Klasszikus

Rabulejtő átváltozások szóban, képen és hangban

2021.09.16. 11:35
Ajánlom
A HERBSTGOLD Fesztivált 2017 óta rendezik meg minden év szeptemberében Kismartonban, az idén szeptember 15-től 26-ig. A Fesztivál mottója, Metamorfózisok, új művészeti vezetője, Julian Rachlin hegedűművész.

Minden ami él és mozog, állandó változásban van. A 2021-es HERBSTGOLD Fesztivál mottója Kismartonban: Metamorfózisok. Idén először veszi át a művészeti vezetést Julian Rachlin hegedűművész, és nem kevesebb, mint 16 előadással jelentkezik az opera, a dalest, a színház, a nagyzenekar és a kamarazene, a jazz, a balkáni- és roma hangok valamint a filmművészetek területéről.

A HERBSTGOLD  Fesztivál a zene területén végbement forradalmakat tematizálja,

Haydn mestertől Richard Strauss-on keresztül egészen napjaink zenééig olyan világhírű művészek és zenekarok segítségével hív felfedezőútra mint Klaus Maria Brandauer, Yuja Wang, Daniel Harding, Aida Garifullina, Mischa Maisky, Nicolas Altstaedt, Tony Lakatos, a Mahler Chamber Orchestra, a Bécsi Szimfonikusok, a Besh O Drom és végül, de nem utolsó sorban, Julian Rachlin. A kulináris élvezetekről sem kell lemondani a Fesztivál alatt: a Pan’ O Gusto keretében a Pannon-régió ínyencségeit lehet kóstolgatni. A Fesztivált természetesen a pandémiára vonatkozó, aktuálisan érvényes biztonsági intézkedések betartásával rendezik meg.

Julian Rachlin művészeti vezető a nemzetközi zenei élet gazdagságát és sokszínűségét szeretné viszontlátni a HERBSTGOLD Fesztiválon, célja, hogy a zenei fesztiválok között kis ékszerdobozként tekintsenek erre a rendezvénysorozatra „Ha a fesztivál szót hallom, akkor színes kavalkádot látok magam előtt” – nyilatkozza Rachlin. „Ebben a szellemben szerveztük a 2021-es HERBSTGOLD Fesztivált is. A klasszikus zene mellett, a jazz, a világzene, a színház, a filmművészet, a képzőművészet és a gasztronómia forrnak eggyé, így jön létre az összművészeti alkotás.”

A tény, hogy a Fesztivált Haydn egykori alkotóhelyén, a különleges atmoszférájú kismartoni Esterházy-kastélyban rendezik meg, szintén befolyásolja a programszerkezetet: „A Fesztivál zenei programjában továbbra is nagy hangsúlyt helyezünk a zene több területét forradalmasító Joseph Haydn életművére. Ezt a tényt már csak zenetörténeti szempontból is szeretnénk mindig szem előtt tartani a programterv kialakításakor.“ – nyilatkozta Rachlin. Napjaink zenéje sem marad alul a mesterrel szemben, hiszen a Janoska Ensemble olyan fellépők kíséretében mint Tony Lakatos, Giani Lincan és a Besh o DroM képviseli a jazz-t és a világzenét.

Rachlin amellett, hogy több régi, jól bevált programelemet megtartott, nagy hangsúlyt szeretne fektetni a fiatal tehetségek felkarolására, ezért minden évben legalább egy fiatal vonósnégyest is be szeretne mutatni a közönségnek.

2021 őszén rögtön két fiatal együttes is lehetőséget kap: az Eurydice Quartet szeptember 16-án, majd 19-én vasárnap délelőtt debütál, szeptember 26-án pedig azt a Viano String Qartetet hallhatja a nagyközönség, akik 2019-ben elhozták Banff Nemzetközi Vonósnégyes Verseny első díját.

A nagy mester újabb operája, A patikus is színre kerül. Martin Traxl, az ORF Televízió kulturáért felelős vezetője ezúttal teljesen más szerepben, a darab rendezőjeként debütál. Virtuóz, meglepő, szórakoztató: a brilliáns Yuja Wang és a neves Mahler Chamber Orchestra zongora, kamaraegyüttes és zenekar eddig ismeretlen, magával ragadó oldalát mutatják be programjukkal, amin Haydn 31. D-dúr (Kürtszó) szimfóniája, Janáček Capriccio-ja, Sztravinszkij Oktett fúvóshangszerekre, valamint Sosztakovics: 2. (F-dúr) zongoraversenye csendül fel.

