Hagyományteremtő szándékkal május 30-án, az öt éve elhunyt Kocsis Zoltán zongoraművész, karmester születésnapján indítja útjára A magyar klasszikus zene napja elnevezésű programsorozatát a Zeneakadémia és a Nemzeti Filharmonikusok, bevonva az ország számos együttesét és oktatási intézményét.
A Zeneakadémia tanára volt, hallgatóinkkal nemcsak mesterkurzusokon foglalkozott, hanem karmesterként a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarát is vezényelte. Megható volt, ahogyan át akarta adni tudását. Fizikai mivoltában nincs velünk, de emléke, művészete az évek múltával sem halványul”
– hangsúlyozta Dr. Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora a Nemzeti Filharmonikusokkal közös szervezésben megvalósuló egész napos program alapítása alkalmából.
Kocsis Zoltán zongoraművész-karmester művészi munkájában, repertoárjában Bartók alkotásai kiemelt szerepet kaptak, Bartók Új Sorozata néven készített Bartók-összkiadása például egyértelmű művészi iránymutatás a zeneszerző értelmezésében a jövő generációinak. Vásáry Tamás Kocsist "Bartók földi helytartójának" nevezte.
Az idén először megrendezésre kerülő A magyar klasszikus zene napja programsorozatban is kiemelkedő szerepet kap Bartók Béla művészete, többek között a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Liszt Ferenc Kamarazenekar programjában is.
11 órakor kezdődik a Budafoki Dohnányi Zenekar You tube csatornáján a dedikáltan erre az alkalomra összeállított online koncert. A zenekar Megérthető zene sorozata részeként Bartók: A csodálatos mandarin című szvitjével kíván emlékezni és tisztelegni Kocsis Zoltán előtt.
Szintén Bartók-előadással készül a Liszt Ferenc Kamarazenekar. Az alkalomra összeállított online koncertsorozata részeként Bartók Béla Divertimentójának III. tételét adja elő a Zeneakadémián 17.30 órai kezdettel. A koncertet Várdai István művészeti igazgató gondolatai vezetik be, a program ingyenesen megtekinthető a magyar klasszikus zene napja rendezvénysorozat hivatalos honlapján.
„Az örökérvényű, korokon és határokon átívelő, szüntelenül inspirációs forrásként szolgáló zsenialitás éppannyira ott van Kocsis Zoltán művészetében, mint Bartók Béla munkásságában, kézenfekvő volt számunkra, egy Bartók-darabbal tisztelegjünk az emléke előtt. A zenekar a maga egészében fejet hajt Kocsis nagysága előtt” – mondta Várdai István, a Liszt Ferenc Kamarazenekar művészeti igazgatója.
A részletes program ITT követhető:
A zeneiskolák koncertjei feltöltés után folyamatosan, míg a zenekari koncertek időzített kezdéssel tekinthetők meg.
Fejléckép: Kocsis Zoltán a Magyar Rádió 6-os stúdiójában, 1974-ben / Fotó: Szalay Zoltán / FORTEPAN