Klasszikus

Tarlós: Jobb, ha Fischer nem szól semmit

2016.05.05. 13:29
Ajánlom
A csökkentett támogatást is megvonhatják a Budapesti Fesztiválzenekartól, ha a karmester "nem képes befejezni a követelőző hisztériát, fenyegetőzést és zavarkeltést".

Többek között ezekkel a szavakkal reagált Tarlós István főpolgármester arra a videóüzenetre, amit a Fesztiválzenekar vezetője tett közzé, miután a Fővárosi Közgyűlés április 27-én úgy határozott, hogy 200 millió forinttal kevesebb összeggel támogatja az együttest a következő időszakban. Üzenetében Fischer Iván tételesen kitért arra, hogy milyen következményeket von maga után a forráselvonás. Megjegyezte továbbá, hogy a döntés a dotáció drasztikus csökkentéséről előzetes egyeztetés nélkül, a szezon közepén történt, ami súlyos hozzá nem értésről tesz tanúbizonyságot.

Fischer Iván

Fischer Iván

Az Origo.hu Tarlós István közleménye alapján arról számolt be, hogy a főpolgármester követelőző hisztériának és zavarkeltésnek nevezte Fischer Iván videóját és a május 7-én 17:00 órára a Vörösmarty térre tervezett flashmobot.

Tarlós István így fogalmazott: "fordíthatjuk ezt a pénzt más, szintén nemzetközi hírű magyar zenekarok bármelyikére, amelyik nem rúg bele a feléje nyújtott kézbe. Akkor lesz kiváló ürügye a karnagy úrnak politikai motivációról beszélni, ócsárolni a városvezetést, hergelni a közvéleményt”.

A főpolgármester az ügy kapcsán már korábban is kifogásolta Fischer viselkedését, mint mondta: "Gyalázni ingyen is lehet minket, ahhoz nem kell 60 milliós támogatást kapni". Tarlós a Fesztiválzenekar művészeti tevékenységét is megkérdőjelezte: "a zenekar fellépéseivel sincs minden rendben, mert ha 3-4 ember elmegy nyugdíjasokhoz és azoknak zenélget, az szép feladat, de nem számít fellépésnek".

A Budapesti Fesztiválzenekar szeretné, ha tisztán látna a közvélemény:

A zenekarok finanszírozásáról kiadott közleményükben mindenekelőtt felhívják a figyelmet arra, hogy „az államok és városok nem zenekarokat támogatnak, hanem a közönséget. A zenekarok hasznosságát úgy mérik, hogy összevetik a befektetett támogatást a hangversenyek és az eladott jegyek számával, a turisztikai haszonnal, illetve az adott országnak és városnak szerzett imázshaszonnal.”

Fischer Iván

Fischer Iván

Mint mondják: „a Fesztiválzenekart a világ tíz vezető szimfonikus zenekara között jegyzik” és természetes, hogy Magyarországnak nem áll módjában, a nyugat-európai árszintnek megfelelően támogatni a szimfonikus zenekarait, de éppen ezért érdem, hogy a Fesztiválzenekar elsőrangú nemzetközi hírnévre tudott szert tenni. A támogatási összegek nagyságrendjének megvilágítása érdekében a következő európai példákat hozzák:

  • Királyi Concertgebouw Zenekar: 12,7 millió euró (kb. 3 milliárd 964 millió forint) – a holland állam és Amszterdam város közös támogatása
  • Berlini Filharmonikus Zenekar: 16,7 millió euró - (kb. 5 milliárd 210 millió forint) – Berlin város támogatása
  • Müncheni Filharmonikus Zenekar: 19 millió euró (kb. 5 milliárd 928 millió forint) – München város támogatása
  • Tonhalle-Orchester Zürich: 18 millió CHF (kb. 5 milliárd 349 millió forint)
  • Budapesti Fesztiválzenekar: 1 milliárd 420 ezer forint – a magyar állam és Budapest város közös támogatása

A Fesztiválzenekar állami, az Emberi Erőforrások Minisztériuma által folyósított támogatásának alakulásáról a következő számsort citálják:

  • 2014-ben 1 milliárd 150 millió forint
  • 2015-ben 1 milliárd 50 millió forint
  • 2016-ban 1 milliárd 150 millió forint

Mint írják a számok alapján látható, hogy a BFZ idén nem 100 millió forint emelést kapott az államtól, hanem a 2015-ös ideiglenes csökkentés után helyreállt a korábbi, 2014-es szint.

