Klasszikus

Saját fiatal művészeire fókuszál a Zeneakadémia őszi szezonja

2023.05.15. 17:10
Ajánlom
Neves fiatal előadók, az intézmény növendékei és művésztanárai állnak a Zeneakadémia 2023-as őszi koncertévadának középpontjában, amelyre megkezdődött a jegyértékesítés, és továbbra is elérhetők a sorozatfüggetlen kedvezmények.

Új programokkal jelentkezik a Zeneakadémia Koncertközpont 2023 őszére, ám a közönség által korábban megszokotthoz képest máshová kerültek a hangsúlyok. „Nagyobb mértékben támaszkodunk a Zeneakadémia fiatal tehetségeire, műhelyeire és művésztanáraira, vagyis arra a kreatív erőre, amely az intézmény meglévő adottsága.

Mindig is célunk volt helyzetbe hozni a karrierjük elején álló fiatalokat, ez most még inkább előtérbe kerül

– hangsúlyozza Csonka András programigazgató, hozzátéve, hogy a jelentősen megemelkedett energia- és szolgáltatási költségek, az inflációs válság miatt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem idén is kevesebb forrást tud koncertek rendezésére fordítani. A Zeneakadémia Koncertközpont vezetője reményét fejezte ki, hogy a következő évben már lesz lehetőség több külföldi sztár meghívására és a megváltozott körülményekre is reflektáló, megújuló koncertkínálat összeállítására.

Már jól ismert és új tematikus sorozatok egyaránt várják a közönséget, és továbbra is elérhető az ezektől független kedvezményrendszer. Két különböző koncertre szóló jegyek egyidejű vásárlása esetén 10 százalék, három különböző eseményre 15 százalék, négy vagy több különböző hangversenyre 20 százalék engedmény jár a vásárlás végösszegéből. A Zeneakadémia Extra szolgáltatásra regisztráltak ezeken felül további 5 százalék kedvezményben részesülnek.

TrioEnergico-171152.jpg

Trio Energico (Fotó/Forrás: Török Anna / Zeneakadémia)

Három sorozat fogja össze az előadóművészi karrierjük elején álló zenészek műsorát: a legfiatalabb, még zeneakadémiai tanulmányaikat folytató hallgatók kapnak lehetőséget A tehetség kötelez koncertjein. Fellép majd Sztathatosz Sebestyén, Szokolay Ádám és Dolfin Balázs, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatóiból 2021-ben alakult Era Nova Kamarazenekar Kemény Péter vezényletével, továbbá Fóris Zsófia, Forgó Boglárka és Lescsinszky Áron (az idei Weiner Verseny győztes formációja), illetve Fafúvós kamarazene címmel az egyetem növendékeiből alakult Ötöshangzat és a Crosswind Quintet. A már végzett, de még mindig fiatal zenészek fóruma az Y Generáció sorozat, amelyben a Trio EnergicoIlosfai Csenge, Mády-Szabó Eszter és Vida Mónika Ruth –, a már több díjjal is elismert Duo DomoHartmann Domonkos és Csabay Domonkos –, valamint Langer Ágnes (a 2017-es Bartók Világverseny harmadik helyezettje), Karasszon Eszter és Szalai Éva triója ad koncertet.

A Versenygyőztesek sorozatban pedig az elmúlt időszak hazai és külföldi versenyeinek díjazottjai lépnek fel,

így a 4. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny különdíjasa, Germán Enrique Alcántara argentin bariton, a Wieniawski Nemzetközi Hegedűverseny győztese, Maeda Hina, illetve a tavalyi Marton-verseny különdíjasa, a cseh Jolana Slavikova.

Önálló sorozatot kapott a Korossy Kvartett és napjaink egyik ígéretes tehetsége, Magyar Valentin zongoraművész Négy plusz egy címmel. A Zeneakadémia Solti termi zongoraestjei, A fekete-fehér színei is részben a fiatal előadókról szólnak, de Balogh Ádám, Ránki Fülöp és Villányi Dániel mellett két zenészlegenda is helyet kapott a sorozatban: a Latin Grammy-díjas Sonia Rubinsky, illetve Prunyi Ilona, aki az egyetem oktatója is.

