A király beszéde című filmet 2010-ben mutatták be Thomas Hooper rendezésében. A történelmi filmdráma tizenkét Oscar-jelölésből négyet tudott díjra váltani. A Colin Firth és Geoffrey Rush főszereplésével életre keltett történelmi dráma a József Attila Színház Film-évadának első bérletes premierje, mely Lionel Logue és York hercegének barátságát meséli el Mucsi Zoltán és Fila Balázs főszereplésével, Hargitai Iván rendezésében.
A színpadi adaptáció nem csupán a két férfi barátságát vázolja: képet ad az 1930-as évek hangulatáról, a politikai elit és a királyi család viszonyáról.
Az október 11-től látható előadásról Fila Balázs színművésszel beszélgetünk.
Az Óbudai Danubia Zenekar eddig is gyakran meglepte közönségét repertoárja sokszínűségével, egyedi hangvételű koncertjeivel. Ezt szeretné a következő időszakban még inkább képviselni a zenekar és művészeti vezetője, Hámori Máté karmester.
A 2019/20-as évadban különleges helyszíneken találkozhatunk az ÓDZ-vel: például idősotthonokban, templomokban, iskolákban és a legkülönbözőbb szabadtéri helyszíneken.
De nemcsak a helyszín lesz változatos, hanem a zenei választék is, amelyben Ravel, Brahms vagy Strauss művei éppen úgy megszólalnak a Zeneakadémián, mint Verdié a Budapest Music Centerben, vagy számos ismert zenerészlet a Kalandra fül! című ifjúsági bérletsorozat előadásain.
A 6–12 éves korosztály izgalmas kirándulásra készülhet Hámori Máté segítségével a karmesterek világában, és megismerkedhet közelebbről az ütős hangszerekkel.
A következő hónapokban felcsendülnek majd Csajkovszkij, Mozart és Usztvolszkaja zenéi is, a vendégművészek között pedig Dong Hyek Lim zongoraművész, valamint Vajda Gergely és Halász Péter karmesterek is ott lesznek a zenekarral. Hámori Máté karmestert, az Óbudai Danubia Zenekar művészeti vezetőjét arról is kérdezzük, mit szeretnének leginkább átadni a fiatalabb korosztálynak; a portrésorozat hogyan és mikor indult, milyen célkitűzéssel; a felkért vendégművészek hogyan kapcsolódnak a zenekar életéhez, és mit kell tudni a Mesterműhely sorozatról?
Rolla János 1969-ben szerzett diplomát a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, ahol a világszerte ismert Kovács Dénes tanítványa volt. A világ koncerttermeiben elsősorban kamaramuzsikusként vált híressé. Élete során számos kitüntetésben részesült itthon és külföldön egyaránt. A magyar zenei kultúra hazai és külföldi megismertetésében szerzett érdemei elismeréseként 1981-ben megkapta az Érdemes Művész kitüntető címet, 1985-ben pedig a Kossuth-díjat. A francia kormány 1991-ben a művészetek kategóriában a Becsületrend Lovagja címmel, 1994-ben Göncz Árpád a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével tüntette ki. 1979-től volt a Liszt Ferenc Kamarazenekar művészeti vezetője, 2009-től két éven át a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kamarazene Tanszékét vezette.
Kétrészes interjúnkban a szeptember 30-án 75. életévét betöltő művésszel beszélgetünk pályája indulásáról, első koncertélményéről, a Liszt Ferenc Kamarazenekar első mérföldköveiről, a mai ember zenéhez fűződő viszonyáról, Mozart és Bach szerethetőségéről és azon díjak jelentőségéről, amelyeket élete során kapott.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2019. október 13-án, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.
Fejléckép: Rolla János a Pannonhalmi Főpátság Szent Márton-díjával (Fotó: Pannonhalmi Főapátság)