A nyár folyamán az Óbudai Danubia Zenekar két elismeréssel gazdagodott. Június 23-án a zenekar a Magyar Örökség Díját vehette át. Szeptember 11-én Érték és Minőség Nagydíjat kapott ifjúsági sorozatuk, A zene, az kell… – amivel általános iskolák tornatermeit járják.
A Danubia az első olyan magyar zenekar, amely a teljes évadát online streameli: Zeneakadémiai koncertjeiket az Index.hu, BMC-s koncertjeinket a Fidelio.hu közvetíti.
A zenekar szeptember 18-i sajtótájékoztatóján Ács Péter ügyvezető és Hámori Máté művészeti vezető az évfordulóról és az új évadról beszélt.
Egy-két-há-négy a Zeneakadémián
A 25 éves Óbudai Danubia Zenekar sorozatában Lutosławski, Bartók, Duke Ellington, Dvořák, Rautavaara, Liszt, Schönberg, Rahmanyinov művei hangzanak el. A koncerteket Hámori Máté, Azis Sadikovic, Kocsár Balázs és Káli Gábor vezényli.
Szeptember 20-i koncerten Bartók és Lutosławski Concertója hangzik el. Hámori Máté a műsorral kapcsolatban elmondta, hogy a két Concerto hasonló élethelyzetben született, és a lengyel Lutosławskit a magyar zeneszerző ihlette.
A második koncertjük (október 18.) John Cage négy és fél perces csendzenéjével kezdődik, az amerikai komponistákat (Ives, Copland, Elmer Bernstein) pedig egy európai, Dvořák Újvilág-szimfóniája rendezi össze. A hangverseny karmestere Azis Sadikovic, a Solti-karmesterverseny II. helyezettje. A november 22-i koncertet bátor műsorválasztás jellemzi: az itthon alig ismert Rautavaara VII. szimfóniáját Liszt Dante-szimfóniája követte.
December 12-én Balog József csatlakozik az együtteshez, aki két Paganini-variációdarabot ad elő egymásutánban. A sajtótájékoztatón a zongoraművész kivételesen nehéz feladatnak nevezte a két darab egy koncerten való megszólaltatását. Ugyanezen az esten hangzik el Szentpáli Roland ősbemutatója, a La follia, amelyet az Óbudai Danubia Zenekar felkérésére írt. A még készülő műről a multiinstrumentalista zeneszerző elmondta, hogy az alapja a reneszánsz korban jól ismert folia-akkordmenet, amely tulajdonképpen a kor popzenéje volt.
Händel a BMC-ben
Nagy sikerrel folytatódnak a BMC-ben megrendezésre kerülő három részes zeneszerző portrék, amelyeknek állandó házigazdája idén is Eckhardt Gábor lesz. Mozart szerint senki nem értett úgy a hatáshoz, mint Händel, Beethoven a legnagyobb zeneszerzőnek nevezte, aki valaha élt. Szeptembertől az ő műveit mutatja be a zenekar a Budapest Music Centerben. Ezeket a koncerteket a Fidelio.hu a Facebook-oldalán közvetítik.
További koncertek
Folytatódik a zenekar ifjúsági sorozata a BMC-ben. A Kalandra fül! programjait elsősorban az 5-12 év közötti gyermekek és családjuk számára ajánlják. A sorozat koncertjein olyan nagy sikerű előadások lesznek láthatóak, amelyeket zárt körű iskolai koncerteken több alkalommal óriási sikerrel játszottak a budapesti általános iskolákban, és amelyek ötvözik a mozgás, az irodalom, a humor és az interakció különféle eszközeit az élményszerű klasszikus zenei beavatás szolgálatában. Az ifjúsági koncertek a csokigolyók sztárját, Mozartot és a nagyotmondó obsitost, Háry Jánost elevenítik meg.
Szeptember 22-én a Semmelweis Emlékév egyik kiemelt eseménye az Óbudai Danubia Zenekar koncertje, melyen Hámori Máté vezényletével négy olyan művet hallgathatunk meg a Zeneakadémián, amelyek Semmelweis Ignác főművének megjelenésével egyazon évben születtek. Erkel Ferenc Bánk bán-nyitányát Liszt A-dúr zongoraversenye követi, az ifjú zongorista, Balogh Ádám közreműködésével, majd Mosonyi Ünnepi nyitánya és Brahms A-dúr szerenádja zárja az estet.
Szeptember 28-án, a BMC-ben új formációval lepi meg a közönségét, a világhírű koncertmester, Major Tamás irányításával megalakuló Vonósműhely a zenekar vonósainak ad lehetőséget a még igényesebb művészi munkára.
Október 6-án, a BMC-ben, a CAFE Budapest keretén belül Eötvös Péter és Vajda Gergely vezetésével az Eötvös Péter Alapítvány nemzetközi mesterkurzust hirdetett fiatal karmestereknek és zeneszerzőknek, melynek témája ezúttal a fúvósötös műfaja, valamint Mozart Gran Partitája lesz.
Október 12-én a Papp László Arénában Andrew Lloyd Webber 70! című produkcióban vesz részt a zenekar.
November 4-én A Müpa Felfedezések sorozatának hangversenyén is fiatal művészekre figyelhetünk fel. Fiatal a magyar karmester, Farkas Róbert és fiatal a két szólista Mohamed Hiber és Pallavi Mahidhara.
Az évadban több alkalommal együttműködik a zenekar a Bartók Plusz Operafesztivál és a Zikkurat Színpadi Ügynökség közös produkciójában, az István, a király című rockoperában.
Születésnap és stand-up
December 30-án tartja meg a zenekar a Születésnapi koncertjét. Az este különlegessége, hogy a zenekar jelenlegi és korábbi művészeti vezetői is vezénylik a zenekart. Egy színpadon ünnepel Hámori Máté, Silló István és Héja Domonkos, a műsoron Erkel Hunyadi László-nyitánya, az Egy amerikai Párizsban Gershwintől, illetve az Egy kiállítás képei zenekari változata hangzik el. Saint-Saëns h-moll hegedűversenyét Kelemen Barnabás, az együttes első koncertmesterének szólójával hallhatja a koncert közönsége.
Az újévben, január 14-én pedig a Zenegyűlölő szimfonikus zenei stand-up koncerttel várjuk a közönséget. Az esten Janklovics Péter közreműködik. A koncerten hallhatunk mindenről, amit utálunk, vagy nem értünk a komolyzenei koncertekben. Kezdőknek és haladóknak egyaránt ajánlott.
További részletek a zenekar honlapján.