Klasszikus

Svájcban élő mester tart hangszerbemutatót a Zeneakadémián

2024.01.05. 15:40
Ajánlom
Vajna Áron historikus és modern hangszereket mutat be január 22-én és 23-án. A Bázelben élő rézfúvós hangszerkészítő mesternek ez az első magyarországi kiállítása.

A hangszerkészítés számomra több mint munka – ez a szerelmem, a szenvedélyem. Remélem, hogy minden zenész ezt érzi, amikor a hangszereimen játszik!

– mondja Vajna Áron. A svájci műhelyt vezető mester 1997-ben végzett rézfúvós hangszerkészítőként a Zeneakadémia Hangszerészképzőjében, mestere Andrik István volt.

Egy trombitakészítő cég meghívására 2001-ben Svájcba költözött, és a következő években több különböző műhelyben szerzett tapasztalatot. 2004-ben a bázeli Blechblas-Instrumentenbau Egger céghez szerződött, ahol kizárólag historikus hangszerek építésével kezdett foglalkozni.

2006-ban a németországi Markneukirchenben, a több mint 350 éve elismert hangszerkészítő központban szerezte meg a hangszerépítői képesítést, és elnyerte a hangszerkészítő mester címet.

2008-ban nyitotta meg saját műhelyét Bázelben, ahol historikus és modern rézfúvós hangszereket készít.

A Bázelben élő magyar mestert a világ minden tájáról keresik hangszermegrendelésekkel, Európa, Ázsia, Amerika legjobb zenészei rendelnek egyedi hangszereket tőle, múzeumok kérik szakmai segítségét kiállításokhoz, restauráláshoz.

Historikus és modern rézfúvós-bemutató

2024. január 22. (hétfő), 9.00–18.00
2024. január 23. (kedd), 14.00–18.00

Zeneakadémia, Főépület, X. terem
(1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.)

A bemutatóra a belépés díjtalan.

Vajna Áron munkáiról további információ itt érhető el. >>>

Fejléckép: Vajna Áron munka közben (fotó/forrás: Vajna Áron Facebook-oldala)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Oscar 2026: kilenc jelölést kapott a film, amiben Röhrig Géza is szerepel

Rekordot döntött Ryan Coogler vámpíreposza, a Bűnösök, amely tizenhat kategóriában nyerhet aranyszobrot. Szintén jó esélyekkel indul az Egyik csata a másik után, a Hamnet, a Marty Supreme, az Érzelmi érték, illetve a Frankenstein. Mutatjuk a legfontosabb kategóriák jelöltjeit. 
Könyv

Villa Esterházy: megnyílt az író egykori otthonából létrehozott alkotóház

A magyar kultúra napján adták át az Emőd utcában található épületet, amelyet egy éves felújítási munkálatok után a kezdeményezők tervei szerint a magyar irodalom barátai, elsősorban műfordítók vehetnek majd birtokba.
Zenés színház

Sándor Szabolcs: „A nemzetközi operaigazgatók nem tekintik embernek az énekest”

A Zeneakadémia opera szakosainak próbatermében ültünk le beszélgetni az intézmény oktatójával, Sándor Szabolccsal, nem sokkal a hallgatók félévi vizsgaelőadása előtt. A zongoraművész-korrepetitor-karmester tizenöt éve a képzés zenei vezetője.
Könyv

Anarchisták, léghajók és Tesla – magyarul olvashatjuk Thomas Pynchon Ellenfényben című regényét

Március 10-én, a Jelenkor Kiadó gondozásában és Greskovits Endre fordításában jelenik meg Thomas Pynchon ezeroldalas regénye. Ez lesz az ötödik mű, amit kézbe vehetnek a magyar olvasók a titokzatos szerzőtől.
Klasszikus

Fénymásolóval készítettek videóklipet egy barokk áriához

A videóklip zenei anyaga Barbara Strozzi, a 17. századi itáliai női sztárszerzőjének megrendítő áriájára épül. Strozzi maga is énekelt és több hangszeren játszott. Tehetséges és termékeny komponista volt.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Kérdésfelvetés hangokban – Magyar László nyerte az MMA szignálpályázatát

A nyertes, aki korábban jazz-zongoristaként is tevékenykedett, bruttó ötszázezer forintos díjazásban részesült. Alkotását csaknem száz pályamű közül választotta ki az akadémia zsűrije. 
Klasszikus ajánló

Meditatív és kifejező fortepiano-muzsika – folytatódik a Haydneum sorozata

A Haydneum fortepiano-sorozatának év eleji koncertjei a befelé figyelés, az elmélyülés és a finom zenei párbeszéd tereit nyitják meg. Négy különleges koncertet ajánlunk az évad második felére.
Klasszikus videó

Fénymásolóval készítettek videóklipet egy barokk áriához

A videóklip zenei anyaga Barbara Strozzi, a 17. századi itáliai női sztárszerzőjének megrendítő áriájára épül. Strozzi maga is énekelt és több hangszeren játszott. Tehetséges és termékeny komponista volt.
Klasszikus ajánló

A Concerto Budapest centenáriumi Kurtág-ünnepei

A Budapest Music Center által szervezett, Kurtág 100 című nagyszabású programsorozathoz kapcsolódóan a mester tanítványa, Keller András vezetésével a Concerto Budapest több helyszínen is kiveszi a részét az ünneplésből.
Klasszikus interjú

Balog József: „Fontos belelátnunk a zeneszerző koponyájába”

Magyarország egyik legfoglalkoztatottabb zongoraművészével, az MMA levelező tagjával tehetséggondozásról, tizennégy nemzetközi versenydíjról és a kortárs zeneművek kiadásának missziójáról is beszélgettünk.