Adott is interjút Schiff András, meg nem is – emailben mindenesetre válaszolt Csepelyi Adrienn kérdéseire a magyar zongoraművész, aki 1979-ben emigrált Magyarországról. 2000-ben az osztrák szélsőjobb megerősödését látva az osztrák állampolgárságról is lemondott, azóta brit állampolgár. 2011 óta, miután nyílt levélben beszélt a hazai állapotok ellen, több fenyegetést kapott, azóta nem játszik itthon.
Szeptember 30-án a kismartoni Esterházy Kastélyban lép fel, ennek apropóján készített vele interjút az Index.
Még mindig idegesíti a populáris zene („vagy minek nevezzem”), úgy véli, hogy „a mesterségesen előállított hangerő már nem zenét, hanem csupán zajt produkál, ami az embereket érzéketlenebbé, durvábbá, kegyetlenebbé teszi.” De nincs jobb véleménnyel a zeneiparról sem: „Ma szinte mindent az üzlet, a kommercializmus, a marketing irányít, az egész rendkívül ízléstelen és gusztustalan. Az, hogy például nekem mindezek közepette sikerült valamit elérnem, szinte a csodával határos.”
Úgy gondolja, hogy a külsőségek gyakran elnyomják a magas művészi tartalmat, de van, hogy egy-egy zenésznél „megmutatnivaló sincsen”. Kocsis Zoltánhoz sok gyönyörű emlék fűzi, de „nagyon komplikált” viszonyuk volt.
A hazai állapotokról most is megvolt a véleménye:
Ha most össze kellene foglalnia Magyarországot egyetlen hangközben, melyik hangközt választaná és miért?
A tritónuszt, amit a középkorban az ördög hangközének neveztek.
Kár, hogy az interjúra Schiff csak levélben vállalkozott, ha egy beszélgetés alapján született volna, biztos visszakérdezhetett volna az újságíró. Például arra, hogy miért nem függetleníthető a komolyzene a politikától, miért nem hozhat eredményt a művészek tiltakozása az igazságtalanság ellen, vagy hogy mi Schiff különvéleménye Anna Nyetrebkóról.
De akár a „populáris zene” kérdésében kifejthette volna a sarkos véleményét, ehelyett meg kell elégednünk annyival:
Tudom, hogy sokan nem értenek velem egyet, de vállalom a támadásokat, mert nekem van igazam.
Ha hiányérzete maradt a teljes interjú után, akkor jó hír, hogy Schiff András beszélgetőkönyve karácsonykor jön a Magvető Kiadónál, a címe: A zene a csendből jön.
Az alábbi felvételen a Wohltemperiertes Klavier I. kötete szól.