Klasszikus

Színes évad

2013.04.19. 15:30
Ajánlom
Április 12-től már válthatók bérletek a Pannon Filharmonikusok 2013/14-es koncertszerzonjának a Művészetek Palotájában rendezett hangversenyeire. A program roppant színgazdag: a Kieslowski filmtrilógiájára, a Három színre vagy Arthur Rembaud színes magánhagzóira emlékeztető Öt szín-sorozat hangversenyei a zeneirodalom kiemelkedő alkotásaiból válogatnak tehetséges magyar szólisták közreműködésével.

A zene ihlette színskála koncepciójában a föld színét a négy alapszín egy-egy különleges árnyalata egészíti ki. Az évad első hangversenye komor tónussal indít: az elmúlásra és az anyaföld színére egyaránt utaló, caput mortuum („múmiabarna") címet viselő előadás StravinskyTavaszi áldozatának bemutatásával a pogány hitvilág emberáldozatot követelő, tavaszköszöntő rítusát eleveníti meg. A hangversenyen a Rácz Zoltán vezette Amadinda Ütőegyüttes közreműködésével egy ősbemutatóra is sor kerül: a koncertet a zenekar állandó zeneszerzőjének, Gyöngyösi Leventének újonnan komponált Sinfonia concertante című műve nyitja. Az est karmestere Bogányi Tibor.

Áttetsző, metsző és tiszta szín a jégkék, amelyet Sibelius 1. szimfóniájának (e-moll, op. 39) dallamai varázsolnak a hangversenyterembe, érzékletesen jelenítve meg a természet, a havas táj, az ég, a fenyők és a szél világát. A finn zeneszerző műve mellett Bogányi Gergely előadásában Csajkovszkij b-moll zongoraversenyét (op. 23) élvezheti a közönség, mely a szerző egyik legismertebb, legtöbbet játszott műve. Bogányi Gergely immár harmadszor lép fel testvérével, Bogányi Tibor karmesterrel és a Pannon Filharmonikusokkal.

Élettel teli, kirobbanó, friss és üde a Rajna vizének zöldje, amelyet a Pannon Filharmonikusok Schumann 3. szimfóniájának ("Rajnai", Esz-dúr, op. 97) előadásával idéznek meg. Az estet Mozart ritkábban játszott g-moll szimfóniája (K 183) nyitja, majd a koncert kétségtelenül legérdekesebbnek ígérkező műsorszáma, Terényi Ede „Jazz" - hárfaversenye következik, amely a hárfaversenyek megszokott, lírai hangjától eltérően a nagybőgőt is szólisztikusan alkalmazza, és a xilofont is nagy szerephez juttatja. A Vígh Andrea hárfaművész közreműködésével megvalósuló előadás dirigense Ola Rudner, a Württembergische Philharmonie vezető karmestere, neves zenekarok és operaházak állandó vendégművésze.

A tűz vöröse szenvedélyes, perzselő, magával ragadó. Ezt az izzást és lángot hozza el Muszorgszkij Egy éj a kopár hegyen című műve és Stravinsky zenéje a budapesti közönségnek az áprilisi koncerten. Akárcsak Muszorgszkij boszorkái, A tűzmadár története is a népi mondavilágból ered, szláv mese a csodamadárról, a varázslóról, a hercegről és a hercegkisasszonyokról. Beethoven Hármasversenye (op. 56), de különösen Dvořak Csendes erdők (op 68/5) című, csellóra és zenekarra készült alkotása a klasszikus harmóniát, nyugvópontot képviseli a műsorban, mintegy a két másik kompozíció ellenpontjaként. A koncert szólistái a közös kamaramuzsikálásban is többször bemutatkozott Baráti Kristóf, Várdai István és Várjon Dénes lesznek. Az est műsorának összeállítója és dirigense Vass András, a pécsi zenekar állandó karmestere.

Az arany homokszín végtelensége Don Quijote örökös harcát idézi elénk. A koncertet Orbán György 4. szerenádja nyitja, majd a gordonka veszi át a főszerepet. Dohnányi Ernő három tételt egyetlen komplex formában összefűző csellóversenye után Richard Strauss Don Quixote (op. 35) című szimfonikus költeménye hangzik el. A versenyműben és a szimfonikus költeményben is Fenyő László csellóművész játékát élvezhetik majd a hallgatók. A sorozat zárókoncertjén ismét a zenekar vezető karmestere, Bogányi Tibor vezényel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

„A világ, amiben élünk, pokoli hely, ennek csak egy tünete a TikTok” – interjú a Túlságosan vékony falak alkotóival

A Staféta pályázaton Fidelio-díjat nyert Túlságosan vékony falak című előadás alkotóival, Bódi Zsófiával, Gerorgita Máté Dezsővel és Horváth Pannával a social media jelenlétről, influenszerekről és az előadás létrehozásának körülményeiről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus ajánló

Válogatott vonósnégyeseket hoz Magyarországra a MERITA projekt

A MERITA – Európai Kamarazenei Együttműködés keretében érkezik Magyarországra két izgalmas műsor-összeállítású vonósnégyes: a Skazka Kwartet a Fonóban ad koncertet október 12-én, a PuraCorda a BMC színpadán látható október 21-én.
Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.