Klasszikus

Tablókiállítással, városi sétákkal is ünnepli 150. évfordulóját a Zeneakadémia

2025.06.05. 13:55
Ajánlom
A speciális programok mellett a jubileum jegyében szervezett koncertek várják a közönséget a százötven éves Zeneakadémián, amelynek Kodály Intézete 50, Jazz Tanszéke pedig 60 esztendős idén.

Az eseményeket beharangozó sajtótájékoztatón Dr. Farkas Gábor nemrég kinevezett rektor úgy fogalmazott: megható érzés számára, hogy a 150. évforduló idején nyerte el a posztot, és megtisztelőnek tartja, hogy a Liszt Ferenc alapította intézmény hagyományainak örököse zongoristaként, valamint immár vezetőként is. Szándékai szerint irányításával növendék- és zeneközpontú megújulás következik az egyetemen, emellett

a pedagógusképzésre és a zenekari zenészképzésre is kiemelt figyelmet fordítanak majd.

Ez utóbbiról a rektor már elkezdte az egyeztetéseket, és a zenekarok részéről is rendkívül pozitív fogadtatásban részesült az ötlet – tette hozzá. Kitért arra is, hogy az idén százötven éves Zeneakadémia valójában hármas jubileumot ünnepel, hiszen a hozzá tartozó Kodály Intézet 50, a Jazz Tanszék pedig 60 éves. Előbbi az alapítása óta hatvan ország hétezer hallgatóját képezte az örökségünket jelentő Kodály-módszeren alapuló pedagógiára, utóbbi pedig még Gonda János vezetésével a Bartók Konziból indult 1965-től.

Farkas Gábor beszélt az őszi kiemelt koncertekről is: Liszt Ferenc születésnapján, október 22-én a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara előadásában és Takács-Nagy Gábor vezényletével Liszt és Camille Saint-Saëns művei szólalnak meg Szaniszló Attila (zongora) és Werner Lilla (orgona) szólisták közreműködésével. Az intézmény elindulásának évfordulóján, november 14-én pedig Liszt Ferenc, Antalffy-Zsiross Dezső és Bartók Béla kompozíciói mellett az egyetem oktatója, Bella Máté zeneszerző újonnan készülő ünnepi művét adja elő a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara Gertler Teo, az egyetem hegedűs növendéke és Szabó Balázs orgonaművész, az egyetem oktatója közreműködésével, a karmester pedig ugyancsak az egyetem hallgatója, Teremi Dárius lesz.

20250604_Sajtotajekoztato_ZAK150_Fazekas_Istvan_webes92-095027.jpg

Tablókiállítás a Liszt Ferenc téren (Fotó/Forrás: Fazekas István / Zeneakadémia )

Csonka András programigazgató a korábban már bejelentett őszi koncertekről elmondta: természetes, hogy a most következő évad is a jubileum jegyében telik. Így folytatódnak a hallgatók fellépésével megvalósuló A tehetség kötelez, A Zeneakadémia rejtett kincsei és az Eckhardt Gábor műsorvezető közreműködésével zajló Klasszikusok vasárnap délután című sorozatok, valamint A magyar kvartett tradíció című széria is, amely a vonósnégyes-hagyományt állítja fókuszba.

Új sorozat viszont a Legendás koncertek, amely ezúttal régi, emlékezetes zongoraesteket idéz fel.

Thomán István egykori tanszékvezető 1919-es Beethoven-estjét kései utódja, a billentyűs tanszéket is irányító Farkas Gábor játssza el, Ránki Dezső saját, 1970-es debütálását idézi fel, részben más műsorral, jövő tavasszal pedig Anda Géza 1941-es diplomahangversenyét Várjon Dénes, Cziffra György 1956-os szólóestjét Balázs János eleveníti fel.

Az Épületlátogatás Extra témája lesz Raffay Endre művészettörténész vezetésével a főépület ikongráfiája, Szabó Balázs orgonaművész, tanár vezetésével a Nagyterem orgonája, Mácsai János vezetésével a Zeneakadémia anekdotakincse és ritkán látható termei, Lakatos Gergely főmérnök vezetésével pedig a színfalak mögötti világ – tette hozzá. Decemberben az idén kétszáz éves MTA-val közös, a publikum előtt is nyitott zenetörténeti konferenciát szerveznek a Solti Teremben – tette hozzá a programigazgató.

Megemlítette még az Y generáció című sorozatot, amelyben a már végzett, de még pályájuk elején járó művészek lépnek fel, A fekete fehér színei című zongorasorozatot, amelyben a már befutott művészek adnak szólóestet, köztük lesz idén Gyöngyösi Ivett, valamint a Kamara.hu Fesztivált, amelynek fókuszában eddig irodalmi alkotások álltak, most viszont Pablo Casals legendás csellóművész alakja kerül a középpontban.

