Klasszikus

Száz év muzsikája szólal meg a magyar klasszikus zene napján

2024.05.27. 16:00
Ajánlom
A Zeneakadémia és a Nemzeti Filharmonikusok a magyar klasszikus zene napján Kocsis Zoltán emléke, valamint a hazai komolyzene és annak alkotói előtt tisztelegnek, hagyományos, május 30-i gálaestjükön, ezúttal Takács-Nagy Gábor vezényletével, Baráti Kristóf hegedűművész és Miksch Adrienn, Meláth Andrea, Fülep Máté énekművészek közreműködésével.

A néhai Kocsis Zoltán, az utóbbi öt évtized magyar zenei életének egyik meghatározó alakja hagyományt teremtett azzal, hogy jótékonysági koncertet adott minden évben május 30-án, a születésnapján, közös kamarazenélésre hívva muzsikus társait, barátait. Ezt a tradíciót elevenítette fel 2021-ben alma matere, a Zeneakadémia és az általa majdnem húsz évig vezetett Nemzeti Filharmonikusok, amikor megalapították a magyar klasszikus zene napját, amelyhez számos együttes és intézmény csatlakozott.

Az idei, május 30-i gálakoncert a Zeneakadémia Nagytermében a korábbi évekhez hasonlóan sokszínű lesz, csaknem száz évet és eltérő műfajokat ível át. Elsőként elhangzik majd Huszár Lajos műve, a Szólt hozzám a Csend. Az 1948-ban született zeneszerző munkássága a hagyományt ötvözi a modernség eszköztárával, ez a műve az 1994 és 1998 között A csend címmel írt operája egy részletének átdolgozása. Az est második felében

Bartók Béla 1907–1908 körül keletkezett I. hegedűversenyét Dohnányi Ernő magyar népdalokat feldolgozó sorozata, a Ruralia Hungarica 1924-es, zenekarra hangszerelt változata követi,

amely napjainkban kevés alkalommal hallható. A koncerten a világszerte elismert Takács-Nagy Gábor vezényel, közreműködik a Zeneakadémia tanszékvezető oktatói közül Baráti Kristóf hegedűművész és Meláth Andrea operaénekes, továbbá Miksch Adrienn és Fülep Máté operaénekesek.

20140425KocsisZoltanesaNemzetiFilharmonikusZenekar_foto_Zeneakademia_BenkoSandor38-155833.jpg

Kocsis Zoltán a Zeneakadémián, 2014-ben (Fotó/Forrás: Benkő Sándor / Zeneakadémia)

Dr. Kutnyánszky Csaba, a Zeneakadémia rektori feladatokat ellátó oktatási rektorhelyettese úgy fogalmazott: „Kocsis Zoltán tehetségével, tudásával, és kérlelhetetlen perfekcionizmusával iránytű volt a klasszikus zenei világban, ezért is fontos számunkra, hogy a magyar klasszikus zene napja méltó módon kötődik a nagyszerű zongoraművész és karmester emlékéhez.”

Herboly Domonkos, a Nemzeti Filharmonikusok főigazgatója hangsúlyozta: „A magyar történelem során sok mindent el lehetett venni tőlünk, magyaroktól, de a kultúránkat, az elképesztő zenei kincsünket, amelynek egyik ragyogó része volt Kocsis Zoltán, soha. A zenéről, a világról alkotott gondolatait nemcsak hangfelvételek, interjúk őrzik, hanem azok a kottabejegyzések, azok az instrukciók, amelyekre emlékeznek művésztársai, akik nap mint nap a színpadon közvetítik mindazt, ami fontos volt Kocsis Zoltánnak és ami fontos mindannyiunknak. Ezen a koncerten Kocsis Zoltán emlékén keresztül ünnepeljük kiváló szerzőinket, világhírű szólistáinkat, egyszóval zenészeinket.”

Takács-Nagy Gábor, az est karmester elmondta:

Kocsis Zoli elhivatott és óriási munkája révén a zenekar minden egyes hangjában ott lesz velünk, mint ahogy óhatatlanul benne lesz minden egyes mozdulatomban is.

Áldom a sorsot, hogy ilyen fantasztikus fiatal muzsikusgárda létezett, amelynek egyik kiemelkedő személyisége volt, amikor nagyon fiatalon e pályára léptem. Tudása, elhivatottsága, munkamorálja és zeneszeretete iránytű és mérce volt a mi generációnknak.”

A magyar klasszikus zene napja
május 30. 19:30 Zeneakadémia

Részletes program itt érhető el. >>>

Fejléckép: Takács-Nagy Gábor (fotó/forrás: Fazekas István / Zeneakadémia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus ajánló

Tavaszi tobzódás a romantikában – Farkas Gábor lép fel a Budapesti Vonósokkal

A koncerten egy korai, de meglepően érett Mendelssohn-darab mellett Anton Arenszkij és Anton Webern romantikus ihletésű művei hangoznak el, április 4-én a Zeneakadémia Solti Termében.
Klasszikus beszámoló

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.