Klasszikus

Rolla Jánost köszöntjük

2014.09.30. 10:26
Ajánlom
Szeptember 30-án tölti be hetvenedik életévét Rolla János Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar alapító tagja, művészeti vezetője. MAGAZIN

A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kőteleken született, s mivel burokban jött a világra, a bába szerencsés jövőt jósolt neki. Édesapja amatőr szinten zenélt, nővére zongorázni, ő pedig hegedülni tanult. Hangszerét hamar megszerette, ebben nem kis része volt első zenetanárának, aki szinte szülői szeretettel támogatta. Édesapja egy idő után elvitte fiát meghallgatásra az amatőr zenekarukat alkalmanként dirigáló Pécsi Istvánhoz, aki a MÁV Szimfonikusok zenekarát is igazgatta, s ő azonnal saját zeneiskolájukba irányította a fiatal hegedűst. A mérnöknek készülő fiú a Csepeli Munkásotthon kamarazenekarában játszott, s végül a zene mellett kötelezte el magát, a Zeneakadémián Kovács Dénes tanítványa volt. Leginkább magának szeretett játszani, a gyakorlást kevésbé kedvelte, a technika, a műszaki dolgok és a szerelgetés iránti érdeklődése a mai napig megmaradt.

Rolla János egy nyilatkozata szerint "sosem szeretett négyszemközt maradni a hegedűvel", szólista karrierről nem álmodott. Még egyetemi évei alatt kezdtek együtt zenélni társaival, együttesük 1963 tavaszán mutatkozott be a Zeneakadémián Liszt Ferenc Kamarazenekar néven, hangversenymesterük másfél évtizedig Rolla János volt. A tagok diplomájukat kézhez véve különböző együttesekhez szerződtek, de folytatták a közös muzsikálást is, s 1974 óta csak a Liszt Ferenc Kamarazenekarnak élnek. Rolla 1967-1973 között a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának volt tagja, 1969-ben a Rádió és Televízió hegedűversenyén harmadik díjat nyert. A méltán világhírű együttes első zeneigazgatója Sándor Frigyes, a Zeneakadémia legendás professzora volt, az ő halála után, 1979-ben Rolla János vette át a zenekar irányítását. A Liszt Ferenc Kamarazenekar a világ legrangosabb fesztiváljain és koncerttermeiben lépett fel, játszott egyebek mellett a New York-i Carnegie Hall, a sydneyi Operaház, a párizsi Théatre de la Ville, az amszterdami Concertgebouw közönsége előtt. Olyan művészekkel zenéltek együtt, mint a francia trombitás Maurice André, a fuvolás Jean-Pierre Rampal, az orosz gordonkaművész Msztyiszlav Rosztropovics, Isaac Stern hegedűművész és a zongorista Szvjatoszlav Richter. Repertoárjuk a barokktól a klasszikus és romantikus darabokon át a kortárs művekig terjed. A klasszikus zenén túlra is elkalandoztak, emlékezetes koncerten léptek fel a más zenei műfajt képviselő Budapest Klezmer Banddel, Vukán György Creative Art Ensemble nevű együttesével, Snétberger Ferenc gitárművésszel, a Budapest Bárral, néhány éve pedig közreműködtek a szolnoki Szigligeti Színház Amadeus-előadásában.

1992-ben Rolla János kezdeményezte a Zempléni Művészeti Napok (mai nevén Zempléni Fesztivál) életre hívását, 2006-ban Sárospatak díszpolgárává választották. Művészete elismeréseként megkapta az érdemes művész címet (1981), a Bartók Béla-Pásztory Ditta-díjat (1984), a Kossuth-díjat (1985), a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét (1994), a Széchényi Ferenc-érmet (1999), a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal polgári tagozata kitüntetést (2004), a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány fődíját (2006), a Hazám-díjat (2011). A francia kormány 1991-ben a művészetek kategóriájában a Becsületrend Lovagja címmel tüntette ki, 2008-ban a Halld a világot (Hear the World) kezdeményezés magyar nagykövete lett. A hegedűművész 2007-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tiszteletbeli tanára lett, 2009-től két évig ő vezette a kamarazene tanszéket.

Rolla Jánost hetvenedik születésnapja alkalmából az Óbudai Társaskörben köszöntik. A helyszín nem véletlen, a kilencvenes évek eleje óta itt van a Liszt Ferenc kamarazenekar próbaterme, ahol rendszeresen ad koncertet.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.