Klasszikus

Solti György emlékére

2002.10.18. 00:00
Ajánlom
A viharos szél s a reménytelenül zuhogó eső sem riasztotta el a londoni közönséget, hogy a Fókuszban: Magyarország hangversenyére ellátogasson. A Londoni Magyar Kulturális Központ meghívására első ízben lépett fel dalénekesnőként Rost Andrea a brit fővárosban. A koncert kettős ünnep volt: a Covent Garden néhai, világhírű igazgató-dirigensének, a Londonban öt éve elhunyt Solti György születésének 90. évfordulója előtt tisztelegtek a Wigmore Hallban. A jubileumi hangversenyen nem véletlenül énekelt Rost Andrea, annak idején dolgozott a Mesterrel.

A budapesti szoprán nagyon nagy sikert aratott. Sokszínű műsorának dalait igényesen válogatta össze, és nagy műgonddal szerkesztette meg. A krónikásnak nehezére is esik egyik „blokkot” bármelyik fölé emelni. A koncertet azokkal a Mozart-dalokkal indította, amelyeket a zeneszerző eredetileg a híres énekesnőnek, „La Ferraresé”-nek komponált, aki a Figaro házasságának Susanna szerepét énekelte az 1789-es bécsi felújításon. Schubert, az emblematikus dalköltő kompozícióiból sem a legnépszerűbbeket választotta a művésznő: hanem Goethe két, Zulejka-versére írt éneket, amelyeket Brahms annyira csodált. A magyar énekesnő, mintha a vers szerint „a szél szárnyán suhanna”, változatos eszközökkel, nyitott lélekkel sugallta az érzelmi hullámzásokat. Richard Strauss dalait pedig oly érzékenyen, kifinomultan és kifejezően adta elő, mintha belső utazást tett volna a lélek labirintusában. Melankólia, elégikus hang, impresszionisztikus búsongás, álombéli sejtelmesség szólt Rost Andrea hangján Alban Berg hét korai dalának megidézésekor. Talán itt teljesedtek ki igazán koncerténekesnői kvalitásai, amelyek szerény megítélésem szerint ezúttal fölébe emelkedtek az operaénekesének. A hangversenyt záró Kodály-dalok nálunk széles körben ismertek, énekeltek, a közönség magyar ajkú része nyomban „rezonált” is rá. Holott nem a népdalénekesek temperamentumos tempóvételével, harsányságával, netán dévajságával adta elő, hanem halk líraisággal. A londoni este – a közönség ünneplésének tanúsága szerint is – a magyar énekesnő újjászületésének színtere lett.

Az emlékkoncertet különben Lady Solti vezette be, aki a zeneakadémiai jótékonysági tevékenységével, férje szellemi örökségének ápolásával, s nemkülönben a magyar zenei élet iránti elkötelezettségével, nemcsak a Mester fényében, hanem immár önálló „intézményként” is, nem véletlenül emelt szót a londoniak körében a budapesti Zeneakadémia támogatásáért. Nyomatékosan fejezte ki nagyrabecsülését a Londoni Magyar Kulturális Központ iránt is, az alapítása óta eltelt három, termékeny esztendő Anglia-szerte mérhető, eredményes munkásságának köszönhetően egész Nagy-Britanniába eljutott a magyar kultúra híre. Lady Solti vasárnap a budapesti Operaházban sorra kerülő, nagyszabású emlékhangversenyen mond beszédet a hajdani Solti-tanítvány, a Londonban élő hegedűművész, Pauk György és Vásáry Tamás fellépése, illetve Sass Sylvia és Kováts Kolos A kékszakállú herceg vára koncertszerű előadása előtt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.