A zenekar tagjainak többsége legalább öt évet tanult a Damaszkuszi Zeneakadémián. A 65 fős társulatot tavaly alapította meg Németországban a nagybőgőn játszó Raed Jazbeh, aki egyben a zenekar művészeti igazgatója is. Az együttes már több koncertet adott Németországban és a tervei között szerepel egy svédországi turné is. Egy évvel ezelőtti megalakulásukkor mi is írtunk róluk.
Kapcsolódó
Szírek, akik a hangszereikkel harcolnak
Bizonyítási vágy? Segélykiáltás? Megoldáskeresés? Sok minden eszünkbe juthat arról, hogy szír menekültek miért is alapítanak zenekart Németországban. Az első fellépésük mindenesetre nagy sikerrel lezajlott, mi pedig utánajártunk, kik ők, és mit is szeretnének.
A hétvégi koncerten európai és arab zenei klasszikusok, valamint arab népzene is felcsendült a berlini Gendarmenmarkt nevű patinás belvárosi téren álló Konzerthausban. Az estet a KulturLeben Berlin nevű szervezet rendezte, amely a főváros alacsony jövedelmű lakosai számára szervez koncerteket.
A zenészek reményei szerint fellépéseik segítenek az európai közönség tagjainak abban, hogy közelebb kerüljenek a szíriai zenéhez és kultúrához. "Zenészként kötelességemnek érzem, hogy bemutassam a kultúránkat, a zenénket, és hogy képesek vagyunk békében együtt élni Európában" - mondta Mohamad Fityan, aki egy tradicionális arab fuvolán játszik.
Az aleppói születésű férfi 2015-ben érkezett Németországba, ahol azonnal menedékjogot kapott. A zenekar tagjai más-más európai országokban telepedtek le. Tavaly több mint egymillióan érkeztek Európába a háború és a szegénység elől menekülve, a legtöbben Szíriából.