Klasszikus

Születésnapi koncerttel köszönti a kilencvenegy éves Botvay Károlyt a Budapesti Vonósok

2023.12.12. 13:25
Ajánlom
December végén a Bartók–Pásztory-díjas Budapesti Vonósok zenével köszöntik alapítójukat és művészeti vezetőjüket, Botvay Károlyt. Az immár hagyománnyá vált esemény idei szólistája a többszörös versenygyőztes, nemzetközileg is elismert fiatal csellóművész, Kokas Dóra. Az együttes koncertmestereként ismét Pilz Jánost láthatjuk majd. A szívet gyönyörködtető műsor igazi ajándék lesz nemcsak az ünnepeltnek, hanem a közönségnek is.

Negyvenhat év a Budapesti Vonósok élén, hatezer koncert öt kontinensen. A szép számok a Liszt- és Kossuth-díjas Botvay Károly eddigi izgalmas életét tükrözik.  Az élő legendát, a Zeneakadémia professor emeritusát Fülei Balázs zongoraművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára így méltatta az idei Weiner Leó-emlékdíj átadásakor:

Szerencsésnek mondhatja magát mindenki, aki Botvay tanár úrnál tanult vagy tanul éppen most. Ízlésvilága, értékrendje jelenné teszi a múltat, termékeny keretet ad a jövőnek.

Az alapító művész gazdag életútját a számok és díjak mellett pályájának állomásai is jelzik: tanárai között tudhatta Friss Antalt, Banda Edét, Weiner Leót és Mihály Andrást, tagja, majd szólócsellistája volt a Magyar Állami Operaház zenekarának, muzsikált a Bartók, a Végh és az Új Budapest Vonósnégyesekben, kamarazenére tanította a zeneakadémistákat.

kokas_dora_c_kondella_misi-112946.jpg

Kokas Dóra (Fotó/Forrás: Kondella Misi)

A koncert további érdekessége, hogy 2021 novemberében a magyar állam Kokas Dórának ítélte a tulajdonában lévő Domenico Montagnana (1686–1750) által 1730-ban készített híres mesterhangszert, melyet 1977-ben Botvay Károly választott ki megvásárlásra a Bartók Vonósnégyes tagjaként. Ez a közel 300 éves hangszer generációs hidat képez a két kiváló csellóművész között.

Botvay Károly a magyar kultúra meghatározó alakja, aki előtt tisztelegni kötelességünk.

A változatos zenei világokat bemutató, a három zeneszerző-géniusz igazi gyöngyszemeit felsorakoztató műsorral arra hívjuk a közönséget, hogy csatlakozzanak hozzánk egy kis megállásra, visszatekintésre az ünnepek között” – nyilatkozta Takács János, a zenekar alapítványának elnöke.

Botvay 91
december 28. 19:30, Zeneakadémia

Mozart: c-moll adagio és fúga, K. 546
Schumann: a-moll csellóverseny, op. 129
Brahms: 1. (B-dúr) vonósszextett, op. 18

A koncertről további információ itt érhető el. >>>

Fejléckép: Botvay Károly (forrás: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem)

„A természetem részévé vált a hangszerem” – Botvay Károly gordonkaművész a soproni öntevékeny polgári világról, a megsérült csellóról és az ismétlődő frázisokról

Kapcsolódó

„A természetem részévé vált a hangszerem” – Botvay Károly gordonkaművész a soproni öntevékeny polgári világról, a megsérült csellóról és az ismétlődő frázisokról

Kimagasló szakmai munkája elismeréseként Magyar Érdemrend parancsnoki kereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Botvay Károly Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas gordonkaművész, akivel ebből az alkalomból beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

David Szalay kapta az idei Booker-díjat

A magyar-kanadai származású szerző a legrangosabb brit irodalmi elismerésnek számító Booker-díjat Flesh című új regényével érdemelte ki, amely kapcsán a zsűri úgy fogalmazott, soha nem olvastak még hasonlót. 
Vizuál

Enyedi Ildikó új filmje megmutatja, hogy egy fa is képes szeretni

A magyar rendező új filmje esélyt kínál arra, hogy a moziban ülve ne csak elképzeljük, hanem valóban megéljük és elfogadjuk egy olyan világ lehetőségét, ahol a természet velünk együtt rezdül, reagál és érez. Csendes barát kritika.
Színház

Amikor a szomszédból ellenség lesz – Egy piaci nap Komáromban

A Závada Pál regényéből készült Egy piaci nap komáromi bemutatója a magyar történelem egyik kevéssé ismert epizódjának felelevenítésével a kirekesztés és bűnbakképzés természetéről beszél – keserű humorral és félelmetes pontossággal.
Színház

Újra fogadja nézőit a Gózon Gyula Kamaraszínház

Visszatért a Gózon Gyula Kamaraszínház – régi fényében, mégis újragondolva. A 120 éves épület teljes megújuláson ment keresztül, hogy a hagyomány és a modern színházművészet találkozásának helyszíne legyen.
Zenés színház

A Tosca látható jövőre a Szentmargitbánai Kőfejtőben

Puccini operája tizenegy év után kerül ismét a kőfejtő színpadára, új rendezésben: Thaddeus Strassberger már visszatérő vendégként dolgozik a különleges helyszínen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Keller András: „A művészet a világ átörökítésének nagy lehetősége”

Ismét megrendezi egynapos kortárs fesztiválját a Concerto Budapest, november 16-án a BMC-ben. A hallgatás napja központi szerzője a nemrég elhunyt Szofija Gubajdulina lesz. A vele való közös munkárólis kérdeztük az együttes főzeneigazgatóját.
Klasszikus ajánló

Muzsika a város minden zugában – jön A zene éjszakája

November 20-án, A zene éjszakáján Pest és Buda legvagányabb sörözői, kávéházai, bisztrói és kulturális terei várnak minikoncertekkel a barokktól a jazzen át a filmzenékig.
Klasszikus ajánló

Az opera ezer arca – fiatal énekesekkel koncertezik a Szent István Filharmonikusok

Varázslatos operavilág a Zeneakadémián: a Gaudeamus 2 – Az opera ezer arca című koncerten Mozart, Verdi, Donizetti és Rossini legismertebb áriái kelnek életre, hősies, komikus és tragikus pillanatokat tárva a közönség elé.
Klasszikus ajánló

Angol szerzőknek szenteli következő maratonját a Müpa

Február 15-én visszatér a Müpa közönségkedvenc, egész napos koncertsorozata, ezúttal három legendás angol komponista (élet)műveivel a középpontban. A részletes program már elérhető a Müpa honlapján.
Klasszikus hír

Maria João Pires befejezi zongoristakarrierjét

A világhírű zongoraművész már korábban is mondott le koncerteket egészségügyi okokból kifolyólag, most azonban bejelentette, végleg felhagy az előadóművészi pályával.