A legnagyobb zeneszerzők mind Shakespeare rajongók voltak: Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Mendelssohn, Schumann, Liszt, Brahms, Debussy, Verdi, Csajkovszkij és még folytathatnánk a sort. Kodály szerint „A zene a lélek legmélyebb szféráiba hatol”. Shakespeare pedig mindent tudott az emberi lélekről. Nem véletlen tehát, hogy napjaink zeneszerzői is ihletet merítenek az egyetemes angol drámaíró műveiből. A hangverseny érdekessége, hogy eredeti nyelven hangzanak el Shakespeare gondolatai, ami által a koncert közönsége különleges akusztikai és spirituális élménnyel lesz gazdagabb.
Az április 29-ei koncerten könnyed kortárs művek csendülnek fel, egy-egy darabban szinte megtalálhatók a könnyűzene és jazz irányzatok. A hangversenyen nagyrészt magyar zeneszerzők művei szerepelnek. Farkas Ferenc és Orbán György Come awax című szerzeményüket Shakespeare Vízkereszt című költeménye ihlette meg. A finn zeneszerző Mäntyjärvi az angol irodalom professzionális fordítója, ezúttal Four Shakespeare Songs c. darabja lesz hallható. Az egyik legismertebb amerikai zeneszerzőtől és karnagytól, Sametztől a When We Shall Die csendül majd fel. Kodály Zoltán Óda a muzsikához című művével az írországi Cork városában rendezett 10. Nemzetközi Kórusfesztivált köszöntette. A mű különlegessége, hogy szövege két forrásból származik, William Collins angol ódaköltő versére, illetve Shakespeare Orfeusz-himnuszára.
A Liszt-díjas karnagy a Nemzeti Énekkart érintő terveiről ebben a cikkünkben olvashat bővebben.
Somos Csaba felkérésére íródott Dobos Dániel The Taste of Poison című alkotása. Dobos jelenleg is a Zeneakadémia zeneszerzés tanszakának hallgatója. Művét Shakespeare Rómeó és Júlia c. drámájának szövege ihlette. Beischer-Matyó Tamás már 15 évesen a nyilvánosság elé lépett zeneszerzőként. Ezúttal Madrigals of Passions and Wisdom c. szerzeménye lesz hallható. Az estet a sokoldalú zeneszerző, Vajda János szerzeménye a Mark the Music c. darabja zárja. Vajda nemcsak kórusműveket, hanem színpadi, nagyzenekari és kamarazenekari darabokat is komponált.
„Megmagyarázhatatlan az a titok, hogy Shakespeare gondolkodása, gondolatai és azok a páratlan érzelmek, amelyek átjönnek a szövegein keresztül, hogyan tudtak csak egy ember elméjében megszületni.” – mondta Somos Csaba, a Nemzeti Énekkar frissen kinevezett karigazgatója.