Klasszikus

Szentpáli Roland és Binder Károly ősbemutatóra készül a Müpában

2018.10.14. 10:55
Ajánlom
Ősbemutatóra készül a Feledi Project: Szentpáli Roland Orfeusz-balettjét mutatják be október 17-én a Müpában. Először csendül fel Binder Károly zongoraversenye is a szerző előadásában.

Szentpáli Roland zeneszerző, tubaművész, multiinstrumentalista elmondta, hogy az Orfeusz című kortárs táncelőadás rockzenei betétekkel meséli el a kedvese után az alvilágba is lemenő hős történetét.

A darabban a szimfonikus zenekar mellett elektronikus gitár és basszusgitár is szerepel. „Hadésznak, az alvilág istenének megjelenésekor a szimfonikus zenekar mellett például torzított gitár szólal meg” – magyarázta a zeneszerző, akit mindig is foglalkoztatott a mitológiai történet, és már húsz évvel ezelőtt megírta az előadás vázlatát. „Kezdetben nem balettra írtam, de Feledi János később azt javasolta, hogy kortárs balettelőadás keretében mutassuk be a történetet” – tette hozzá.

Az ősbemutatót a Kortárs romantikusok 2.0 című est keretében láthatja a közönség Vajda János Csellóversenyével és Binder Károly Zongoraversenyének ősbemutatójával együtt a Müpa hangversenytermében. A koncerten Rohmann Ditta (gordonka), Fónay Tibor (basszusgitár), Benkó Ákos (dob), a Feledi Project, illetve a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói működnek közre. A Budafoki Dohnányi Zenekart Hollerung Gábor vezényli.

Névjegy

Binder-Karoly-105438.jpg

Binder Károly

Binder Károly (1956) Erkel-díjas zongoraművész és zeneszerző. Gonda Jánosnál tanult a Bartók konziban jazz tanszakon, a Zeneakadémián diplomázott. 2007-től az egyetem jazz tanszakának docense és tanszékvezetője. Olyan művészekkel játszott együtt, mint Theo Jörgensmann, Borbély Mihály és Oláh Kálmán. Számos lemeze jelent meg különféle formációkban, legutóbbi a Twelve Months címet viseli.

Szentpali_Roland-104206.jpg

Szentpáli Roland

Szentpáli Roland (1977) elsősorban tubaművészként ismert, pedig a 19. század egyéb rézfúvós hangszereinek (ophikleid, szerpent) megismertetésén is fáradozik. Jelentős zeneszerzői életművel büszkélkedhet, nagyobb művei között egy Magnificat, egy Tubaverseny és a Beatus vir szerepel. Első lemeze az I Killed My Lips, legutóbbi szerzői albuma az i3 címet viseli.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Miller Lajos és Kecskés D. Balázs kapta a Bartók–Pásztory-díjat

A Zeneakadémia oktatóiból álló kuratórium 2025-ben Miller Lajos operaénekesnek és Kecskés D. Balázs zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Klasszikus ajánló

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.
Klasszikus ajánló

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.