Alig találunk ikonikusabb alkotást az operairodalomban a Toscánál, amely Victorien Sardou francia drámaíró színdarabjának feldolgozásaként, Puccini zsenialitásának köszönhetően örökérvényű remekmű.
Giacomo Puccini (1858-1924) tizenkét éves korában két társával elgyalogolt Pisába, hogy megnézze Verdi Aida című operájának előadását, és ez az élmény meghatározta egész további életét. Első igazi nagy sikerét az 1893-ban Torinóban bemutatott Manon Lescaut című operával aratta. Ezt követte a Bohémélet (1896), majd a Tosca, amelyet 1900-ban Rómában mutattak be.
Puccini legfontosabb példaképe Verdi volt, lenyűgözte, ahogy a zeneszerző szavak nélkül is tökéletesen fejezte ki zenéjében az érzelmeket, a drámai helyzeteket.
Puccini harmóniavilágán, hangszerelésén nyomot hagyott a századforduló idején fokozatosan megjelenő új zenei ízlés is, az újszerű harmóniák és hangszerelés,
de a jellemek és érzelmek ábrázolása ugyanolyan erőteljes, mint Verdi dalműveiben.
A MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenyén a főszerepekben olyan kiváló operaénekeseket hallunk, mint Rálik Szilvia – Tosca, Fekete Attila – Mario Cavaradossi, a festőművész, Molnár Levente - Scarpia báró, rendőrfőnök, továbbá Hábetler András – sekrestyés, Bakonyi Marcell – Angelotti, szökött politikai fogoly és Böjte Sándor – Spoletta, rendőr.
Közreműködik az 1956-ban alakult Marosvásárhelyi Állami Filharmónia Vegyeskara. Az énekkar 1970-ben az Állami Filharmóniához került, így tevékenysége a vokálszimfonikus irodalomra, operák hangversenyszerű előadására, valamint az a cappella műfajokra is kiterjedt. A nagy barokk és klasszikus repertoár majd’ minden nagy alkotását énekli, de a romantikus és modern irodalomban is szép sikereket ért el. A kórus külföldi hangversenykörútjai alkalmával fellépett Magyarországon, Olaszországban, Svájcban, Belgiumban, Franciaországban, Németországban, Spanyolországban és a volt Jugoszláviában. Az együttes karnagya Albert Zsuzsa Katalin.
Az est karmestere a Liszt Ferenc-díjas Kesselyák Gergely, aki 1993 óta több mint hatvan operát vezényelt a Magyar Állami Operaháztól a hazai nagyszínházakon át a Kolozsvári Magyar Állami Operaházig, valamint alapító zeneigazgatója volt a nagyhírű Bartók+ Nemzetközi Operafesztiválnak.
1999 óta rendezéssel is foglalkozik – színpadra állította Verdi Rigoletto, Donizetti Szerelmi bájital, Bartók A kékszakállú herceg vára című operákat Miskolcon,
valamint a Szegedi Szabadtéri Játékokon Verdi: Nabuccóját. Karmesterként számos országban (Németország, Ukrajna, Románia, Ausztria, Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Egyiptom, Japán) vendégszerepelt.
Kesselyák Gergely 2010-től a MÁV Szimfonikus Zenekar karmestere, 2024-től állandó vendégkarmestere. 2024-től a Pannon Filharmonikusok vezető karmestere.
A Tosca előadásáról további információ itt érhető el. >>>
Fejlékcép: Kesselyák Gergely és a MÁV Szimfonikus Zenekar (fotó/forrás: Steirer Máté / MÁV Szimfonikus Zenekar)