Klasszikus

Rangos amerikai építészeti díjat nyert a Magyar Zene Háza

2022.11.25. 10:55
Ajánlom
Az idén januárban átadott épület számos európai elismerés után a tengerentúlon is sikert aratott, az Architecture MasterPrize versenyén díjazták a Liget projekt ikonikus épületét.

Az amerikai építészszakmát is elvarázsolta a Magyar Zene Háza, ugyanis a tengerentúl legrangosabb építészeti megmérettetésén, az Architecture MasterPrize (AMP) versenyén elnyerte az Architectural Design of the Year elismerést.

A Liget Budapest projekt részeként az év elején megnyílt épület az amerikai Architecture Masterprize elnevezésű versengés építészeti fődíját kapta.

Az építészekből, művészekből, kurátorokból, egyetemi oktatókból álló zsűri az elbírálás során a japán Sou Fujimoto által tervezett városligeti épület inspiráló és innovatív jellegét emelte ki. A Magyar Zene Háza nemcsak Magyarország legtöbbet díjazott fejlesztése lett, hanem Európa egyik legelismertebb épületévé vált, és a tengerentúlon is bekerült a legjobbak közé.

Az elismerést Baán László, a projekt miniszteri biztosa vette át csütörtökön a bilbaói Guggenheim Múzeumban rendezett ünnepségen.  A helyszín szimbolikus, hiszen az éppen 25 évvel ezelőtt átadott bilbaói intézmény a nemzetközileg is kiemelkedő minőségű, kortárs múzeumépületek vonzerejére alapozott városfejlesztés mintaadó példája lett. A Guggenheim Múzeum rövid időn belül felhelyezte a nemzetközi kulturális térképre a spanyol várost, a Frank Gehry amerikai-kanadai építész által tervezett múzeumi épület évi egymillió látogatójával újradefiniálta a múzeumok városfejlesztésben, turizmusban és kultúrában betöltött szerepét.

A miniszteri biztos a díjátadón elmondta: a Liget Budapest projekt ma Európa legnagyobb léptékű kulturális tartalmú városfejlesztési projektje. A 2011-ben indult fejlesztés a park hagyományait szem előtt tartva, de 21. századi módon gondolja újra a városrészt. A miniszteri biztos hangsúlyozta: a projekt már most jelentős eredményekkel bír, de még közel sem ért a végére: a legnagyobb és legfontosabb fejlesztése,

a Priztker-díjas japán SANAA építésziroda által tervezett, csaknem ötvenezer négyzetméteres Új Nemzeti Galéria felépítése az elkövetkezendő évek feladatai közé tartozik.

Éppen a bilbaói Guggenheim példája mutatja, hogy egy kiemelkedő kortárs építészeti minőséget képviselő új múzeum nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a megújult Városliget felkerüljön Európa kulturális térképére.

Uj-Nemzeti-Galeria-2-101946.jpg

Az új Nemzeti Galéria látványterve (Fotó/Forrás: Liget Budapest)

Baán László a díjátadón kiemelt köszönetet mondott a Magyar Zene Háza tervezőjének, Suo Fujimotónak, akinek

világviszonylatban is kiemelkedő értékű, egyedi és minden ízében a városligeti helyszínre álmodott építészeti remekműve immár a magyar főváros különlegesen gazdag építészeti örökségének szerves része lett,

hasonlóan Budapestnek olyan, kiemelkedő rangú külhoni mesterek által az elmúlt száz-százötven évben tervezett építészeti alkotásaihoz, mint a város egyik jelképévé vált Lánchíd vagy akár a Magyar Tudományos Akadémia, a Vígszínház és a Nyugati pályaudvar épületei. 

Az Architecture Masterprize elismerést a díj alapítói azért hozták létre 2015-ben, hogy elősegítsék a minőségi építészet elismertségét és bemutatását világszerte.

A Zene Háza által elnyert díjat olyan egyedi projektekért ítélik oda, amelyek újszerűségükkel, kreativitásukkal és innovációjukkal kiemelkednek a kortárs építészeti alkotások közül.

A díjra az egész világból – idén 65 országból – érkeznek jelölések, amelyek közül a neves építészekből, elméleti és gyakorlati területek kiválóságaiból álló zsűri többfordulós szavazással választja ki a győzteseket. A Zene Háza kapcsán az indoklásban külön kitértek az épület és a természet harmóniájára, a merész színhasználatra, valamint kiemelték a koncertterem akusztikáját is.

Fejléckép forrása: Magyar Zene Háza

Több mint 440 ezer látogató után újabb különleges koncertekkel vár a Magyar Zene Háza

Kapcsolódó

Több mint 440 ezer látogató után újabb különleges koncertekkel vár a Magyar Zene Háza

Januári megnyitása óta nagy érdeklődés kísérte a Magyar Zene Háza programjait, koncertjeit, műfaji korlátokat lebontó zenei eseményeit. Ősszel újabb látványos kiállítással, határokat feszegető koncertekkel, valamint különleges programokkal várja a látogatókat a Ház.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.