Április első vasárnapján az immár ötödik alkalommal megrendezett Mozart-nap összesen hét koncerttel nyújt betekintést a zeneszerző változatos életművébe. A szólisták között olyan neves művészek szerepelnek, mint Rost Andrea, Jevgenyij Koroljov, Baráti Kristóf vagy Szűcs Máté, de a zenekar vendége lesz Vashegyi György és együttese, a Purcell Kórus is. Műfaji változatosságban bizonyosan nem lesz hiány:
a számos közreműködő mellett az eseménysorozat sokszínűségének záloga, hogy különféle versenyművek, szimfóniák, opera- és koncertáriák, vonósnégyesek és szonáták egyaránt szerepelnek a programban,
sőt elhangzik majd a fogadalomból komponált, de végül befejezetlenül maradt c-moll mise is. A koncerteknek a Zeneakadémia termei adnak otthont.
A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében Várjon Dénes, Keller András és a Concerto Budapest két koncerttel tiszteleg nemcsak a fesztivál névadója, hanem annak egyik jelentős stílusforrása, Beethoven előtt is, április 7-én és 12-én. Az első hangverseny programján egy korai zenekari darab, a Két kép után Bartók utolsó műveinek egyike, a Pásztory Dittának írt 3. zongoraverseny szerepel, majd Beethoven 5., Sors melléknevű szimfóniája következik. Hasonló elrendezést követ a második est, amelynek során előbb Bartóktól a Két portré, azután a 2. zongoraverseny, végül pedig Beethoven 3., Eroica szimfóniája lesz hallható. A koncertek a Bartók Tavasz keretében a Zeneakadémiával közös programként, a Müpa szervezésében valósulnak meg.
A hónapot újabb kétzeneszerzős műsor-összeállítás zárja: április 26-án a Müpában két 20. századi orosz komponistaóriás, Sosztakovics és Sztravinszkij művészete kerül egymás mellé. A hangverseny első felében
Sosztakovics könnyed hangvételű, mégis fanyar I. jazzszvitje szólal meg, amelynek inspirációs forrásáról a cím is árulkodik, majd a II. jazzszvit jól ismert keringője hangzik el.
A zeneszerző komolyabb arcát mutatja meg a Második csellóverseny, ennek szólistájaként a külföldi koncertpódiumokat viharos sebességgel meghódító Várdai Istvánt, a bécsi Zeneakadémia tanárát köszönthetjük. A koncert második részét Sztravinszkij népszerű balettje, a Tűzmadár tölti ki, amely kirobbanó színpadi sikerét követően a hangversenytermekben is hamar otthonra lelt.
További információ: concertobudapest.hu
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Jevgenyij Koroljov (fotó/forrás: Erdős Dénes / Concerto Budapest)