Klasszikus

Startolnak a MÁV Szimfonikusok

2012.09.06. 09:31
Ajánlom
Az őszi szezontól Csaba Péter művészeti vezetésével működő együttes idei évadában a klasszikus repertoár mellett a francia zene, a zongorairodalom és a ritkán hallható művek kaptak hangsúlyos szerepet.

A 2012/13-as szezon részletes programját Lendvai György, a zenekar ügyvezető igazgatója ismertette a szerdai sajtótájékoztatón. Az igazgató hangsúlyozta (amiről a Fidelio is beszámolt korábban), hogy Csaba Péter bár az elmúlt hónapokban már több koncertet is adott a zenekar élén és a felkészítő próbákat is elkezdte már a nyár folyamán, a vezető karmesteri posztot a zenekar művészeti vezetésével együtt hivatalosan most ősztől vette át. Lendvai az új vezető koncepciója ismertetése közben kitért arra, hogy az idei műsorterv jól illeszkedik a zenekar profiljához, a bérletstruktúrában nem történt gyökeres változtatás, Csaba Péter művészeti elképzelései pedig a bemutatkozó évben a repertoár színesítésében mutatkozik meg leginkább: műsorra tűzték Roussel és Chausson francia zeneszerzők ritkán hallható darabjait, bemutatják Schneider német komponista Fenyő László számára komponált Csellóversenyét, továbbá az együttes három koncertből álló zongorasorozattal és oratórium-koncerttel is készül.

A szezont október 5-én Muszorgszkij-est nyitja az Olasz Intézetben Csaba Péter vezényletével. Ugyanitt a Lukács Miklós-sorozat keretében három kiváló hazai pianista koncertjére is sor kerül: Rachmanyinov Rapszódia egy Paganini témára című műve december 21-én Zsoldos Bálint közreműködésével, Brahms 2. zongoraversenye Frankl Péter előadásában lesz hallható jövő februárban, Balog József pedig március elsején játssza Liszt Haláltánc című művét. A 2012/13-as szezonban a kortárs darabok is hangsúlyos szerepet kaptak: Alfred Schnittke Concerto Grossóját Kokas Katalin és Kelemen Barnabás a zenekar korábbi művészeti vezetőjének Takács-Nagy Gábor vezényletével fogja bemutatni. A Budapesti Fesztiválzenekar első vendégkarmestereként dolgozó és a MÁV Szimfonikusoktól leköszönő dirigenst még további két MÁV-koncerten lesz hallható az évadban.

A zenekar állandó karmestere Kesselyák Gergely marad, állandó vendégkarmestere pedig még egy évig a brazil Rodrigo de Carvalho. A finanszírozás tekintetében Pignitzky Ágota, a Magyar Államvasutak Zrt. kommunikációs igazgatóságának munkatársa elmondta, a MÁV Zrt. kiemelt értéknek tartja az együttest, amelyet tavaly 240 millió forinttal támogattak, de az idei összegről még nem döntöttek.

A zenekar külföldi szerepvállalása kapcsán megemlítendő, hogy a néhány napja Veronából visszatért zenekar novemberben egyhetes svájci turnéra indul, decemberben pedig két koncertet ad a tavaly megnyílt maszkati Ománi Királyi Operaházban. Az egyik hangversennyel a terem orgonáját avatják fel.

A MÁV Szimfonikusok azonban nemcsak fellép, hanem hív is külföldről érkező vendégeket. Így érkezik hazánkba Regis Pasquier francia hegedűművész, Federico Mondelci olasz szaxofonos, Juraj Janko ukrán karmester, Elena Urioste a fiatal hegedűs is. A hazai előadóművészek sorából olyan nevekkel is találkozhatunk 2012/2013-es műsorfüzetben, mint Baráti Kristóf, Várdai István, Kocsis Zoltán vagy Sümegi Eszter. Az érdeklődők idén összesen nyolc bérlet (öt felnőtt, három ifjúsági és persze a bérleten kívüli hangversenyek) közül választhatják ki a számukra legmegfelelőbbet, melyet a zenekar székházában (Budapest VIII., Múzeum u. 11.) lehet megváltani szeptember 10. és 15. között.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

A világ alulnézetből – Interjú Vásáry Tamással

Mi motiválja a Nemzet Művészét túl a kilencvenen? Erről kérdeztük a zongoraművész-karmestert, a Magyar Művészet Akadémia rendes tagját, akivel a családi minták és a kicsorduló könnyek is szóba kerültek.
Könyv

Tízezer ingyenes Borbély Szilárd-kötetet vehetnek át a diákok

A 2014-ben elhunyt művész hatvanadik születésnapjára készült válogatáskötetet szeptember 28-tól vehetik át az érvényes diákigazolvánnyal rendelkezők. 
Klasszikus

„A természetem részévé vált a hangszerem” – Botvay Károly gordonkaművész a soproni öntevékeny polgári világról, a megsérült csellóról és az ismétlődő frázisokról

Kimagasló szakmai munkája elismeréseként Magyar Érdemrend parancsnoki kereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Botvay Károly Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas gordonkaművész, akivel ebből az alkalomból beszélgettünk.
Zenés színház

Donizetti-vígoperát láthatnak az iskolások az Eiffel Műhelyházban

A zeneszerző egyfelvonásos vígoperáját a Lázár Ervin Program részeként az általános iskola 8. osztályos diákjai számára hirdette meg a Magyar Állami Operaház. Az előadás szeptember 30-án 17.00 órakor a nagyközönség előtt is debütál.
Klasszikus

Három korszak, három művész, három hangszer – a Trio Energico kamaraestje a Zeneakadémián

Szeptember 27-én a Solti Teremben ad koncertet a Trio Energico, a három fiatal kamaramuzsikus a bécsi klasszicizmus és a romantika korának alapdarabjai mellett egy fájdalmasan szép modern alkotást is játszik.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Balogh Máté vokális művei csendülnek fel a Pax et Bonum Kamarakórus előadásában

Az itthon és nemzetközi viszonylatban is elismert, fiatal komponista lesz a Magyar Zene Háza „Szerzők? Jelen!” című koncertsorozatának soron következő részének vendége október 4-én.
Klasszikus hír

Megújult épületben kezdi a 2023/24-es évadot a Szent István Filharmonikusok

A 2024-ben megalapításának hetvenedik évfordulóját ünneplő együttes épületbejárással egybekötött sajtóeseményen jelentette be új évadát, amelynek során a jól ismert sorozatok mellett új, kamarazenei bérlet is várja a közönséget.
Klasszikus interjú

Lélek és hitelesség a muzsikálásban – Keller András és Pierre-Laurent Aimard a Concerto Budapest turnéja kapcsán

Szeptember közepén nagy sikerű koncertsorozatot adott a Concerto Budapest az Egyesült Királyságban és Írországban. A turné zárópontján Keller András karmester és Pierre-Laurent Aimard zongoraművész osztotta meg velünk gondolatait.
Klasszikus interjú

A világ alulnézetből – Interjú Vásáry Tamással

Mi motiválja a Nemzet Művészét túl a kilencvenen? Erről kérdeztük a zongoraművész-karmestert, a Magyar Művészet Akadémia rendes tagját, akivel a családi minták és a kicsorduló könnyek is szóba kerültek.
Klasszikus ajánló

Amerikai minimalizmus magyar nézőpontból – kötet jelent meg a 180-as Csoportról

A hiánypótló alkotást Dargay Marcell hangsúlyosan zeneszerzői nézőpontból írta meg, fókuszában az experimentális művészcsoport alkotásainak elemzése áll.