Klasszikus

Szív dáma

2010.04.15. 00:35
Ajánlom
Tavaly ott ülhettünk Rév Lívia zeneakadémiai búcsúkoncertjén, de ugyan tegye föl a kezét, akit nem lelkesít a lehetőség, hogy most újra hallhatja a művésznő letisztult zongorajátékát. Volt csodagyermek, s ma magas életkorát bámulhatnánk, ám már jó ideje rájöhettünk, Rév Lívia az évei számától függetlenül csoda.

Kilencévesen megnyerte a Grand Prix des Enfants Prodiges elnevezésű nemzetközi versenyt, s a budapesti születésű Rév Lívia akkor sem volt sokkal idősebb, amikor a zongorázás korabeli fejedelme, a dicsőült emlékezetű Arthur Rubinstein az alábbi szavakkal jósolt nagy jövőt neki: „Egészen biztos vagyok benne, hogy a fiatal hölgy ragyogó karrier előtt áll." Nem vitás, Rubinstein helytállóan mérte fel a pályakezdő kollegina lehetőségeit, ám a magyarországi közönség e diadalmas karriert, Rév Lívia művészi kiteljesedésének évtizedeit nem kísérhette oly szoros figyelemmel, mint amilyen amúgy okkal kijárt volna Fischer Annie Franciaországban letelepedett nemzedék- és növendéktársának. A magyar kulturális élet részleges elzártságának évtizedei megannyi csillagórától fosztották meg a hazai koncertközönséget, s jó néhány tündöklő világsztár, hangszeres művész, karmester és operaénekes egyáltalán nem, vagy éppen csak elvétve, netán hanyatló korszakában jutott el a pesti koncertdobogókra, illetve az Operaház színpadára. Azonban a külföldi sztárvendég-járás esetlegességeinél és korlátjainál nem kevésbé fájdalmas veszteségnek, és legalább oly sajnálatos kortörténeti tünetnek kell tekintenünk, hogy a magyarságát választott új hazájában is ápoló, s mindeközben Franciaország egyik első zongoristájává és zongorapedagógusává emelkedő Rév Lívia ugyancsak hiányzott a hazai koncertélet állandó, de legalábbis rendszeres résztvevőinek sorából.

Különös szerencsénkre, Rév Lívia mindmáig intakt módon őrzi művészetének megejtő vonzerejét, s így ha megkésve is, de az elmúlt években a magyar zenei nyilvánosság, s a hazai koncertközönség is közelebbi ismeretségbe kerülhetett zongorajátékának könnyed eleganciájával, billentésének váltig makulátlan tisztaságával. Megismerhettük és egyszersmind a szívünkbe is zárhattuk az elragadóan bájos asszonyt, aki 2008 nyara óta a Francia Becsületrend lovagi fokozatának birtokosa. Magyarországi újrafelfedezése egy 2003. novemberi zongoraesttel vette kezdetét, s több emlékezetes hangverseny, köztük a Strém Kálmán születésének 75. évfordulójára szervezett tavalyi zeneakadémiai fellépés, valamint egy nagyszerűen sikerült portréfilm, Mácsai János és Pálos György 2006-os munkája után immár meghitt ismerősünkként találkozhatunk az idén kilencvennégy esztendős zongoraművésznővel. Most május elsején az egykor párizsi mesterkurzusait látogató Érdi Tamás társaságában Chopint játszik majd Rév Lívia, s mi csak jó egészséget kívánhatunk neki. Magunknak pedig még minél több örömteli pillanatot Rév Lívia zongorajátékából és szeretetreméltó jelenlétéből.

2010. május 1. 19:30
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Rév Lívia és Érdi Tamás Chopin-estje

www.mupa.hu

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.
Színház

Gyévuska – a Pintér Béla és Társulata ikonikus előadása az Átriumban

Több mint húsz éve mutatta be a Pintér Béla és Társulata Gyévuska című előadását – a nyolc fős zenekar közreműködésével játszott zenés darab immár az Átriumban látható.
Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Plusz

2025-ben először lett transznacionális kulturális főváros: Gorizia

Goriziát jó hetven évvel ezelőtt választották ketté, egyik része Olaszországhoz, a másik Szlovéniához tartozik. A két rész az Európa Kulturális Fővárosa címnek köszönhetően idén újra egyesül.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Újabb Príma Donnák lépnek fel az Eiffel Műhelyházban

Tokody Ilona január 18-án Puccini-dalokkal lép a közönség elé, míg Rost Andrea február 7-én kedvenc operarészletei mellé operett- és musicalszámokat is válogatott műsorába.
Klasszikus ajánló

Bach bűvöletében – Százhúsz éves a Lutheránia

Bach Karácsonyi oratóriumára várja az érdeklődőket a Lutheránia Ének- és Zenekar január 12-én, vasárnap este 18 órától a budapesti Deák téri evangélikus templomban. Vezényel Kamp Salamon Kossuth-díjas karnagy.
Klasszikus ajánló

Mesés környezetben hallgathatjuk a FAB muzsikusait

A Fesztivál Akadémia Budapest éves programsorozatában igazi unikum a tavaly útjára indított Winterfest, amelyet idén második alkalommal rendeznek meg január 24–26. között a festői fekvésű Lillafüredi Palotaszálló történelmi tereiben.
Klasszikus hír

Rajna Martin lesz a Luxemburgi Filharmonikusok zeneigazgatója

A fiatal dirigens, a Győri Filharmonikusok vezető karmestere és a Magyar Állami Operaház első karmestere a 2026/27-es évadtól tölti majd be a pozíciót.
Klasszikus ajánló

Derecskei András Kantátáját mutatják be a Zeneakadémián

A zeneszerző új műve az Ómagyar Mária-siralomból merít, a január 12-i ősbemutatón a Szent István Filharmonikusok és Subedi Anna énekművész működik közre, a karmester Ménesi Gergely.