A Zeneakadémia rektori tisztségére legutóbb 2023-ban írtak ki pályázatot, mivel az egyetem előző vezetője, dr. Vigh Andrea kinevezése abban az évben október 31-én lejárt. Az első kiírást azonban az illetékes miniszter, Csák János visszavonta, mivel széles körű tiltakozások indultak amiatt, hogy a feltételek túl szűkre szabottak voltak, annak lényegében csak klasszikus zenei előadóművészek tudtak megfelelni. A második kiírásra, amellyel kapcsolatban az merült fel kifogásként, hogy a legmagasabb állami díjakhoz kötötte a jelentkezés feltételét, öt jelölt adta be a pályázatát: Győriványi György Sándor, Keller András, Kutnyánszky Csaba, Marosi László és Tóth Péter, ám a fenntartó közlése szerint ebből négy nem felelt meg a kiírásnak, Keller András pedig az őt ért támadások hatására visszavonta jelentkezését. Az érvénytelen pályázatot követően Kutnyánszky Csaba általános rektorhelyettes látta le a rektori feladatokat.
2025. február 16-án a Kulturális és Innovációs Minisztérium újra kiírta a Zeneakadémia rektori pályázatát, amely mind előadó-, mind alkotóművészek, valamint zenetudósok számára is nyitott. A felhívás nem köti állami díjhoz a jelentkezést, ám előnyt jelent a Kossuth-, illetve Széchenyi díj, a Magyarország Kiváló Művésze, a Magyarország Érdemes Művésze és a Magyarország Babérkoszorúja díj.
A jelentkezőnek rendelkeznie kell:
- legalább 5 éves, nemzetközileg kiemelkedő és elismert tudományos, alkotó- vagy előadóművészi, és legalább 10 éves oktatói tapasztalattal;
- legalább 5 éves vezetési, szervezési ismeretekkel, gyakorlattal;
- nemzetközi zenei versenyeken elnyert díjakkal, hangverseny- vagy operaelőadásokkal vagy nemzetközi tudományos konferenciákon való előadói részvétellel;
- az európai zenei élet meghatározó művészeti és oktatási intézményeinek ismeretével;
- zenetudománnyal foglalkozó szakember esetén nemzetközileg is kiemelkedő publikációs tevékenységgel.
Az Index értesülései szerint a rektorválasztás két jelölt között dőlhet el: az egyik Kelemen Barnabás hegedűművész, akinek a neve már legutóbb is felmerült, ám végül nem pályázott, a másik pedig Farkas Gábor zongoraművész, aki jelenleg a Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékét vezeti az intézményben.
A részletes pályázati kiírás itt olvasható. >>>
Fejléckép: A Zeneakadémia homlokzata (fotó/forrás: Darabos György / Zeneakadémia)