Klasszikus

Prokofjev és a bécsi klasszikusok

2015.04.23. 10:00
Ajánlom
A bécsi kultúrát bemutató sorozatunkban ezúttal egy XX. századi szerző és bécsi klasszikusok kapcsolatát mutatjuk be; cikkünk apropója, hogy Szergej Prokofjev 1891-ben ezen a napon született.

Elsőként üssük fel ismét Pandi Marianne Hangversenykalauz című művét, és nézzük meg, hogy mit ír Prokofjev egyik legnagyszerűbb alkotásáról, a Klasszikus szimfóniáról: "1917-ben írta Prokofjev első szimfóniáját. Célja az volt, hogy a korszerű zenei technika és kifejezőeszközök segítségével Haydn és Mozart szimfóniáinak nyomdokába lépjen. Ezért művét számozás helyett a "klasszikus" melléknévvel látta el. Ami a formát és a hangszerelést illeti - előbbinek arányossága, utóbbinak gazdaságossága, világossága révén -, ez valóban sikerült is a zeneszerzőnek. Természetesen a harmónia- és melódiavilág Prokofjev félreismerhetetlen sajátja. E kettősség révén a mű könnyen érthető és rendkívüli népszerűségre tett szert: ifjú és felnőtt hallgatóság körében osztatlan kedveltségnek örvend a Klasszikus szimfónia.

Az első tétel két témáját a hegedűk exponálják: ezek nem viszonyíthatók egymáshoz a klasszikus fő-, illetve melléktéma relációjában, mivel jellegük igen hasonló: eleven, sziporkázó, szellemes és vidáman gunyoros mindkettő. A fagott kísérete a második témának különösen humoros karaktert kölcsönöz. A lassú tétel ugyancsak hamisítatlanul Prokofjevre valló, karcsú és érzékeny dallamát - az elsőhöz hasonlóan - a hegedűk szólaltatják meg. A Gavotte feliratú harmadik tétel már címével is archaizál. Középső szakasza - a hagyományoknak megfelelően - Musette. Szikrázóan szellemes és virtuóz a finálé is. A Klasszikus szimfóniát 1918-ban a szerző vezényletével mutatták be Pétervárott."

Hallgassuk meg a teljes művet Carlo Maria Giulini karmester és a Chicago Symphony Orchestra előadásában:

Érdekes részletre leltünk Prokofjev életrajzi könyvében, amely az Önéletrajz és írások címet viseli: "Otthon, születésemtől fogva állandóan hallottam zenét. Amikor esténként lefektettek és nem volt még aludhatnékom, ágyamban heverészve figyeltem a Beethoven-szonáták elmosodó hangjaira, amelyek négy szobányiról szűrödtek be a gyerekszobába. Édesanyám többnyire az első kötet szonátáit játszotta." Ugyanezen könyvben egy másik oldalon így ír: „Szeretnék most egy kis szünetet tartani, hogy kellőképpen rámutathassak azokra az alapvető vonásokra, amelyek művészi fejlődésemet irányították. Az első a klasszikus irányzat, amely gyermekkoromig, az édesanyám játszotta Beethoven szonátákig nyomon követhető. Ez a hatás olykor neoklasszikus formákban jelentkezik (szonáták, versenyművek), néha pedig a XVIII. századi klasszikusok utánzásában nyilvánul meg (gavotte-ok, a Klasszikus szimfónia és részben Sinfonietta).

És hogy teljes legyen cikkünk, már ami a bécsi klasszikusokat és Prokofjevet illeti, lezásársként egy Schubert átirat:

 További kulturális érdekességeket talál Bécsből ide kattintva.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Színház

„A világ, amiben élünk, pokoli hely, ennek csak egy tünete a TikTok” – interjú a Túlságosan vékony falak alkotóival

A Staféta pályázaton Fidelio-díjat nyert Túlságosan vékony falak című előadás alkotóival, Bódi Zsófiával, Gerorgita Máté Dezsővel és Horváth Pannával a social media jelenlétről, influenszerekről és az előadás létrehozásának körülményeiről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.
Klasszikus ajánló

Idén is neves szólistákkal és vendégegyüttesekkel koncertezik a debreceni Kodály Filharmonikusok

A tavaly századik évadát ünneplő Kodály Filharmonikusok és a Kodály Kórus a 2024/25-ös évadban is számos jeles muzsikust invitál Debrecenbe. Az együttesek bérletes koncertjeik mellett a nagyobb ünnepekről is megemlékeznek.
Klasszikus ajánló

Mi is a szó – izgalmas kortárs zenei koncertet rendeznek a BMC-ben

A MIKAMO Közép-Európai Kamarazenekar október 12-i estjének középpontjában Kurtág György Samuel Beckett írása alapján komponált darabja áll, de a többi mű is a szöveg értelmének és hangzásának kérdéseit vizsgálja.