Idén a színházi darabok kedvelői sem maradnak parlagon, hiszen a Bécsi Pygmalion Színház művészei, Franz Theodor Csokor, egy ritkán látható, az 1918. november 3. című darabjával lépnek fel.

A Fesztivál zárókoncertjén Beethoven Heiligenstadti végrendeletét a színészlegenda, Klaus Maria Brandauer olvassa fel. A koncerten felcsendül Beethoven B-dúr vonósnégyese két hegedűre, brácsára és csellóra, op. 130 valamint a Nagy fúga, op. 133.

A Fesztiválon belül minden évben megrendezett Pan’O Gusto kulináris napok az idén háromnapos programra oszlanak el: szeptember 18-án, 23-án és 25-én kényeztetik el finomságokkal és érdekes programokkal az érdeklődőket. Szeptember 18-án délután 17 órától este kilenc óráig sétáló borkóstoló a Selektion Vinotéka és a kastély közötti téren, 23-án a borkészítés történetével ismerkedhetnek a bormúzeum tereit bejárva, 25-én pedig a kastélypark pálmaházában, az Orangerie-ben igazi klubhangulatot teremtenek a jobbnál jobb DJ-k és a foodtruck-ok.

Egyes koncertek előtt a tudomány, a vallás és a gazdaság képviselőivel hangzanak el érdekesebbnél-érdekesebb beszélgetések aktuálpolitikai témákról. Az Esterházy-kastély előtti téren Ines Doujak és Martin Bischof műveiből álló Ház átépítés alatt“ című installációt láthatja a nagyközönség. A két „HERBSTGOLD-művész” további műveit a Trafo-klikk. Az anyag történetei címmel a fesztivállal párhuzamosan a kismartoni Kunstverein kiállítótermében lehet megtekinteni.

Jegyek és további információk a herbstgold.at oldalon illetve a pan.event jegyirodában (Esterhazyplatz 4, 7000 Eisenstadt, nyitvatartás: H-P, 9:00 - 17:00 óra) illetve a [email protected] email-címen és a +43 2682 65 0 65 telefonszámon kaphatók.

Program:

Szerda, 2021. szeptember 15., 19:30 óra, Haydn-Terem

A TŰZ SZELLEME – Nyitókoncert

vezényel és hegedűn közreműködik: Julian Rachlin

Haydn Filharmónia

Richard Strauss: Metamorfózisok 23 vonósra
Joseph Haydn: 104. (D-dúr) szimfónia, Hob. I:104
Ludwig van Beethoven: 3. (Esz-dúr) szimfóna (Eroica), op. 55

Csütörtök, 2021. szeptember 16., 10 óra, Empire-terem

NAPFELKELTE – Iskolai előadás

Eurydice Quartet – Eurydice Quartet: Sophie Druml (hegedű), Sandra Serzane (hegedű), Andjela Radunovic (brácsa), Benedikt Sinko (cselló),

Franz Schubert: c-moll vonósnégyes-tétel, D 703
Joseph Haydn: B-dúr vonósnégyes (Napfelkelte), op. 76/4, Hob. III: 78
Anton Webern: Lassú tétel vonósnégyesre
Claude Debussy: g-moll vonósnégyes, op. 10

Csütörtök, 2021. szeptember 16., 19:30 óra, Haydn Terem

DAL ÉS OPERA – dal és áriaest

Dvořák, Puccini, Rachmaninov dalok és áriák

Aida Garifullina, szoprán
Maciej Pikulski, zongora

Péntek, 2021. szeptember 17., 19:30 óra, Empire-terem

Le Concert – mozifilm német nyelven

Alexei Guskov
Dimitri Nazarov
Melanie Laurent
Rendezte: Radu Mihaileanu

Szombat, 2021. szeptember 18., 11:00 óra, Haydn Terem

becsiszimfonikusok-112918.jpg

Bécsi Szimfonikusok (Fotó/Forrás: Peter Rigaud)

ROMANTIKUS ÁTVÁLTOZÁSOK

Julian Rachlin, hegedű
vezényel: Daniel Harding
Bécsi Szimfonikusok

Ludwig van Beethoven: „Coriolan", Ouvertüre c-Moll op. 62
Felix Mendelssohn Bartholdy: e-moll hegedűverseny, op. 64 MWV O 14
Felix Mendelssohn Bartholdy: 4. (A-dúr) szimfónia (Olasz), op. 90, MWV N 16

