Klasszikus

Richter, Ojsztrah és Rosztropovics közös Beethoven-felvétele, ami borzalmasan sikerült

2020.02.16. 07:30
Ajánlom
Maga Richter is azt mondta rá, nem hajlandó vállalni, de nem volt mit tenni, az EMI klasszikus zenei supergroup-ot álmodott magának.

Szvjatoszlav Richter a zongoránál, David Ojsztrah hegedűn, Msztyiszlav Rosztropovics csellón, a Berlini Filharmonikusokat Herbert von Karajan vezényli. Ez volt minden idők legambiciózusabb klasszikus zenei supergroupja, amely Beethoven Hármasversenyét játszotta. Az EMI a hanglemezkiadás fénykorában, 1969-ben mindent megtett, hogy a három szovjet művészt, akik gyakran játszottak együtt, de sosem külföldön, megszerezze a közös felvételhez. Csillagászati összeget jelentett – csak Karajan 10 ezer fontot kért előre –, de a pénz nem számított.

Mégsem működött a dolog.

’69-ben, a berlini Jesus-Christus-Kirchében került sor a felvételre. Ojsztrah és Richter borzalmasnak találta Karajan tempóit, úgy vélték, a Beethoven-mű elveszít valamit a karakteréből a szuperlágyan játszó berliniek előadásában. Amikor hangot adtak ellenvetéseiknek, Rosztropovics arra utasította őket, csinálják csak meg, amit a karmester kér. „Karajan az időbeosztásával piszkált minket” – emlékezett vissza az EMI egyik hangmérnöke. „Egyetlen ülés alatt be kellett dobozolnunk az egészet.”

A három szólista nem tudott összehangolódni, és nem bíztak egymásban. Mindez jól hallatszik a felvételen. „Ojsztrah hegedűhangja rekedtes, Richter szétszórt, Rosztropovics pedig rutinból játszik” – állapította meg Norman Lebrecht zenetörténész. Amikor a hegedűművész és a zongoraművész kérte, hogy ismételjék meg a felvételt, Karajan csak ennyit mondott: „Nincs idő. Még pózolnunk kell a borítófotóhoz.”

„Rettenetes felvétel, nem vagyok hajlandó felvállalni” – mondta Richter később. „Harcvonal alakult ki Karajannal és Rosztropoviccsal az egyik oldalon, én és Ojsztrah a másikon... (...) És milyen émelyítő a lemezborítón szereplő fotó: ő művészien pózol, mi, a többiek, pedig grimaszolunk, mint valami idióták.”

Ennek ellenére a lemez sikert aratott: félmilliót adtak el belőle, a kritikusok nagy többsége is megadta magát a hájpnak, és dicsérte. Pedig legfeljebb arra jó példa, hogyan szól, ha fantasztikus muzsikusok játszanak, minden hangot a megfelelő helyen, de nem figyelnek egymásra, nem élvezik és olcsó iparosmunkát végeznek sok pénzért.

dg735763-171551.jpg

Triple Concerto (Fotó/Forrás: DG, 2020)

A Beethoven-emlékév alkalmából a Deutsche Gramophone újabb felvételt dob piacra a Hármasversenyből. Ezen Anne-Sophie Mutter játszik hegedűn, Yo-Yo Ma csellón, Daniel Barenboim pedig zongorán. A West-East Divan Orchestra játszik. A versenymű mellett a VII. szimfónia hallható rajta. Kíváncsiak vagyunk, milyen lesz!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.
Vizuál

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Színház

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.