20250604_Sajtotajekoztato_ZAK150_Fazekas_Istvan_webes3-095026.jpg

A Zeneakadémia című épület- és intézménytörténeti kiadvány (Fotó/Forrás: Fazekas István / Zeneakadémia )

A hangversenyek mellett a jubileumot ünnepelve a Liszt Ferenc téren már látható tablókiállítás, valamint Bősze Ádám vezetésével a Zeneakadémia helyszíneit bejáró városi séták is várják ősszel az érdeklődőket.

Az egyetem felfrissítve ismét megjelenteti az először több mint másfél évtizede kiadott, borítója miatt „arany albumként” is emlegetett, Zeneakadémia című exkluzív épület- és intézménytörténeti kiadványt,

amely nemsokára forgalomba kerül, illetve tervben van egy bédekker jellegű, a szélesebb nagyközönségnek szóló, olvasmányos ismeretterjesztő kötet megjelentetése is. Emellett a Zeneakadémia idén is részt vesz a Művészetek Völgye programjain és a Pozsonyi Pikniken is – hangzott el a sajtótájékoztatón.

A Bartók Világversenyről szólva Csonka András elmondta: az idei zongora fordulóra ötvenöten jelentkeztek tizenkilenc országból, ami a repertoár nehézségét tekintve szép szám, hiszen itt nem csupán gyakran játszott műveket kell tudniuk a versenyzőknek. A megmérettetés zenekari döntőjében a Magyar Rádió Szimfonikus zenekara működik közre Kovács János vezényletével, és kapcsolódó rendezvényként a Zeneakadémia Zenetudományi Tanszékének Közép-európai Zenetörténeti Kutatócsoportja megszervezi második nemzetközi konferenciáját.

Fejléckép: Liszt Ferenc szobra a Zeneakadémia épületén (fotó/forrás: Darabos Gyorgy / Zeneakadémia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Sztárvendégekkel és fiatal tehetségekkel tér vissza a Budavári Palotakoncert

Több év kihagyás után, augusztus 1-én és 2-án ismét megrendezik a Budavári Palotakoncertet. A Budai Vár Oroszlános udvarának festői környezetében a hazai és az egyetemes operettirodalom legnépszerűbb dallamai csendülnek fel.
Jazz/World

Vissza a gyökerekhez – a Benczúr Kertben köszönti húszéves jubileumát a Jazzation

Az idén 20 éves Jazzation, Magyarország legismertebb jazz a cappella együttese számtalan sikeres nemzetközi turné után június 18-án ünnepi hangulatú esttel várja régi és új közönségét a Benczúr Kertben.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Tánc

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A kilencvenéves Sári Józsefet köszöntik a BMC-ben

Június 14-én szombaton különleges koncerttel tisztelegnek Sári József zeneszerző előtt a Budapest Music Centerben, aki idén tölti be 90. életévét. Az est műsorát a komponista sokszínű életművéből válogatott kamarazenei és szólókompozíciók alkotják.
Klasszikus ajánló

Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál a Fesztivál Akadémia vendégei között

Világsztárokat, pezsgő fesztiváléletet hoz július 18-27. között a fővárosba a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás nevével fémjelzett 10. Fesztivál Akadémia Budapest, amelynek olyan nagyságok lesznek idén a vendégei, mint Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál. A gyerekeknek Molnár Piroska és Csákányi Eszter mesél majd.
Klasszikus ajánló

Régi kedvencek és új vendégek érkeznek az idei Kaposfestre

Augusztus 10–14. között immár tizenhatodik alkalommal rendezik meg a KaposFest – Nemzetközi Zenei és Művészeti Fesztivált Kaposváron. A rangos esemény a Szivárvány Kultúrpalota falai között kínál változatos programot a komolyzene szerelmeseinek.
Klasszikus hír

Rangos párizsi zongoraversenyen ért el dobogós helyezést a Zeneakadémia hallgatója

Nanami Takewa az Île-de-France Nemzetközi Zongoraversenyen harmadik helyezést ért el. Falvai Katalin és Farkas Gábor növendéke a Concert Pianist kategóriában nyújtott kiemelkedő teljesítményt.
Klasszikus ajánló

A Concerto Budapest nyáresti koncertjei: világszínpadokat megjárt művészek a Pesti Vármegyeháza díszudvarán

Két, karakterében is különleges koncerttel készül a Concerto Budapest a nyári szezon egyik legintimebb helyszínére, a Pesti Vármegyeháza díszudvarára, Június 19-ére és 26-ára.