KorossyQuartet-173950.jpg

Korossy Quartet (Fotó/Forrás: Felvégi Andrea)

A zenekar mesterei című összeállításban a növendékekből álló és Nemzeti Ifjúsági Zenekar címmel kitüntetett Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara négy koncerten, neves karmesterek és szólisták közreműködésével lép fel, köztük lesz Takács-Nagy Gábor és Giovanni Guzzo, Baráti Kristóf és Farkas Gábor, Keller András és Berecz Mihály.

A zenekar tagjaiból összeállított fúvós formáció Jeroen Bearwerts belga és Boldoczki Gábor magyar trombitaművész közreműködésével ad koncertet.

A fiatalok mellett mestertanáraink is fellépnek, a Kamarazene karnyújtásnyira sorozatban mások mellett Csáki András gitárművész, Varga Oszkár hegedűművész és Razvaljaeva Anasztázia hárfaművész, valamint Kokas Dóra csellóművész szerepel.

Az évadban ismét sorozattal várja a koncertlátogatókat a Nemes László Norbert vezette Új Liszt Ferenc Kamarakórus, a Zeneakadémia rezidens kórusa, Otthon a Zeneakadémián címmel. Az Itt és most kortárs zenei szériában az Amadinda Percussion Project következő koncertje, a Trió PassacagliaRajk Judit, Kéringer László és Zétényi Tamás – estje, valamint a nyolcvan éve született és 2019-ben elhunyt Jeney Zoltán emléke előtt tisztelgő hangverseny kapott helyet. Az Orgona a központban sorozat részeként David Titterington, illetve Pétery Dóra és az A:N:S Chorus lép fel. A Jazz itt! sorozatban a László Attila hetvenedik születésnapja alkalmából rendezett koncerten az ünnepelt különböző formációiban neves dzsesszmuzsikusok, többek között Oláh Tzumo Árpád, Szőke Nikoletta, Oláh Kálmán, Fekete-Kovács Kornél társaságában ad szerzői estet, míg december 28-án ismét a Jazzation várja a közönséget.

ModernArtOrchestra_FeketeKovacsKornel_fotos_StepanVirag-131601.jpg

Fekete Kovács Kornél (Fotó/Forrás: Stépán Virág / Modern Art Orchestra)

A Zeneakadémia számos európai művészeti egyetemmel ápol szoros szakmai kapcsolatot, és minden évben rendez olyan koncerteket, amelyek keretében hallgatóink együtt játszhatnak más intézmények növendékeivel. Október végén Kelemen Barnabás hegedűművész,

a Zeneakadémia docense vezényletével hat rangos európai társintézményből érkező diákok játsszák zeneakadémistákkal együtt Bartók, Mozart és Csajkovszkij egy-egy művét.

Az Erasmus-programban 3-3 hallgató érkezik Bécs, Párizs, Helsinki, Hága, Barcelona, Oslo egyetemeiről, és vesznek részt intenzív workshopon a budapesti egyetem növendékeivel.

Újra jelentkezik a Liszt-kukacok Akadémiája, amelynek témája most a tánc lesz, Mona Dániel a legfiatalabb közönséget vezeti végig különböző korok klasszikus tánczenéin.

Különleges esemény a Zeneakadémia szervezésében szeptember 2. és 10. között zajló, idén hegedűművészeknek meghirdetett Bartók Világverseny, amelynek újabb hatéves ciklusa kezdődik. A döntőben és a gálakoncerten a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara működik közre Kovács János vezényletével.

A sorozatokról bővebb információ a koncert.zeneakademia.hu portálon érhető el.

Fejléckép: A Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara Eötvös Péterrel, a Zeneakadémia Nagytermében (fotó/forrás: Posztós János / Zeneakadémia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bonjour Paris! – a francia kultúra nagyjait idézi meg a Szegedi Szimfonikus Zenekar budapesti koncertje

A Szegedi Szimfonikus Zenekar május 15-én a Zeneakadémián népszerű darabokkal és egy igazi különlegességgel tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt – ráadásul utóbbi szerző is egy emblematikus francia műalkotásnak szentelte alkotását.
Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.