Klasszikus

Száztíz éve született Claudio Arrau

2013.02.04. 13:10
Ajánlom
A sokak által Liszt óta élt legnagyobb tehetségnek tartott zongoraművész 1903. február 6-án látta meg a napvilágot Chilében.

A csodagyerek Arrau előbb olvasott kottát, mint betűt, zongoratanár édesanyját pedig négyéves korában azzal ejtette ámulatba, hogy emlékezetből visszajátszotta az annak tanítványai által az órákon gyakorolt darabokat. Egy évvel később már nyilvános koncerten Beethoven, Schumann, Mozart és Chopin műveit adta elő, és a kritika "második Mozartnak" kiáltotta ki. Nyolcévesen ösztöndíjat kapott a berlini Stern konzervatóriumba, ahol a Liszt-tanítvány Martin Krause volt tanára, és zongoristaként több díjat nyert. Első szólókoncertjét 1914-ben adta, ekkor már el tudta játszani Liszt Transzcendens etűdjeit, amelyek a valaha írt legnehezebb zongoradarabok közé tartoznak, és Brahms Paganini-variációival is elkápráztatta a közönséget. Az első világháborút követően olyan neves karmesterek társaságában tett európai turnét, mint Wilhelm Furtwängler és Nikisch Artúr, majd az amerikai kontinensen is hangversenykörutat tett.

Arrau 1927-ben Genfben nagydíjat nyert azon a nemzetközi zongoristaversenyen, ahol a zsűriben helyet foglalt a valaha élt egyik legnagyobb zongoravirtuóz, Arthur Rubinstein is. 1935-ben Berlinben 12 koncerten eljátszotta Bach összes billentyűs hangszerre írott művét, de a koncertsorozat után úgy ítélte meg, e művek nem a modern zongorára íródtak, ezért Bach-darabokkal többé nem lépett fel. 1940-ben tért haza Chilébe, ahol zongoraiskolát alapított, egy évvel később a New York-i Carnegie Hallban tartott szenzációs hangversenyt. Otthona ezután az Egyesült Államok lett, az amerikai állampolgárságot 1979-ben kapta meg.

Arrau pályafutása csúcsán évente több mint száz koncertet adott, 80 évesen e szám hatvan-hetvenre csökkent, de még ekkor is járta a világot. Repertoárja rendkívül széles volt, Chopintől, Schumannon, Brahmson át Lisztig terjedt, mindenekelőtt azonban Beethoven zongoraműveink kiváló tolmácsolója volt, Beethoven összes zongoraszonátájával számos világvárosban fellépett. Előadásmódját mindvégig a virtuozitás, érzelmi gazdagság és intellektuális erő jellemezte. Szülőhazájában politikai okokból csaknem két évtizedig nem játszott, csak 1984-ben tért haza, hogy azon "új nemzedék" is megismerhesse játékát, amely korábban nem hallhatta őt. A rádióban egyenes adásban közvetített koncert végén a közönség 12 percen keresztül, állva ünnepelte.

1990-ben Münchenben telepedett le német énekesnő feleségével. Amikor 85 évesen megözvegyült, évekre visszavonult a koncertezéstől, amit halála évében kezdett volna újra. Már számos hangversenyre volt szerződése, amikor 1991. június 9-én meghalt az ausztriai Mürzzuschlagban. A múlt század egyik legnagyobb zongoraművészének hamvai chilei szülővárosában nyugszanak. Arrau egyebek közt megkapta az UNESCO zenei díját, a francia Becsületrend parancsnoka kitüntetést, és hazája legmagasabb művészi díját. Spanyol anyanyelve mellett beszélt angolul, olaszul, németül és franciául. A rendkívül széles érdeklődési körű pianista az 1920-as években komolyan tanulmányozta a svájci pszichiáter Carl Gustav Jung munkásságát, és olyan egymástól távol álló területekkel foglalkozott, mint a kertészkedés, a tánc és a kutyatenyésztés, emellett szívesen csevegett az etruszk művészetről, Proust, Goethe és a kiváló angol tájfestő, Turner munkásságáról.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

A Tháliában rendez Szikszai Rémusz

Elkezdődtek Friedrich Dürrenmatt A csendestárs című, sötét humorú tragikomédiájának próbái a Thália Színházban. A 2024/25-ös évad utolsó bemutatóját Szikszai Rémusz rendezi meg. A bemutatóra április 25-én kerül sor a Thália Télikertben.
Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Zenés színház

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?
Klasszikus ajánló

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.