Ahogyan arról beszámoltunk, Csák János kulturális és innovációs miniszter érvénytelennek nyilvánította a Zeneakadémia rektori pályázatát, mivel állítása szerint arra csupán egy érvényes pályázat érkezett, Keller Andrásé, aki azonban visszavonta azt.
Keller András az érvénytelenítés bejelentése után nyilvánosságra hozta a miniszternek írt levelét, amelyben megindokolja döntését.
Keller András levele Csák János kulturális és innovációs miniszternek:
Tisztelt Miniszter Úr!
A Zeneakadémia rektori pályázatára azért jelentkeztem, mert a magyar zeneélet kiemelkedő személyiségei kértek arra, hogy a vezetésemmel és közös szerepvállalásukkal megújulhasson a Zeneakadémia, és pezsgő egyetemi élet mellett hagyományaihoz méltón újra a világ vezető zenei egyetemei közé kerülhessen.
Március 12-én Vigh Andrea rektor asszony meglátogatott az otthonomban, és elmondta nekem, hogy egyedül engem tudna elképzelni a következő rektornak,
és ehhez felajánlotta a segítségét. Biztatása nagyon sokat jelentett számomra.
Pályázatomat abban a szellemben írtam, hogy Kodály zenei és nevelési elveit követve a Zeneakadémia megújításával hazánk zeneéletét felemeljük, a nemzeti kultúrában és oktatásban betöltött szerepét erősítsük, valamint fejlesszük az ország szellemi életét. A világ számára érzésvilágunkat, identitásunkat a zenével tudjuk legjobban kifejezni, ezért a Zeneakadémia szerepe és pozicionálása a nemzetközi zenei életben kulturális nemzetstratégiai feladat. Pályázatomban arra vállalkoztam, hogy a magyarság alkotó- és teremtőképességét, a magyar tehetséget és szellemet a zene univerzális nyelvén mutassuk be a világnak.
Az elmúlt három évben a Zeneművészeti Bizottság elnökeként minden lehetséges segítséget megadtam a Zeneakadémiának, közreműködésemmel komoly kiegészítő forrásokhoz jutott az intézmény, és tagja voltam Vigh Andrea tanácsadó testületének.
Az elmúlt hónapokban Rektor asszony támogatása ellenére a Zeneakadémia vezetése hónapokon keresztül lejárató rágalomkampányt indított ellenem a hazai és nemzetközi sajtóban, valamint a közösségi médiában. Minden ok nélkül sorozatosan értek aljas és alaptalan támadások, amelyek négy évtizedes pályám eredményeit és a személyemet kívánták besározni.
A pályázatom nyilvánosságra hozatala után azt az üzenetet kaptam a szenátus felől, „ha egy kőműves indul el ellenem, akkor azt fogják megválasztani” velem szemben. Néhány nappal ezelőtt a Zeneakadémia egyik vezetője újabb fenyegetést juttatott el hozzám:
abban az esetben, ha rektorrá választanának, világméretű lejáratókampányt indítanak, és tüntetést szerveznek ellenem.
A Zeneművészet fő célja a humánum, a szeretet, és az emberi jó közvetítése, a lélek felemelése, és érzelmi világunk kiteljesítése. A gyűlöletkeltés, rágalmazás és fenyegetés a legtávolabb áll a művészettől, méltatlan Liszt Ferenc szelleméhez, méltatlan a Zeneakadémia diákjaihoz és tanári karához, és méltatlan a magyar kultúrához.
Pályázatom megvalósításához béke és konstruktív együttműködés szükséges. Mérlegelve a körülményeket, ebben a légkörben jelenleg nem megvalósítható a pályázatom, ezért azt a mai napon visszavonom.
Több mint négy évtizedes pályám során minden energiámat és tehetségemet a magyar kultúra építésére szántam. Szívből remélem, lesz olyan feladatom a jövőben, amellyel az egész magyar zene ügyét szolgálhatom.
Tisztelettel, Keller András
A bejelentés után a másik, esélyesnek tartott jelölt, Tóth Péter zeneszerző, aki szintén megfelelt a szűkre szabott második pályázati kiírás azon feltételeinek, mely szerint a pályázónak egyetemi tanári kinevezéssel és a legmagasabb állami díjak egyikével kell rendelkeznie, közleményt adott ki.
Tóth Péter közleménye:
Ma délután meglepődve és értetlenül olvastam Csák János miniszter nyilatkozatát a Zeneakadémia rektori pályázata kapcsán. Miniszter úr szerint a beadott öt pályázatból négy nem felelt meg a kiírásnak, és az egyetlen megfelelő pályázat Keller Andrásé volt.
Ebből az is nyilvánvaló, hogy miniszter úr szerint az én benyújtott pályázatom is formai hibás.
Azt is állítja, hogy valamennyi pályázó lehetőséget kapott a hiánypótlásra, de van, aki nem akart, van, aki nem tudott élni vele.
Szeretném leszögezni, hogy semmilyen hiánypótlásra felszólító telefont, levelet, e-mailt, sms-t nem kaptam. Igaz, nem is vártam, hiszen pályázatom – ezt biztosan állíthatom – minden pályázati követelménynek megfelelt. Rendelkezem diplomával (zeneszerzői/zeneelmélet-tanári, hangmérnöki, kulturális menedzseri és közoktatás-vezetői diplomákkal), egyetemi tanári kinevezéssel, Érdemes Művész-díjjal, nemzetközi versenygyőzelmekkel, nemzetközi versenyek zsűritagságával, felsőoktatási vezetői tapasztalattal. Mindezeket kellő módon, közjegyző által hitelesítve csatoltam pályázatomhoz.
Diszkvalifikálásomról – ahogy tudomásom szerint más pályázót sem – nem értesített a minisztérium.
Az eljárást méltatlannak érzem, és a napokban levélben fogom kérni miniszter urat, hogy tájékoztasson, milyen formai hibákra alapozza állítását.
Tóth Péter
Fejléckép: Keller András, Tóth Péter (fotó: Kondella Misi, Szegedi Tudományegyetem)