Szombat, 2021. szeptember 18., 19:30 óra, Haydn Terem

A PATIKUS – félszcenikus operaelőadás

Joseph Haydn : A patikus, Hob. XXVIII:3

Francesca Aspromonte, Sopran (Grilletta)
Roberta Mameli, Sopran (Volpino)
Anicio Zorzi Giustiniani, Tenor (Sempronio)
Pavel Kolgatin, Tenor (Mengone)

rendezte : Martin Traxl
Martin Zlabinger, színpadkép
Angelika Pichler, jelmeztervező
vezényel: Enrico Onofri
Haydn Filharmónia

Vasárnap, 2021. szeptember 19., 11 óra, Empire-terem

NAPFELKELTE

Eurydice Quartet: Sophie Druml (hegedű), Sandra Serzane (hegedű), Andjela Radunovic (brácsa), Benedikt Sinko (cselló),
Franz Schubert: c-moll vonósnégyes-tétel, D 703
Joseph Haydn: B-dúr vonósnégyes (Napfelkelte), op. 76/4, Hob. III: 78
Anton Webern: Lassú tétel vonósnégyesre
Claude Debussy: g-moll vonósnégyes, op. 10

Hétfő, 2021. szeptember 20., 19:30 óra, Empire-terem

Kedd, 2021. szeptember 21., 10 óra, Empire-terem – Iskolai előadás

Franz Theodor Csokor: 1918. november 3.

Pygmalion Theater Wien

Kedd, 2021. szeptember 21., 19:30 óra, Haydn Terem

A KAMARAZENE TROJKÁJA

Julian Rachlin, hegedű
Mischa Maisky, cselló
Alexei Volodin, zongora

Dmitrij Sosztakovics: 2. (e-moll) zongoratrió, op. 67
Pjotr I. Csajkovszkij: a-moll zongoratrió, op. 50

Szerda, 2021. szeptember 22., 19:30 óra, Haydn Terem

janoskaensemble-112631.jpg

Janoska Ensemble (Fotó/Forrás: Julia Wesely)

JAZZ A KASTÉLYBAN

Tony Lakatos, szaxofon
Janoska Ensemble
Jam Session az európai jazzszcéna legígéretesebb fiatal tehetségeivel

Csütörtök, 2021. szeptember 23., 19:30 óra, Haydn Terem

ÉNEKLŐ CSELLÓ

Nicolas Altstaedt, cselló
Haydn Filharmónia

Ottorini Respighi: Adagio con variazioni
Joseph Haydn:  6. (D-dúr) szimfónia (A reggel), Hob. I:6
Antonín Dvořák: Az erdő csendje, Nr. 5, op. 68 
Robert Schumann: 4. (d-moll) szimfónia, op. 120

Péntek, 2021. szeptember 24., 19:30 óra, Haydn Terem

BALKÁNI & ROMA & VILÁGZENE

Giani Lincan, cimbalom
Besh o DroM
Janoska Ensemble

Szombat, 2021. szeptember 25., 19:30 óra, Haydn Terem

LÉLEGZETELÁLLÍTÓ JÁTÉKOSSÁG

Yuja Wang, zongora
Mahler Chamber Orchestra

Joseph Haydn: 31. D-dúr, (Kürtszó) szimfónia Hob. I:31
Leoš Janáček: Capriccio zongoraverseny bal kézre és kamarazenekarra
Igor Sztravinszkij: Oktett fúvóshangszerekre
Dmitrij Sosztakovics: 2. (F-dúr) zongoraverseny, op. 102

Vasárnap, 2021. szeptember 26., 11 óra, Empire-terem

viano-112241.jpg

Viano (Fotó/Forrás: Jeff Fasano)

VIANO

Viano String Quartet: Lucy Wang (hegedű), Hao Zhou (hegedű), Aiden Kane (brácsa), Tate Zawadiuk (cselló)

Caroline Shaw: Evergreen
Bartók Béla: 5. vonósnégyes
Antonín Dvořák: 13. (G-dúr) vonósnégyes), op. 106

