Klasszikus

Szerelmi és politikai dráma koncertszínpadon – a Toscát adja elő a MÁV Szimfonikus Zenekar

2025.04.14. 16:40
Ajánlom
A MÁV Szimfonikus Zenekar április 24-i, nagyszabású hangversenyén Puccini Tosca című operáját koncertszerű előadás keretében tűzi műsorra a Zeneakadémián, neves operaénekesek közreműködésével, és az opera műfaj nem hivatalos nagyköveteként ismert Kesselyák Gergely vezényletével.

Alig találunk ikonikusabb alkotást az operairodalomban a Toscánál, amely Victorien Sardou francia drámaíró színdarabjának feldolgozásaként, Puccini zsenialitásának köszönhetően örökérvényű remekmű.

Giacomo Puccini (1858-1924) tizenkét éves korában két társával elgyalogolt Pisába, hogy megnézze Verdi Aida című operájának előadását, és ez az élmény meghatározta egész további életét. Első igazi nagy sikerét az 1893-ban Torinóban bemutatott Manon Lescaut című operával aratta. Ezt követte a Bohémélet (1896), majd a Tosca, amelyet 1900-ban Rómában mutattak be.

Puccini legfontosabb példaképe Verdi volt, lenyűgözte, ahogy a zeneszerző szavak nélkül is tökéletesen fejezte ki zenéjében az érzelmeket, a drámai helyzeteket.

Puccini harmóniavilágán, hangszerelésén nyomot hagyott a századforduló idején fokozatosan megjelenő új zenei ízlés is, az újszerű harmóniák és hangszerelés,

de a jellemek és érzelmek ábrázolása ugyanolyan erőteljes, mint Verdi dalműveiben.

A MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenyén a főszerepekben olyan kiváló operaénekeseket hallunk, mint Rálik Szilvia – Tosca, Fekete Attila – Mario Cavaradossi, a festőművész, Molnár Levente - Scarpia báró, rendőrfőnök, továbbá Hábetler András – sekrestyés, Bakonyi Marcell – Angelotti, szökött politikai fogoly és Böjte Sándor – Spoletta, rendőr.

Ralik_Szilvia_forras_MagyarAllamiOperahaz-123957.jpg

Rálik Szilvia (Fotó/Forrás: Magyar Állami Operaház)

Közreműködik az 1956-ban alakult Marosvásárhelyi Állami Filharmónia Vegyeskara. Az énekkar 1970-ben az Állami Filharmóniához került, így tevékenysége a vokálszimfonikus irodalomra, operák hangversenyszerű előadására, valamint az a cappella műfajokra is kiterjedt. A nagy barokk és klasszikus repertoár majd’ minden nagy alkotását énekli, de a romantikus és modern irodalomban is szép sikereket ért el. A kórus külföldi hangversenykörútjai alkalmával fellépett Magyarországon, Olaszországban, Svájcban, Belgiumban, Franciaországban, Németországban, Spanyolországban és a volt Jugoszláviában. Az együttes karnagya Albert Zsuzsa Katalin.

Az est karmestere a Liszt Ferenc-díjas Kesselyák Gergely, aki 1993 óta több mint hatvan operát vezényelt a Magyar Állami Operaháztól a hazai nagyszínházakon át a Kolozsvári Magyar Állami Operaházig, valamint alapító zeneigazgatója volt a nagyhírű Bartók+ Nemzetközi Operafesztiválnak.

1999 óta rendezéssel is foglalkozik – színpadra állította Verdi Rigoletto, Donizetti Szerelmi bájital, Bartók A kékszakállú herceg vára című operákat Miskolcon,

valamint a Szegedi Szabadtéri Játékokon Verdi: Nabuccóját. Karmesterként számos országban (Németország, Ukrajna, Románia, Ausztria, Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Egyiptom, Japán) vendégszerepelt.

Kesselyák Gergely 2010-től a MÁV Szimfonikus Zenekar karmestere, 2024-től állandó vendégkarmestere. 2024-től a Pannon Filharmonikusok vezető karmestere.

A Tosca előadásáról további információ itt érhető el. >>>

Fejlékcép: Kesselyák Gergely és a MÁV Szimfonikus Zenekar (fotó/forrás: Steirer Máté / MÁV Szimfonikus Zenekar)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bonjour Paris! – a francia kultúra nagyjait idézi meg a Szegedi Szimfonikus Zenekar budapesti koncertje

A Szegedi Szimfonikus Zenekar május 15-én a Zeneakadémián népszerű darabokkal és egy igazi különlegességgel tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt – ráadásul utóbbi szerző is egy emblematikus francia műalkotásnak szentelte alkotását.
Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.