Klasszikus

Stradivari-kiállítás is lesz az idei Kaposfesten

2016.07.31. 12:34
Ajánlom
Magyarországon a közönség először láthat Stradivari-kiállítást: augusztus 15-én Baráti Kristóf, Kirill Troussov és Eduard Wulfson hegedűművészek tartanak a hangszerüket bemutató koncertet, majd e ritkaságokat közelebbről is megszemlélhetik az érdeklődők.

Baráti Kristóf az 1703-ban készült, Lady Harmsworth nevű Stradivari-hangszeren játszik, amelyet a Chicagói Stradivari Társaság bocsátott rendelkezésére, Kirill Troussov pedig azt az 1702-ben alkotott, Brodszkij nevű Stradivari-hegedűt birtokolja, amelyen Adolf Brodszkij először adta elő Csajkovszkij egyetlen hegedűversenyét 1881. december 4-én.

Baráti Kristóf

Baráti Kristóf (Fotó/Forrás: Zeneakadémia)

Eduard Wulfson amellett, hogy hegedül és tanít, a Stradivari Társaság igazgatója is, és mivel szakterülete az Antonio Stradivari- és a Guarneri Del Gesu-hegedűk tanulmányozása, mint a klasszikus zenei világ elismert szakértőjének, intézmények és magánemberek egyaránt rendszeresen kérik ki a tanácsát.

Ahhoz, hogy valakinél Stradivari-hegedű lehessen, szigorú feltételeknek kell megfelelni, egyebek mellett annak, hogy a több millió dollárt érő remekművet soha nem adja ki a kezéből - jegyezték meg a szervezők, majd hozzátették: a Kaposfesten ugyanakkor sikerült megtalálni a módját ezen világhírű hangszerek kiállításának.

Kirill Troussov

Kirill Troussov (Fotó/Forrás: Marcoborggreve)

A bemutató napján Nagyváry József, a texasi A&M Egyetem egykori biokémia és biofizika professzora tart előadást Stradivarikon végzett tudományos vizsgálatainak tapasztalatairól.

A fesztivál minden napján Tóth Endre zenetörténész tart műismertetőket a koncertek előtt, az esték zárásaként a Kapos Hotelben ifj. Sárközi Lajos és zenekara igazi cigányzenét játszik.

Az érdeklődők szintén kiegészítő rendezvényeken tudhatják meg, mi a kapcsolat Bartók Béla és a Philadelphia Cheesesteak között, emellett részt vehetnek a Prokofjev-sakkversenyen, amelynek győztesei Polgár Judittal mérhetik össze tudásukat - fűzték hozzá.

Záborszky Gábor képzőművésznek Felfrissített emlékezet címmel nyílik tárlata a Vaszary Képtárban, és lesz Singer-varrógép kiállítás, amelyhez a Kaposfest közönségétől várnak varrógépeket.

Az idei Kaposfest műsorán tizennégy klasszikus zenei koncert szerepel mintegy ötven, magyar és külföldi művész tolmácsolásában a Szivárvány Kultúrpalotában.

A fesztivál művészeti vezetője Baráti Kristóf hegedű- és Várdai István csellóművész. Utóbbi a rendezvényt beharangozó májusi sajtóbeszélgetésen azt mondta: a 2016. évi rendezvény programjait a különböző tradíciók, iskolák, kulturális hátterek, és a fiatal pályakezdődőktől a nagy öregekig több generáció összekapcsolódása teszi rendkívül színessé.

Felkeltettük érdeklődését? Váltsa meg jegyét a Kaposfestre egyszerűen, a Port.hu felületén!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Vizuál

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Jazz/World

Hajdu Klára: „A jazz egy nagy játszótér”

Az általában viccesen említett 15 percnyi hírnév tárta előtte szélesre a jazz kapuját. Ám a kapun túl már saját tehetsége, kitartása segítette tovább. Hajdu Klára zenekart vezet, éneklést tanít, és néha elgondolkodik azon, hogyan tolja minél messzebb magától a mobiltelefont.
Zenés színház

Elhunyt Szűcs Márta

A kiváló koloratúrszopránt, akit hazai sikerei mellett a nemzetközi operaélet is nagyra tartott, elsősorban a bel canto operák főszerepeinek megformálásáért, hetvenkét éves korában érte a halál.
Könyv

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.