A Fesztiválzenekar fővárosi támogatása a közlemény szerint az utóbbi három évben a következőképpen alakult:

  • 2014-ben 270 millió forint
  • 2015-ben 260 millió forint
  • 2016-ban 60 millió forint

A zenekar saját bevételeit és költségvetésének kialakítását tekintve a közlemény kiemeli, hogy zenekarok költségvetése mindenhol több forrásból adódik össze: elsősorban állami és önkormányzati támogatásából, jegybevételből, vállalati szponzorációból, magánadományokból és turnébevételekből. A támogatók azokat a zenekarokat tekintik sikeresnek, amelyek minél nagyobb százalékban termelnek saját bevételt. A BFZ saját bevételei a következő módón alakultak:

  • 2014-ben 1 milliárd 651 millió forint
  • 2015-ben 1 milliárd 515 millió forint
  • 2016-ban tervezés alatt

A zenekar saját bevételéből és a támogatásokból fedezi valamennyi költségét. A hazai koncertek költségeit: ilyenek a nagyzenekari koncertek Budapesten és vidéken, a Közösségi Hetek évente háromszor, a Kakaókoncertek, a Midnight Music koncertsorozat, a Vasárnapi Kamarazene, a BFZ bekopog! vidéki koncertsorozat, az ingyenes óriáskoncert a Hősök terén, évente 60 Hangszerkóstoló, az iskolaopera évente tíz iskolában és az Autizmusbarát Kakaókoncertek is.

A zenekar ugyancsak ebből fedezi a nemzetközi koncertek költségeit, beleértve a repülőjegyeket, szállást, hangszerszállítást és hangszerbiztosítást, szintén ebből fedezi a muzsikusok bérét, a vendégművészek honoráriumait, az iroda és a próbaterem fenntartását és az irodai dolgozók alkalmazását, a kottatár költségeit, a szerzői jogdíjakat, a hangszerek beszerzését és karbantartását, a reklámköltségeket, kiadványok, műsorfüzetek előállítását, a koncertek és próbák élő közvetítését.

A közlemény végül leszögezi, hogy a fővárossal kötött szerződés tavaly többszörösen is teljesült, hiszen a szerződés összesen évi 35 koncert megtartására kötelezi a zenekart, 2015-ben pedig ehhez képest Budapesten 53 nagyzenekari hangversenyt, 62 kamarakoncertet és 42 ifjúsági koncertet adtak, összesen 61 928 embernek.

Fischer Iván továbbra is vár minden támogatót május 7-én szombaton 17:00 órára a Vörösmarty térre. Az odalátogatóktól azt kérik, hogy vigyenek magukkal egy-egy hangszert is.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

Felkavaró vízió a modern nőkről – Alföldi Róbert legújabb rendezése a Pesti Színházban

Október 5-én tartják Wéber Kata Egy nő anatómiája című darabjának magyarországi ősbemutatóját a Pesti Színházban, amelynek alapján Mundruczó Kornél nagy sikerű filmje, a Pieces of a Woman készült.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus ajánló

Válogatott vonósnégyeseket hoz Magyarországra a MERITA projekt

A MERITA – Európai Kamarazenei Együttműködés keretében érkezik Magyarországra két izgalmas műsor-összeállítású vonósnégyes: a Skazka Kwartet a Fonóban ad koncertet október 12-én, a PuraCorda a BMC színpadán látható október 21-én.
Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.