Klasszikus

Sztárénekes lép fel a Liszt Ferenc Kamarazenekarral

2023.05.16. 14:25
Ajánlom
A közönség nemrég a Metropolitan Opera Falstaff-közvetítésében találkozhatott Bogdan Volkovval, a fiatal tenor most egy Britten-művet énekel majd a Liszt Ferenc Kamarazenekar koncertjén, a Zeneakadémián.

2016-ban a Plácido Domingo nevével fémjelzett Operalián tűnt fel a fiatal tenor, Bogdan Volkov, akit szép színű, hajlékony, de némi ércességgel is rendelkező hangjának köszönhetően azonnal szárnyára kapott a hírnév. A versenyen orosz színekben induló, ám tanulmányait Kijevben folytató énekes saját bevallása szerint kisgyermekkora óta kétnyelvű. Míg pályája kezdetén a moszkvai Bolsoj Nagyszínháznak jutott kiemelkedő szerep – részt vett az intézmény fiatal énekeseket támogató programjában, majd néhány évig társulati tag is volt a híres operaházban –, mostanában inkább Nyugat-Európában és azon is túl találkozhat vele a közönség.

A Metropolitan Operában 2018-ban lépett fel először, Gounod Rómeó és Júliájának Tybaltjaként, idén pedig a Falstaff Fentonjának szerepében tért vissza,

amelyet a moziközvetítések jóvoltából a magyar közönség is megtekinthetett. Bogdan Volkov karrierjében fontos mérföldkő volt még, amikor 2020-ban a Salzburgi Ünnepi Játékokon debütált, a Così fan tutte Ferrandóját énekelte Christoph Loy rendezésében, Joana Mallwitz vezényletével. Pályáján természetesen fontos szerep jut a szláv repertoárnak, Lenszkij szerepét – amellyel annak idején az Operalia második díját is elhozta – számos nagy operaházban elénekelte, ugyanakkor megformálta Ferrandót a milánói Scalában és a londoni Királyi Operában is, énekelt Don Ottaviót a Berlini Állami Operában és a Verbier-i Fesztiválon, Nemorinót a Bécsi és a Bajor Állami Operában. A Traviata Alfredójával először a Holland Nemzeti Operában lépett színpadra, de hamarosan Münchenben is elénekli majd.

A művész Benjamin Britten dalciklusát, az Arthur Rimbaud verseire írt Villanásokat (Les Illuminations) énekli majd a Liszt Ferenc Kamarazenekar május 19-i koncertjén a Zeneakadémián. Az eredetileg szopránhangra írt alkotás hamar nagy népszerűségre tett szert, felfedezték maguknak a tenorok is, maga Peter Pears, Britten állandó partnere is megszólaltatta. A zeneszerző a kalandos életű, rövid alkotói pályával rendelkező francia szimbolista költő

javarészt prózaversekből álló ciklusa alapján kilenctételes alkotást komponált, a versek sejtelmes tartalmát pedig misztikus hangzású muzsikával emelte ki,

amely mind az énekestől, mind a hangszeresektől izgalmas karakterformálást követel meg. Az esten elhangzik a zeneszerző másik híres vonószenekari alkotása is, a tanára előtti tisztelgésként írt Variációk egy Frank Bridge-témára is.

Benjamin Britten éppen száztíz esztendővel ezelőtt született, a kerek évfordulók adják a koncert gerincét, hiszen a zenekar is születésnapot ünnepel, idén lettek hatvanévesek. A műsor első számának szerzője épp két évtizeddel idősebb náluk, Dubrovay László nemrég ünnepelte nyolcvanadik születésnapját, ebből az alkalomból a Bartók Béla emlékének szentelt Vonósszimfóniája hangzik el. A sok izgalmasan modern darab között egy klasszikus szerző alkotását is meghallgathatjuk, a százharminc éve született Csajkovszkij hegedűszólóra írt, Emlék egy kedves helyről című háromtételes műve is biztosan sokak szívébe befészkeli magát a koncerten vendégkoncertmesterként is közreműködő Alexander Sitkovetsky játékának köszönhetően.

Fordulók – Dubrovay/Britten/Csajkovszkij

2023. május 19. 19:30, Zeneakadémia

Liszt Ferenc Kamarazenekar

Dubrovay László: Vonósszimfónia
Britten: Villanások, op. 18

Csajkovszkij: Emlék egy kedves helyről, op. 42
Britten: Variációk egy Frank Bridge-témára, op. 10

Bogdan Volkov (ének)
Vendégkoncertmester és közreműködik: Alexander Sitkovetsky (hegedű)

Fejléckép: Bogdan Volkov (fotó: Monika Rittershaus)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Színház

Felkavaró vízió a modern nőkről – Alföldi Róbert legújabb rendezése a Pesti Színházban

Október 5-én tartják Wéber Kata Egy nő anatómiája című darabjának magyarországi ősbemutatóját a Pesti Színházban, amelynek alapján Mundruczó Kornél nagy sikerű filmje, a Pieces of a Woman készült.
Jazz/World

Mácsai Pál lesz az utolsó ember a Földön? – új klippel jelentkezik a Platon Karataev

2025 elején jelenik meg a Platon Karataev zenekar negyedik stúdióalbuma, Napkötöző címmel. A lemez második, Nem felelhet című single-jéhez a zenekar frontembere, Balla Gergely koncepciójából Topolánszky Tamás Yvan írt és rendezett klipet.
Klasszikus

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Színház

Peller Károly a Veres 1 Színház előadásának legfontosabb titkát őrzi

Az emberi kapcsolatok összetettségére és törékenységére hívja fel a figyelmet Alexandre de La Patellière és Matthieu Delaporte Hogyan nevezzelek? című darabja. A nagy sikerű francia filmből készített előadást a tízéves Veres 1 Színház, amely jubileumát Peller Károly debütálásával ünnepli.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus ajánló

Válogatott vonósnégyeseket hoz Magyarországra a MERITA projekt

A MERITA – Európai Kamarazenei Együttműködés keretében érkezik Magyarországra két izgalmas műsor-összeállítású vonósnégyes: a Skazka Kwartet a Fonóban ad koncertet október 12-én, a PuraCorda a BMC színpadán látható október 21-én.
Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.