Klasszikus

Rangos kitüntetést ad vissza a felháborodott Daniel Barenboim

2018.04.24. 13:55
Ajánlom
Fabio Luisi, Mariss Jansons és Christian Thielemann után Daniel Barenboim is visszaadja a német ECHO Klassik díjat, miután a holokauszttal antiszemita felhangon viccelő rappereket is kitüntettek vele.

Az ECHO díj az európai zenei élet egyik legmagasabb kitüntetése, a klasszikus zenei kategóriákban pedig különösen erősnek számít. A hazai zenészek közül Eötvös Péter, Fischer Ádám és Boldoczki Gábor dicsekedhet vele.

Az ECHO Klassik díja

Az ECHO Klassik díja

Azonban díjazottnak mondhatja magát Kollegah és Farid Bang is, akik a rap műfajában nyerték el az ECHO-t április 12-én. Annak ellenére, hogy 0815 című daluk egy ízléstelen holokausztviccet tartalmaz. Az eset még felháborítóbb, hogy mindez a Nemzetközi Holokauszt Emléknapon történt.

A rapperek antiszemitizmusával a New York Times vezércikkben foglalkozott. A duó egyik dalszövegében dicsekedve hasonlította össze a saját testüket az auschwitzi táborok lakóiéval, máshol Molotov-koktéllal buzdítottak egy újabb holokausztra, antiszemitizmusuk pedig azzal „cáfolták”, hogy bármikor lefekszenek zsidó nővel.

Azóta több művész is visszaadta az ECHO Klassik-díját, köztük klasszikus zenészek, rockerek és könnyűzenészek is. A karmester Christian Thielemann és a Staatskapelle Dresden úgy fogalmazott: „Egy olyan díj, amely az eladási számokat minden más fölé helyezi, és amely élő adásban űz gúnyt a Harmadik Birodalom áldozataiból a holokauszt emléknapján, olyan cinizmust képvisel, amely számunkra nem vállalható.”

Három-négy napja Mariss Jansons és a Bajor Rádió Szimfonikus Zenekara, illetve Fabio Luisi karmester is visszaadta az elismerést. Daniel Barenboim április 23-án csatlakozott a tiltakozókhoz, és ezekkel a szavakkal vált meg az ECHO Klassik-díjától.

Daniel Barenboim

Daniel Barenboim

„Zsidóként, aki évek óta boldogan él Németországban, és értékeli a művészeti szabadságot, rendkívül foglalkoztatott az eset kapcsán kibontakozó diskurzus. Vártam, hogy egy felelős személy előáll, és adekvát módon reagál a történésekre. A kifejezés és a művészet szabadsága az egyik legfontosabb pillér egy demokratikus társadalomban, de minden szabadságnak megvan a felelőssége is: a mi felelősségünk, hogy úgy használjuk ezt a szabadságot, hogy más embereket tiszteletben tartsunk. Régóta meggyőződésem emberként és művészként: az antiszemitizmus, a nőgyűlölet, a homofóbia, a gyengébb elnyomása és a kisebbségek diszkriminációja a szabadságjogok olyan megsértését jelentik, amelyet soha nem tolerálhatunk. Együtt kell megakadályoznunk azokat, akik kitüntetnék és díjakkal legitimálnák [a szabadságjogok megsértőit].”

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.