Klasszikus

Ránki Dezső 60

2011.08.27. 09:00
Megosztom
A kétszeres Kossuth-díjas zongoraművész szeptember 8-án ünnepli születésnapját. A Fidelio októberi számában interjú is olvasható lesz vele, de addig is 3-án rendkívüli koncertet ad.

Ránki Dezső Budapesten végezte tanulmányait, 1973-ban szerzett diplomát a Zeneakadémián Kadosa Pál és Rados Ferenc növendékeként. Karrierje 18 évesen indult, amikor megnyerte a zwickaui Nemzetközi Schumann Versenyt. Azóta világjáró művész lett és olyan jeles muzsikusokkal dolgozhatott együtt, mint Solti György, Végh Sándor, Lorin Maazel, Zubin Mehta. Rendszeresen fellépett Európa legtöbb országában, több ízben Észak- és Dél-Amerikában, illetve két-három évente Japánban is játszott. Koncertezett többek között a Berlini Filharmonikusokkal, a Londoni Filharmonikusokkal, az amszterdami Concertgebouw zenekarával, a párizsi Orchestre Nationallal, a tokiói NHK zenekarával.

Életében jelentős szerepet játszik a kamarazene: az utóbbi két évtizedben évi tíz-tizenöt, négykezes és kétzongorás művekből összeállított koncertet ad felesége, Klukon Edit zongoraművész társaságában.

Ránki Dezső 60
2011. szeptember 3. 19:30, Régi Zeneakadémia
Liszt: Unstern; En reve; (Erste) Elegie; IV. Mephisto-Walzer; Impromptu; Sancta Dorothea; La lugubre gondola, No .2.; Wiegenlied; 2 Csárdás; Mephisto-Polka; Toccata

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Keveházi Gábor nyílt levelére örökös tagsági járadéka felfüggesztésével reagált Ókovács Szilveszter

A Magyar Állami Operaház korábbi balettigazgatója nyílt levelet intézett a kulturális kormányzathoz a Magyar Nemzeti Balett helyzete kapcsán. A közleményre Ókovács Szilveszter főigazgató is reagált. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Zenés színház

Mátyássy Szabolcs tölti be augusztustól a Szegedi Nemzeti Színház zeneigazgatói posztját

A színművész-zeneszerző korábban a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen igazgatója volt, Szegeden Dobszay Péter távozása után tölti be a pozíciót.
Színház

Magyar Teátrumi Társaság: „STOP fenyegetés! STOP megbélyegzés!”

A szervezet hétfőn kiadott közleményében a fenyegetés, a kirekesztés és a szakmai „listázás” ellen emelt szót, miközben a Magyar Színházi Társaságot és az elmúlt hetek kulturális egyeztetéseit is bírálta.
Színház

A barlangrajzoktól az algoritmusokig – evolúciós kabaré az emberiség nagy utazásáról

A szavannától a startupokig száguld a Homo sapiens grand tour című előadás a Pinceszínházban. Mikó Csaba evolúciós kabaréja Yuval Noah Harari Sapiens című műve alapján keresi a választ, valóban boldogabbak lettünk-e.
Plusz

Rock & roll a téren, zsonglőrködés és ünnepi jazzkoncert – így folytatódik a nyár az Eötvös10-ben

Augusztus második feléhez közeledve sem lassít az Eötvös10: a Hunyadi téren mozgással és tánccal, a Dajka Margit színházteremben pedig a hazai jazzélet egyik kiemelkedő eseményével várják a közönséget.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Régizenei ünnep Haydn-operával Eszterházán

Augusztus 28. és szeptember 5. között negyedik alkalommal rendezi meg a Haydneum – Magyar Régizenei Központ a Haydneum Eszterháza Fesztivált, a fertődi Esterházy-kastély páratlan történelmi légkörében.
Klasszikus beszámoló

Közösség a muzsikában – a Kaposfesten jártunk

A Kaposfest olyan, mint egy sziget: az idegenek a zenében pár napra ismerőssé válnak. A fesztivál a művészi élmény mellett közösségi kapcsolódást is jelent. Augusztus 10. és 12. között vendégeskedtünk Kaposváron.
Klasszikus ajánló

Klasszikus zene kis csavarral – Bóna Márton lemezbemutató koncertje a Pesti Vigadóban

Mozart és Beethoven művei mellett Bach egy rendhagyó átirata is megszólal Bóna Márton első lemezének bemutató koncertjén a Pesti Vigadóban. A zongoraművészhez az est végén Zeffer András előadóművész Hammond orgonán csatlakozik.
Klasszikus hír

Plácido Domingo lesz az idei Marton Éva Nemzetközi Énekverseny fővédnöke

A világhírű operasztár a névadó művésznő és a szervező Zeneakadémia felkérésére vállalta el a rangos megmérettetés támogatását, amelyre idén augusztus 31. és szeptember 6. között kerül sor.
Klasszikus ajánló

A fagott 21. századi arcára fókuszál az UMZE Kamaraegyüttes évadnyitó koncertje

Fiatal magyar szerzők műveinek hazai premierje, fúvósötös-ősbemutató, neves osztrák komponista itthon először hallható darabja – hangszerének sokoldalúságát Lakatos György fagottművész mutatja be az UMZE szeptemberi koncertjén.