Klasszikus

Rangos francia állami díjat kapott Vashegyi György

2022.02.11. 09:30
Ajánlom
A Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar alapító karmestere, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke a francia Művészeti és Irodalmi Érdemrend lovagi fokozatát vette át.

2021. július 22-én kelt oklevelében Roselyne Bachelot-Narquin, francia kultuszminiszter asszony a Chevalier L'Ordre des Arts et des Lettres, azaz „a Művészetek és Irodalom Érdemrendjének lovagja" címet adományozta Vashegyi György számára – számolt be az MMA. A karmester ezt a kitüntetést vehette át személyesen február 9-én Őexc. Pascale Andréani nagykövet asszonytól a Francia Nagykövetség Rezidenciáján

a francia barokk operairodalom kutatásáért, a művek újrafelfedezéséért és bemutatásáért folytatott munkája elismeréseképpen.

Vashegyi György az elmúlt évtizedben francia állami és privát zenei intézményekkel – a Versailles-i Barokk Zenei Központtal és a Palazzetto Bru Zane alapítvánnyal – közösen végzett nemzetközi tevékenysége eredményeképpen eddig

12 teljes operát szólaltatott meg és vett lemezre a budapesti Purcell Kórussal és az Orfeo Zenekarral közösen. E lemezfelvételek komoly nemzetközi sikereket arattak,

több alkalommal elnyerték a Német Hanglemezdíjat (Preis der deutschen Schallplattenkritik), az Arany Hangvilla (Diapason d'Or) díjat és a Párizsi Opera Magazin Gyémánt (Diamant de l'Opéra) díját. Vashegyi György együtteseivel az elmúlt években Magyarországon kívül rendszeresen fellépett Európa több fontos koncerthelyszínén (Concertgebouw Amsterdam, Théâtre des Champs-Elysées Paris, Château de Versailles stb.).

Vashegyi Györgyön kívül három további magyar kitüntetett is idén veheti át ezt az elismerést. Róka Enikő művészettörténész kifejezetten a Franciaországban élő magyar művészekre szakosodott, nagymértékben részt vesz minden olyan együttműködésben, amelyet a Francia Intézet a képzőművészet területén hoz létre. Zsámbéki Gábor színházi rendező pályafutása során több alkalommal rendezett francia és frankofón szerzőket: Molière-t a Nemzeti Színházban (Le Bourgeois Gentilhomme, 1979) és a Katona József Színházban (L'Avare, 1994, Tartuffe, 2000, Le Misanthrope, 2011), Beckettet szintén a Katonában (Godot-ra várva, 2014). Kalmár János szobrászművész, éremművész 2011 óta részben Párizsban él és dolgozik, ahol 2013 óta a Galerie Martel-Greiner képviseli.

Fejléckép: Vashegyi György (fotó: Wágner Csapó József)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus ajánló

Tavaszi tobzódás a romantikában – Farkas Gábor lép fel a Budapesti Vonósokkal

A koncerten egy korai, de meglepően érett Mendelssohn-darab mellett Anton Arenszkij és Anton Webern romantikus ihletésű művei hangoznak el, április 4-én a Zeneakadémia Solti Termében.
Klasszikus beszámoló

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.