Mióta kitört a covid-19 koronavírus-járvány, és hol betiltják, hol maszkviseléshez kötik a koncertek szervezését, téma, hogy melyik zenélési forma mennyiben járul hozzá a a vírus terjedéséhez. Nem nehéz kitalálni, hogy a fúvósok a legveszélyesebbek, hiszen a hangszerből kiáramló levegő akár 10-20 méterre is szétterítheti a részecskéket.
Egy új kutatás most arra kereste a választ, hogy milyen nyelven nem érdemes énekelni, ha biztonságos kóruskoncertet akarunk szervezni. A kutatást a Japan Association of Classical Music Presenters (JAMCP) rendelte, és nyolc professzionális énekes bevonásával készült, akik japánul, németül és olaszul adtak elő néhány áriát. Kiderült, hogy az Örömóda trillárisai és zárhangjai ("Freude, schöner Götterfunken...") nyomán két és félszer annyi részecske került a levegőbe, mint amikor az énekesek japán népdalt énekeltek.
A kutatás eredményét látva a JACMP igazgatója, Toru Niwa úgy nyilatkozott: nem szeretné, ha ez tántorítaná el a japán kórusokat az európai klasszikus zene előadásától. "A klasszikus zene a nyugati kánont jelenti" - nyilatkozta a CBS-nek. - "Ha nem éneklünk franciául, olaszul és németül, akkor nincs mit énekelnünk."
Arra nem tért ki, hogy akkor mégis mi a fenéért rendelték a kutatást.