Klasszikus

Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál 2006

2006.03.25. 00:00
Ajánlom
Hetedik alkalommal rendeznek nemzetközi gitárfesztivált Szegeden március 30. és április 2. között. A nagy hagyományú rendezvény nemcsak a város egyetlen nemzetközi zenei fesztiválja, hanem az ország legfontosabb nemzetközi gitáros fóruma is.

A Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivált 1999-ben alapította Pavlovits Dávid gitárművész-zeneszerző. A fesztiválon a szakma nagynevű sztárjai, szólisták, együttesek és fiatal tehetségek egyaránt bemutatkoznak. A programok gerincét klasszikus (nem csak gitár-) koncertek, jazz- és flamenco-estek, és idén nemzetközi verseny alkotják. A szervezők célkitűzése között szerepel a fiatal, kiemelkedő művészek támogatása is. A fesztiválon eddig négy kontinens több mint huszonöt országából szerepeltek művészek.

A rendezvény a város legfontosabb zenei helyszínein zajlik, ilyen a az SZTE Konzervatórium nagyterme, az SZTE Tudományos és Információs Központ Nagyterme és az éjjeli koncerteken számos jazz-klub vagy kávéház. A programokat a Szótér Egyesület és a SZTE Zeneművészeti Kar közösen szervezi.

A 2006. március 30. és április 2. között rendezett VII. Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál fő újdonsága a tehetségkutató nemzetközi verseny lesz, amelyre közel tíz országból jelentkeztek versenyzők. Az esemény jelentőségét az is adja, hogy nemzetközi gitárversenyt itthon több mint öt éve nem rendeztek. Emellett az idei koncerteken a klasszikus, jazz és flamenco műfajok legnagyobb képviselőit hallhatja a közönség.

A fesztivál gálaestjének (április 2.) sztárvendége, a világhírű El Macareno flamenco-gitáros Andalúziából, Cordobából érkezik egy ütős kíséretében. Rendkívül szuggesztív előadásukban a tradicionális és a modern flamenco elemei egyéni módon ötvöződnek.

Szintén a gálaesten lesz hallható a Dés-Hárs-Pusztai Jazz Trió egyik tagja, Pusztai Antal, aki klasszikus és jazz-gitárosként már többször fergeteges sikert aratott a fesztiválon (csak tavaly hat ráadást adott), és olyan zenészekkel játszott együtt, mint B. B. King vagy Pat Matheny. Emellett 2005-ben – számtalan korábbi versenydíj után – újabb két nemzetközi verseny győztese lett.

A lengyel származású Marcin Dyllát (március 30.) a sajtó nem egyszer mint korunk egyik legnagyobb gitárművészét említette. Versenygyőzelmek tekintetében rekordtartó: mintegy húsz versenyen – köztük a világ legnagyobb rangadóin – nyert első díjat. Játékára a rendkívüli hajlékonyság, teatralitás és a virtuozitás a jellemző.

A francia Jérémy Jouve többek között a GFA (Guitar Foundation of America), az amerikai kontinens legnagyobb versenyének győztese volt. Jelenleg a francia gitározás legkiemelkedőbb képviselője. A klasszikus zene mellett foglalkozik jazzel és indiai zenével is.

Az orosz Artyom Dervoed az új orosz generáció egyik legkiemelkedőbb képviselője, a 2004-es tokiói verseny díjnyertese. Idén Jurij Bashmet vezényletével játszott a moszkvai Csajkovszkij-teremben.

A fesztivál alapítója és művészeti vezetője, Pavlovits Dávid gitárművész és zeneszerző szintén számos verseny győztese. Zeneszerzőként gitárműveit a világhírű Ricordi kiadó publikálta, ahol többek között Verdi operái is elsőként jelentek meg. 2005-ben első magyar gitárosként adott szólóestet a New York-i Carnegie Hall-ban.

További információk és a részletes program az alábbi honlapon olvasható.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Öt fiatal művészt ismertek el Junior Prima Díjjal színház-, film- és táncművészet kategóriában

2024-ben tizenhatodik alkalommal adták át a Junior Prima Díjat színház-, film- és táncművészet kategóriában, a mostani jutalmazottakkal együtt eddig már 116 fiatal magyar tehetségnek ítélték oda az elismerést.
Vizuál

Kiúttalanság és anyagfáradás – kritika a Fekete pont című filmről

Bár a képi világ és a témaválasztás nem erre utal, Szimler Bálint új filmje valójában egy remek szatíra egy átlagos magyar iskola életéről. A rendező ugyanakkor megkísérel időnként átlépni a szociális drámák világába is, ám kérdéses, hogy ehhez megvannak-e a megfelelő eszközei.
Klasszikus

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Plusz

Ahol a hazai és a nemzetközi művészet találkozik – közeleg a Liszt Ünnep

Október 9-én kezdődik, és egészen 22-éig várja az érdeklődőket a negyedik Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál. Az eseménysorozat névadójának szellemiségében összeállított programon a klasszikus és kortárs zene nemzetközi sztárjai érkeznek Budapestre.
Vizuál

Irodalmi adaptációk és a női rendezők kerülnek fókuszba az idei Szemrevaló Filmfesztiválon

Október 10. és 20. között rendezik meg a 13. Szemrevaló Filmfesztivált a budapesti Művész moziban. A szemle a német nyelvterület legfrissebb filmjeiből ad ízelítőt, eredeti nyelven, magyar felirattal.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.
Klasszikus beszámoló

Visszatérő vendégek – benyomások a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyről

Tíz év nagy idő – mondta Marton Éva, amikor az Operaházban tartott zárógálán értékelte az idei énekversenyt, és valóban: sok száz énekest hallhattunk már a 2014-es indulás óta a világhírű művész nevét viselő, kétévente rendezett megmérettetésen.