A Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivált 1999-ben alapította Pavlovits Dávid gitárművész-zeneszerző. A fesztiválon a szakma nagynevű sztárjai, szólisták, együttesek és fiatal tehetségek egyaránt bemutatkoznak. A programok gerincét klasszikus (nem csak gitár-) koncertek, jazz- és flamenco-estek, és idén nemzetközi verseny alkotják. A szervezők célkitűzése között szerepel a fiatal, kiemelkedő művészek támogatása is. A fesztiválon eddig négy kontinens több mint huszonöt országából szerepeltek művészek.
A rendezvény a város legfontosabb zenei helyszínein zajlik, ilyen a az SZTE Konzervatórium nagyterme, az SZTE Tudományos és Információs Központ Nagyterme és az éjjeli koncerteken számos jazz-klub vagy kávéház. A programokat a Szótér Egyesület és a SZTE Zeneművészeti Kar közösen szervezi.
A 2006. március 30. és április 2. között rendezett VII. Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál fő újdonsága a tehetségkutató nemzetközi verseny lesz, amelyre közel tíz országból jelentkeztek versenyzők. Az esemény jelentőségét az is adja, hogy nemzetközi gitárversenyt itthon több mint öt éve nem rendeztek. Emellett az idei koncerteken a klasszikus, jazz és flamenco műfajok legnagyobb képviselőit hallhatja a közönség.
A fesztivál gálaestjének (április 2.) sztárvendége, a világhírű El Macareno flamenco-gitáros Andalúziából, Cordobából érkezik egy ütős kíséretében. Rendkívül szuggesztív előadásukban a tradicionális és a modern flamenco elemei egyéni módon ötvöződnek.
Szintén a gálaesten lesz hallható a Dés-Hárs-Pusztai Jazz Trió egyik tagja, Pusztai Antal, aki klasszikus és jazz-gitárosként már többször fergeteges sikert aratott a fesztiválon (csak tavaly hat ráadást adott), és olyan zenészekkel játszott együtt, mint B. B. King vagy Pat Matheny. Emellett 2005-ben – számtalan korábbi versenydíj után – újabb két nemzetközi verseny győztese lett.
A lengyel származású Marcin Dyllát (március 30.) a sajtó nem egyszer mint korunk egyik legnagyobb gitárművészét említette. Versenygyőzelmek tekintetében rekordtartó: mintegy húsz versenyen – köztük a világ legnagyobb rangadóin – nyert első díjat. Játékára a rendkívüli hajlékonyság, teatralitás és a virtuozitás a jellemző.
A francia Jérémy Jouve többek között a GFA (Guitar Foundation of America), az amerikai kontinens legnagyobb versenyének győztese volt. Jelenleg a francia gitározás legkiemelkedőbb képviselője. A klasszikus zene mellett foglalkozik jazzel és indiai zenével is.
Az orosz Artyom Dervoed az új orosz generáció egyik legkiemelkedőbb képviselője, a 2004-es tokiói verseny díjnyertese. Idén Jurij Bashmet vezényletével játszott a moszkvai Csajkovszkij-teremben.
A fesztivál alapítója és művészeti vezetője, Pavlovits Dávid gitárművész és zeneszerző szintén számos verseny győztese. Zeneszerzőként gitárműveit a világhírű Ricordi kiadó publikálta, ahol többek között Verdi operái is elsőként jelentek meg. 2005-ben első magyar gitárosként adott szólóestet a New York-i Carnegie Hall-ban.
További információk és a részletes program az alábbi honlapon olvasható.