Klasszikus

Szenvedély egy életen át – Rudolf Buchbinder és Beethoven

2024.03.14. 14:45
Ajánlom
Már hétéves korában az újságban szerepelt, mint a Bécsi Zeneakadémia legifjabb diákja, aki épp Beethovent gyakorol. Hetven évvel később Rudolf Buchbindert a zeneszerző legavatottabb előadói között tartják számon, hatvannál többször játszotta a komponista harminckét darabból álló szonátaciklusát. Budapesti hangversenyeinek műsor-összeállításával is a teljességre törekszik majd: valamennyi Beethoven-zongoraversenyt hallhatjuk tőle. A világhírű zongoraművész április 6-án és 7-én ad koncertet a Nemzeti Filharmonikusokkal a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében.

Bár a legtöbb nagy zenésznek megvannak a maga kedvencei, így is ritkaságszámba megy az az immár hét évtizede tartó elköteleződés, ami Rudolf Buchbinder és Beethoven kapcsolatát jellemzi. Az életének hetvennyolcadik évében járó zongorista nevéhez szédítő rekordok fűződnek,

előadta már egy nap alatt a zeneszerző valamennyi zongoraversenyét, de harminckét szonátáját is számos alkalommal szólaltatta meg egy sorozatban, egymást követő napokon.

Ezzel a teljesítményével a Salzburgi Ünnepi Játékok történetébe is beírta a nevét, a neves fesztiválon előtte még senki nem játszotta el egy ciklusként a műveket. Produkcióit számos felvétel őrzi, sőt könyvet is írt Mein Beethoven – Leben mit dem Meister címmel.

Rudolf_Buchbinder_003_c_Marco_Borggreve-144214.jpg

Rudolf Buchbinder (Fotó/Forrás: Marco Borggreve / Bartók Tavasz)

Honnan eredhet ez az évtizedeken átívelő elköteleződés egy komponista munkássága iránt? Rudolf Buchbinder emlékeiben egy Beethoven-portré szerepel, amely gyermekkorában a zongora fölött lógott – ám nem kellett sok idő, hogy ne csak a komor arc, de a művek is közelebb vigyék az alkotóhoz. „Beethoven személyisége már gyerekkoromban lenyűgözött – nyilatkozta. – Természetesen más szerzők darabjait is játszottam, de Beethoven nagyon különleges karakter és emberi lény volt. A klasszikus zene történetének igazi forradalmára. A zenéjében mindig fel lehet fedezni valami újat, amíg csak él az ember.”

A felfedezés azonban komoly kutatómunkával is jár, a zongoraművész igen jelentős kottagyűjteményre tett szert az évek során. Csak a szonátákat harminckilenc különböző kiadásban birtokolja, de ősnyomtatványok, kéziratok és fakszimile kiadások is szerepelnek a gyűjteményében.

Ha valaki láthatja, hogyan írt le Beethoven egy bizonyos frázist (vagy előadói utasítást), általában jobban megérti az adott rész zenei karakterét, mintha nyomtatott forráshoz fordulna, legyen az bármilyen hiteles kiadás is

– nyilatkozta, amikor a birtokában lévő dokumentumokról kérdezték. Míg azonban a koncertekre való felkészülés során sok hasznos információt árulnak el a kották, Rudolf Buchbinder a színpadon általában már fejből játszik. Nem csoda: emlékei szerint az első zongoraversenyt kétszáznál is többször adta elő, tizenegy éves kora óta szerepel a repertoárján, de a többi esetében is jóval száz fölött jár.

Rudolf_Buchbinder_005_c_Lukas_Beck_web-144214.jpg

Rudolf Buchbinder (Fotó/Forrás: Lukas Beck / Bartók Tavasz)

A Beethoven-relikviák között akad azonban egy bizonyos szempontból személyesebb ritkaság is: egy a komponista temetésére szóló meghívó, amelyre a zongoraművész egy aukción tett szert. Érthető, hogy ilyen hosszú kapcsolat során szinte bizalmasnak mondható viszonyt alakított ki a zeneszerzővel: „Számomra a művekben az a legfontosabb, ahogyan Beethoven, az ember életét végigkísérték. Sőt némelyik szonátában egészen rendkívüli módon tükröződik az aktuális hangulata is. Meg lehet mondani, épp melyik nőbe volt szerelmes – mert mindig olyat szeretett, akit nem kellett volna, és így persze boldogtalan lett. [...] Úgy hiszem, nem létezik még egy olyan személyes megnyilatkozás, mint ez a harminckét zongoraszonáta” – magyarázta. Bár a művész régebben érdeklődött a korhű hangszerek iránt, egy ideje csak modern zongorán játssza a Beethoven-opuszokat. Ebben a kérdésben szintén igen árulkodóak számára a komponista művei:

A 101-es számú zongoraszonátában Beethoven leírt egy kontra E-t, amit abban az időben nem is lehetett Bécsben lejátszani – de ő hallotta, hogy Londonban létezik egy zongora, ami ilyen mély hangra is képes.

A jövő számára írt. Hogyne akarná, hogy kihasználjuk a modern zongorák nyújtotta lehetőségeket” – mesélte egy interjúban.

Felmerülhet a kérdés: ennyi év után Rudolf Buchbinder még mindig nem érzi úgy, hogy egy kicsit már sok volt Beethoven műveiből, és szívesen hanyagolná őket egy időre? A legkevésbé sem – válaszolja mindig nyomatékosan, ha szóba kerül ez a téma. „Lehet, hogy az ember túlzásba viszi és megunja az egyes ételeket. De a zongorairodalom remekműveinek eljátszásakor soha nem lehet túlzásba esni, még akkor sem, ha már több százszor előadtad őket” – írja önéletrajzi kötetében. Egy interjúban pedig így jellemezte a szerzőhöz fűződő kapcsolatát: „Beethoven a szívem, a lelkem és a testem. Most már bármikor és bárhol el tudom játszani a műveit anélkül, hogy készülnöm kellene rá.

Nem kérdés, hogy Beethoven a repertoárom és az életem centruma.

Már akkor tudtam, hogy mindennek a középpontja lesz számomra, amikor először találkoztam vele.”

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Rudolf Buchbinder (fotó/forrás: Marco Borggreve / Bartók Tavasz)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.