Viano Quartet

Vasárnap, 2021. szeptember 26., 18 óra, Haydn Terem

BEETHOVEN BRANDAUERREL

Klaus Maria Brandauer, felolvasás
Julian Rachlin, hegedű
Boris Brovtsyn, hegedű
Sarah McElrawy, brácsa
Eckhard Runge, cselló

Ludwig van Beethoven: Heiligenstadti végrendelet
Ludwig van Beethoven: B-dúr vonósnégyes két hegedűre, brácsára és csellóra, op. 130,  Nagy fúga, op. 133

KOLONÁD

Ines Doujak és Martin Bischof Herbstgold-szobraihoz

Vitus Weh (kurátor)

2021. szeptember 12. – október 4., az Esterházy-kastély előtt

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Esterházy kastély (fotó: Josef Siffert)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Mahler műve csendül fel az OMIKE következő koncertjén a Rumbach zsinagógában

Fischer Iván vezényli Gustav Mahler Dal a Földről című művét az OMIKE (Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület) március 5-i estjén, neves szólisták közreműködésével.
Vizuál

A kozmikus leheletet jeleníti meg a következő Velencei Biennálé magyar pavilonjának installációja

A hazai gyakorlatnak megfelelően a Velencei Biennále nemzeti biztosa, dr. Fabényi Julia idén is nyílt pályázat útján, szakmai zsűri döntése alapján választotta ki a következő Velencei Képzőművészeti Biennále Magyar Pavilonja kurátorát és kiállítását.
Színház

Bátyai Éva: „Megtanultam szeretni a nehézségeket”

Bátyai Éva pályája során számos zenés előadásban szerepelt, de thrillerben ez idáig még nem játszott. Az Újszínház színésznőjével új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán a készülő krimi-musicalről, a leghálásabb közönségről, az összetartó társulat erejéről, valamint arról is beszélgettünk, mi mindenre tanítja őt a futás.
Vizuál

Egy kutyát is perbe fognak a 15. Frankofón Filmnapokon

Február 27. és március 9. között rendezik meg a 15. Frankofón Filmnapokat Budapesten. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban és a Francia Intézetben huszonhárom kortárs frankofón alkotást nézhet meg a közönség eredeti nyelven, magyar felirattal.
Klasszikus

Egy kézfogás múlt és jövő között

Snétberger Ferenc és Tehetség Programjának négy növendéke adott koncertet január 26-án a berlini Collegium Hungaricumban az auschwitzi haláltábor felszabadításának nyolcvanadik évfordulója alkalmából, a holokauszt szinti és roma áldozataira emlékezve.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Újabb világsztár tart kurzust fiatal magyar tehetségeknek a Concerto Mesteriskola keretében

Február 11-én a klasszikus zenei élet egyik kiválósága, Pierre-Laurent Aimard a zeneszerető közönség számára is ingyenesen látogatható mesterkurzust tart a Concerto Mesteriskola keretében kiemelkedően tehetséges magyar zongoraművész-növendékek számára.
Klasszikus ajánló

Mahler műve csendül fel az OMIKE következő koncertjén a Rumbach zsinagógában

Fischer Iván vezényli Gustav Mahler Dal a Földről című művét az OMIKE (Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület) március 5-i estjén, neves szólisták közreműködésével.
Klasszikus kritika

Egy kézfogás múlt és jövő között

Snétberger Ferenc és Tehetség Programjának négy növendéke adott koncertet január 26-án a berlini Collegium Hungaricumban az auschwitzi haláltábor felszabadításának nyolcvanadik évfordulója alkalmából, a holokauszt szinti és roma áldozataira emlékezve.
Klasszikus ajánló

Cseh ínyencségeket tálal februári műsorán a Budapesti Fesztiválzenekar

Közép-Európa gazdag zenei öröksége áll a Budapesti Fesztiválzenekar közelgő hangversenyének középpontjában, amelynek február 15-én, 16-án és 17-én a Müpa ad otthont. Az esemény három kiemelkedő cseh zeneszerző műveit mutatja be.
Klasszikus ajánló

Hangot a télnek – február 22-én rendezik meg a Kórusok Téli Éjszakáját

A már hagyománnyá vált eseménynek a Magyar Zene Háza az otthont, amelyet az ország minden tájáról érkező énekkarok töltenek meg. Az egynapos minifesztivál idén nyolcadik alkalommal megrendezett téli kiadását is a Csíkszerda kórus önkéntesei szervezik.