Klasszikus

Qian Zhou, Szabadi Vilmos és Fehér Ernő a Zeneakadémián

2016.08.01. 15:12
Ajánlom
Két kivételes tehetségű hegedűművész Quian Zhou és Szabadi Vilmos Fehér Ernő zongorakísérete mellett ad koncertet a Zeneakadémia Solti termében szeptember 27-én.

Jelentős világklasszis”

– méltatta a Szingapúrban élő, kínai Quian Zhou hegedűművész játékát a mértékadó, The Strad c. szaklap. A művész első sikerei között szerepelt, amikor elnyerte a Kínai Nemzeti Versenyt, majd az Egyesült Államokban folytatta tanulmányait baltimori Peabody Intézetben Berl Senofskynel. A nemzetközi szakmai akkor figyelt fel rá, amikor 1987-ben, alig tizennyolc évesen elsöprő győzelmet aratott a világ egyik legnívósabbjaként számon tartott, franciaországi Long-Thibaud versenyen; a fiatal művész – megtörve a megmérettetés ötven éve tartó hagyományát – nem pusztán a nagydíjat vihette haza, hanem az összes létező különdíjat is. Napjaink egyik legkeresettebb hegedűművészeként Európa, az USA, Ázsia és Afrika legjelentősebb koncerttermeinek visszatérő vendége.

Szabadi Vilmos

Szabadi Vilmos (Fotó/Forrás: Kurucz Árpád)

Szabadi Vilmos érdemeit jól jelzi, hogy a kilencvenes évek elején egyedüli magyar zenészként léphetett fel – többek között Msztyiszlav Rosztropovics és Plácido Domingo társaságában – Sir Georg Solti 80. születésnapja alkalmából rendezett ünnepi koncerten a Buchkingam Palotában, a teljes Brit Uralkodóház jelenlétében. A komolyzenei világ legjelentősebb karmestereivel dolgozott együtt, miközben vendégszólistaként koncertezett többek között a londoni Royal Festival Hall, Barbican Center, Wigmore Hall, az amszterdami Concertgebouw, a bécsi Konzerthaus vagy épp a Musikverein koncerttermeiben is.

Szeptember 27-én a Zeneakadémián a két kiemelkedő hegedűművész játékát zongorán a hazai és külföldi versenyek egész során diadalmaskodó Fehér Ernő kíséri.

A koncert során felhangzó c-moll szonáta Beethoven kifinomultan ékesszóló mesterműve, és pontosan az a drámaiság jellemzi, mely e komor és gyötrelmes hangnemhez a szerző esetében rendszerint társulni szokott. A korai romantika olasz hegedűvirtuózának, Alessandro Rollának A-dúr kettőse a komponista védjegyének számító, megkapó atmoszférájú bravúrdarab – nem véletlenül kereste fel az ifjú Paganini édesapja is e vonósmágust. Prokofjev önéletrajzában is említi a pillanatot, mikor ráébredt, hogy két hegedű zongorakíséret nélkül is képes együttműködni. Kreatív kihívásnak tekintette e fogalmazásmódot, és a líraiságot pikáns ritmikákkal vegyítő, ritkán hallott C-dúr szonáta bizonyítja, hogy a kihívásnak maradéktalanul megfelelt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Tresz Zsuzsanna Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező

„Egyedi látásmódja, kreativitása, kitartó, mindig a tökéletes megoldásra törekvése és szakmai alázata példaértékű volt” – írja a vasárnap eltávozott alkotóról a Pécsi Nemzeti Színház.
Vizuál

Lakos Nóra: „Nekem rengeteget segített az írás kamaszként”

„Még egy szerető családban is érezheted magad egyedül, amikor kamasz vagy” – fogalmazott lapunknak Lakos Nóra, akivel legújabb filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet kapcsán ültünk le beszélgetni.
Színház

Index: Májusban feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház ügyében

A hírportál cikkéből kiderül: számos szabálytalanságot tárt fel egy vizsgálat, amely nyomán feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház belső működésével kapcsolatban. A kérdéses időszakban Zalán János vezette a teátrumot.
Vizuál

Közzétették a 44. Magyar Filmszemle zsűrijének névsorát

A Magyar Filmművészek Szövetsége és a Budapest Film együttműködésében február 3–9. között a budapesti Corvin moziban rendezik meg a 44. Magyar Filmszemlét.
Klasszikus

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.