Klasszikus

Simon Rattle a brit miniszterelnöknél tiltakozik Brexit-ügyben

2018.10.08. 14:00
Ajánlom
Három klasszikus zenész, Simon Rattle, John Eliot Gardiner és Howard Goodall is aláírta azt a levelet, amelyet Theresa Maynek írtak.

A levelet aláíró közismert személyiségek arra kérik Theresa May brit miniszterelnököt, hogy akadályozza meg a Brexitet. Mint írják, Nagy-Britannia Európával együtt teljes. „Ez az igazi globális Nagy Britannia!”

„Uraljuk a piacot, a zenekaraink, énekeseink, zenészeink, íróink, producereink és mérnökeink egész Európa-szerte dolgoznak. Cserébe, Európa és a világ eljön hozzánk. Hogy miért? Mert briliánsak vagyunk” – írja a levél, amelyet Bob Geldof ír zenész fogalmazott. (Ő az az énekes, aki a Pink Floyd A fal című filmjében játszott.)

Rattle már korábban is beszélt a Brexit negatív hatásairól: „A Londoni Szimfonikusokkal próbáltam a Brexitről szóló népszavazást követő napon. El sem tudtuk kezdeni a próbát anélkül, hogy megbeszéltük volna ezt. Voltak, akik sírtak, mert az LSO mindig is európai zenekar volt, sok nemzetiség tagjaiból állt. (...) Az már most látszik, hogy kevesebben jelentkeznek hozzánk próbajátékra Európából.”

A Brexitről szóló népszavazást már 2016-ban nagy felháborodás és méltatlankodás kísérte brit művészek részéről. Az EU Barokk Zenekara már bejelentette, hogy Belgiumba költözik, persze a döntés legnagyobb kritikusa Daniel Barenboim volt, aki a tavalyi Promson is beszélt arról, hogy „a zene mestersége nem korlátozódhat egy-egy országra.”

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Miller Lajos és Kecskés D. Balázs kapta a Bartók–Pásztory-díjat

A Zeneakadémia oktatóiból álló kuratórium 2025-ben Miller Lajos operaénekesnek és Kecskés D. Balázs zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Klasszikus ajánló

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.
Klasszikus ajánló

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.