Klasszikus

Sokkal jobban terjed a vírus, ha németül énekelsz

2021.02.01. 10:35
Ajánlom
Újabb hiánypótló kutatás, ezúttal a japánoktól: kiderült, hogy kétszer annyi részecske kerül a levegőbe az Örömóda éneklése közben, mintha japán altatódalra nyitnánk az ajkunkat.

Mióta kitört a covid-19 koronavírus-járvány, és hol betiltják, hol maszkviseléshez kötik a koncertek szervezését, téma, hogy melyik zenélési forma mennyiben járul hozzá a a vírus terjedéséhez. Nem nehéz kitalálni, hogy a fúvósok a legveszélyesebbek, hiszen a hangszerből kiáramló levegő akár 10-20 méterre is szétterítheti a részecskéket.

Egy új kutatás most arra kereste a választ, hogy milyen nyelven nem érdemes énekelni, ha biztonságos kóruskoncertet akarunk szervezni. A kutatást a Japan Association of Classical Music Presenters (JAMCP) rendelte, és nyolc professzionális énekes bevonásával készült, akik japánul, németül és olaszul adtak elő néhány áriát. Kiderült, hogy az Örömóda trillárisai és zárhangjai ("Freude, schöner Götterfunken...") nyomán két és félszer annyi részecske került a levegőbe, mint amikor az énekesek japán népdalt énekeltek.

A kutatás eredményét látva a JACMP igazgatója, Toru Niwa úgy nyilatkozott: nem szeretné, ha ez tántorítaná el a japán kórusokat az európai klasszikus zene előadásától. "A klasszikus zene a nyugati kánont jelenti" - nyilatkozta a CBS-nek. - "Ha nem éneklünk franciául, olaszul és németül, akkor nincs mit énekelnünk."

Arra nem tért ki, hogy akkor mégis mi a fenéért rendelték a kutatást.

A kóruséneklés 6 jótékony hatása

Kapcsolódó

A kóruséneklés 6 jótékony hatása

Számos kutatás vizsgálta már, de a mindennapi tapasztalat is azt mutatja, hogy kórusban énekelni nemcsak élvezetes, hanem egészséges a test és a lélek számára.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Könyvbemutató, koncert és tárlatvezetés Bartók Béla születésnapján

A Bartók-összkiadás két új, a szerző vonósnégyeseit tartalmazó kötetét ismerheti meg a közönség a Zenetudományi Intézet március 25-i, zenés programján.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.
Klasszikus ajánló

Hamarosan kezdődnek a Quartetto Plus vonósnégyes-napok a kismartoni Esterházy-kastélyban

Március utolsó hétvégéjén indulnak a kismartoni Quartetto Plus vonósnégyes-napok. A három napban többek között Ravel, Haydn és Beethoven zeneművei csendülnek fel.
Klasszikus ajánló

Miért jelentett forradalmat Bach (és a többiek) újrafelfedezése a zenében?

A Bartók Tavasz régizenei koncertjeire készülve gyorstalpalót adunk azzal kapcsolatban, miért különleges a reneszánsz és a barokk zenéje, és hogyan fedeztük fel őket újra.
Klasszikus ajánló

Bemutatkoznak az Európai Kamarazenei Akadémia tehetségei

A program keretében kiváló fiatal muzsikusok koncertjeit hallgathatja meg a közönség a Zeneakadémián, illetve zenés tárlatvezetéseken is részt vehetnek a Magyar Nemzeti Galériában és a Szépművészeti Múzeumban.