volt húszéves, amikor a világhírű zeneszerző és karmester, Pierre Boulez meghívta Ensemble InterContemporain nevű saját együttesébe. "Tizennyolc évet töltöttem Boulezzel, és ezalatt rengeteget tanultam” – mondja. "Az együttessel bejártuk az egész világot, megismertem a modern zene szinte teljes repertoárját, s mindezt úgy, hogy közben maradt időm szólistaként és kamaramuzsikusként más felkéréseknek is eleget tenni” – mondja Pierre-Laurent Aimard, aki 1995-ig vett részt az Ensemble InterContemporain munkájában.
Aimard régóta szorosan kötődik a magyar zenéhez, s elsősorban Ligeti György életművéhez. Folyamatosan műsorán tartja Ligeti tizennyolc zongoraetűdjét (a születésnapi koncerten is ezeket játszotta), s nagy sikerrel mutatta be a Zongoraversenyt, amelyből – az Asko Ensemble közreműködésével – 2001-ben lemezfelvételt is készített. Nagy megtiszteltetésnek tartja, hogy az általa Gyuri Ligetiként emlegetett zeneszerző személyesen részt vesz a lemezfelvételeken, és hosszú ideje figyelemmel kíséri Aimard munkáját, amelyről elismeréssel nyilatkozik. A francia zongoraművész Ligeti mellett Kurtág Györggyel, Eötvös Péterrel, Simon Alberttel is sokat dolgozott, visszatérő vendégnek számít a szombathelyi Bartók fesztiválon és szemináriumon. "Itt, Budapesten talán sokan nem is tudják, hogy a magyar zene milyen hatalmas eredményeket ért el világszerte az elmúlt húsz évben. 1981-ben, a Bartók centenárium idején elkezdődött valami, s azóta egyre-másra születnek olyan produkciók, amelyek a Bartók utáni magyar zenekultúrát is a figyelem középpontjába állítják” – véli Pierre-Laurent Aimard.
Ligeti György mellett Aimard honfitársa, a néhány éve elhunyt Olivier Messiaen életművével is behatóan foglalkozik. Világszerte nagy feltűnést keltett az a 2000-ben készült lemezfelvétele, amelyen a Húsz pillantás a gyermek Jézusra című, liturgikus ihletésű, monumentális Messiaen-kompozíciót adta elő. Legújabb CD-jén viszont nem kortárszenét játszik: az elismert régizene-specialista, az osztrák Nikolaus Harnoncourt vezényletével szólaltatja meg Beethoven öt zongoraversenyét.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.
Plusz

Zubreczki Dávid: „Budapest tele van különleges templomokkal”

Ismét kiadták a Templomséták Budapesten című könyvet. Zubreczki Dávid építészeti mesemondó nagysikerű kötetében 250 templom, zsinagóga, imaház, kápolna és szentély szerepel különleges városi sétajavaslatokkal. A mű megjelenéséhez kapcsolódóan február 13-tól május 21-ig nyolc budapesti templomban tart vetített előadást a szerző.
Klasszikus

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.