Klasszikus

Séta Jávor Pál rózsáitól Szabó Magda ajtajáig – Fidelio Klasszik

2019.01.04. 16:10
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió közös magazinműsorának idei első adása január 5-én lesz hallható a 92.1-en, benne interjú hallható Meszleny Annával, Sárközi Lajossal, Szersén Gyulával és Vágási Emőkével.

Pasarét fogalom a budapestiek számára is: az elegancia, az ismert emberek villái, a budai nyugalom szimbóluma. Pasarét ma a II. kerület része, de már a 18. századtól élénk kereskedelmet folytattak itt a betelepülő németek, akik római hagyományokat elevenítettek fel a bortermeléssel. A budai részek is ekkor kapták német neveiket. 1847-ben kapta Pasarét mai nevét, s a ’20-as évektől újra átalakult, ezúttal eklektikus és Bauhaus stílusú épületekkel telt meg a városrész, majd a ’30-as években megindult az 5-ös busz járata, ami Budapest egyik legrégebbi buszjárata.

Pasaréten élt Bartók Béla, Déry Tibor, Dohnányi Ernő, Jávor Pál, Szabó Magda és Szepes Mária és még megannyi híres művész, költő, író, színész, zeneszerző.

Mindannyian kíváncsiak vagyunk, hogy hogyan éltek egykor azok a hírességek, akiket láttak, hallottak, olvastak a hétköznapi emberek. Vajon hova jártak ebédelni, hol vásároltak, kikkel találkoztak, milyen ügyes-bajos dolgokat intéztek, amikor ők maguk is hétköznapiak voltak? Ebbe enged betekintést az Így éltek ők – kultúrtörténeti séták Pasaréten, amelynek keretében Jávor Pál rózsáitól Szabó Magda ajtajáig vezetik az érdeklődőket, legközelebb január 12-én. Ennek kapcsán Meszleny Annától, a séta vezetőjétől azt is kérdezzük, hogyan tudta Pasarét megőrizni báját, eleganciáját; miért annyira népszerű még mindig; kik voltak leghíresebb és legérdekesebb lakói; illetve általában mire kíváncsiak e séta résztvevői.

fortepan_52450-155228.jpg

Jávor Pál 1939-ben (Fotó/Forrás: FORTEPAN)

A kávéházi cigányzene lesz a Cziffra-fesztivál keretében első alkalommal tartandó prímás mesterkurzus fókuszában. A Cziffra György Fesztivál számára kiemelten fontos a fiatal generáció, ezért rendhagyó módon nemcsak hangversenyeket rendez, hanem mesterkurzust szervez, rajzpályázatot hirdet, és díjakat ad át, így is támogatva és elismerve a legtehetségesebb fiatal zeneművészeket. Sárközi Lajos prímás szerint a kávéházi cigányzenét középpontjába állító kurzus célja, hogy megőrizzék ezt a gyönyörű kultúrát. A mesterkurzusra január 18-ig lehet jelentkezni a Cziffra György Fesztivál honlapján – részvétel ingyenes, és nincs korhatárhoz kötve a jelentkezés. A további részletekről Sárközi Lajos prímással beszélgetünk.

Sarkozy-Lajos-ok-160043.jpg

Sárközi Lajos (Fotó/Forrás: Cziffra Fesztivál)

Szersén Gyula Jászai Mari-díjas színművész 1965-ben kapott oklevelet a Színiakadémián, s rögtön ettől az évtől a Nemzeti Színházhoz, majd később a Gyulai Várszínházhoz szerződött, bár már évekkel korábban játszani kezdett a Vígszínházban és az Állami Déryné Színházban. Nemrég töltötte be 78. évét, de most is aktív tagja a Pikolo Színháznak, és játszik a Budaörsi Játékszínben. Természetesen szinkronizál is, hiszen ő az egyik legjellegzetesebb magyar szinkronhang. Mindenki vele azonosítja TJ Hookert, Kirk kapitányt – azaz William Shatnert a Star Trekből –, de 23 filmben adta hangját Charles Bronsonnak, illetve hallhattuk Poirot felügyelőként, dr. Watsonként és számos David Attenborogh természetfilmben is. Az egyik legismertebb magyar szinkronszínész 54 évnyi munkáját idén a Szinkronikum gálán is elismerték, amelyen egyébként a magyar szinkronszakma legjobbjait díjazzák. Az ünnepségen Szersén Gyula színművész a szakma életműdíját vehette át.

A művészt arról is kérdezzük, a legismertebb sorozatok színészeit, akiknek ő adta a magyar hangot, mennyire tartja jó hangnak, érdekes színésznek;

mi az igazi kihívása a szinkronnak, és miből lehet tudni, hogy valaki jó szinkron lesz-e vagy sem; bár nagyon felhígult a szakma, azért még most is jönnek jó filmek és sorozatok: melyiket szinkronizálná szívesen; ő maga kinek a hangját szereti a legjobban; illetve 2019 milyen feladatokat tartogat számára.

SzersenGyula-183335.jpg

Szersén Gyula (Fotó/Forrás: avonlea.hu)

A Pulitzer-díjas és New York Times sikerlistás Junot Díaz első gyerekeknek szóló kötete, a Szigetlakó című érzékenyítő életmese a Cor Leonis Kiadó gondozásában került a hazai olvasók elé. A lírai hangnemben megírt könyvet Leo Espinosa illusztrációi díszítik. A kötet a kreativitás, különbözőség és képzeletünk azon képességének dicsérete, hogy összekötnek bennünket – a családunkkal, a múltunkkal és önmagunkkal.

Gyermekeink számára a legnagyobb ajándék az érzelmi biztonság és alkalmazkodóképesség, amihez az életmeséjük felfedezésére, közös megírására van szükség.

Ehhez adhat segítséget a Pulitzer- díjas író érzékenyítő mesekönyve, mely különleges kalandozásra hívja a gyerekeket, felnőtteket egyaránt. A kötet egy Dominikán született kislány, Lola történetén keresztül tanít minket a saját életmesénk megismerésére, a másság elfogadására, az emberi kapcsolatok és a hagyománytisztelet fontosságára. Vágási Emőke, a Cor Leonis Kiadó vezetője, a könyv kiadója mesél egyebek mellett arról is, hogyan találkozott Junot Díaz műveivel.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2019. január 6-án, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.