Soron következő műsoruk összekötő szava a szín, annak sokféleségével, ahogyan ez a vizuális fogalom a hangokban megnyilvánulhat. Zenei utazásuk során felsejlik a japán és indiai zene a nyugati klasszikus kultúra fénytörésén keresztül, bepillantást kapunk a bachi és gregorián dallamok átalakulásába, vizualizálhatjuk a hangok kék árnyalatait, átélhetjük a belső ima transzcendentális állapotát.
Zygmunt Krauze Voices című művének magyarországi bemutatóján egy folyamatosan átalakuló hangzástömb hallható, amely szabad hangszerösszeállítású darabként vonósegyüttesen valószínűleg először szólal meg. Nem úgy Claude Vivier Zipanguja, a kanadai szerző ikonikus darabja. A cím Japán elnevezése Marco Polo korából. Japán mellett az indiai zene inspirációja is a mű mögött áll, ami átvezeti a hallgatót a következő darabhoz. Clarence Barlow tavaly elhunyt brit-indiai szerző sorozata, a Ludus Ragalis 13 prelúdium és fúga, mely ötvözi a bachi formát az indiai rágák dallami elemeivel. A mű billentyűs hangszerre íródott, vonósegyüttesre Tornyai Péter dolgozta át, ez a változat szintén magyarországi bemutató lesz.
Tornyai Péter zeneszerzőként is bemutatkozik az esten: csak hallomásból – Dukay Barnabásnak című művében egy Dukay-tétel harmóniái vannak elrejtve,
ezeket kötik össze az együttes elhangolt részeinek hangzásai. A koncerten a szinesztézia – a harmóniák konkrét színekhez való társítása – is szerepet kap Kecskés D. Balázs Blue című művében, gyengédséget, vigaszt, szorongást, lelkesedést és reflexiót váltva ki. A műsor zárásaként Olivier Messiaen Prière du Christ montant vers son Père tétele csendül fel. Ez a tétel a L'Ascension című nagyzenekari (és orgonára is átdolgozott) művének utolsó, csak vonószenekarra írt tétele, melyben az idő a végtelen érzetét idézve feszül ki.
Tornyai Péter Junior Prima-díjas és Artisjus-díjas zeneszerző, hegedű- és brácsaművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatója. 2013 óta az Anima Musicae Kortárs Zenei Műhely művészeti vezetője, ugyanebben az évben Kodály Zoltán zenei alkotói ösztöndíjban részesült. A CentriFUGA Kortárszenei Műhely és a Hermina Galéria Hang-kép alkotócsoportjának alapító tagja. 2016-ban az ostravai GENERACE Zeneszerzőversenyen első díjat, 2017-ben második díjat szerzett. Szintén 2016-ban Junior Príma Díjjal jutalmazták, 2017-ben Artisjus-díjjal tüntették ki, valamint az UMZF zeneszerzőversenyen a nagyzenekari kategória első díjasa lett.
SZÍNEK – Az Anima Musicae Kamarazenekar kortárs zenei műhelyének koncertje
június 6. 19:00, Lóvasút
A koncertre itt válthatnak jegyet.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Tornyai Péter (fotó/forrás: Hrotkó Bálint / BMC)