Klasszikus

Tetszett a Ruben Brandt? Ezeket a klasszikus zenéket hallhatod benne

2018.12.12. 16:30
Ajánlom
Milorad Krstić animációs filmje, a Ruben Brandt, a gyűjtő az idei tél egyik legsikeresebb mozija, amelyben számos utalás történik a nyugati kultúra ikonikus alkotásaira. De milyen zenék hallhatók benne?

Nem is alapszinten, hanem a film, a festészet, a képzőművészet és a zene széles spektrumát átfogó utalásokkal kelnek életre Ruben Brandt és egy műkincsrabló banda kalandjai Milorad Krstić mozijában. Ha már láttad a filmet, biztos neked is feltűnt, hogy milyen klassz zenék szólnak benne. Ezek közül ajánlunk néhányat az alábbiakban.

Honegger: Pacific 231

Kézenfekvő, hogy a vonatsínen átkelő csiga jelenetéhez Honegger Pacific 231 című szimfonikus költeményét válasszák az alkotók. A francia mester rajongott a gőzmozdonyokért, ahogy az ebből a furcsa kijelentéséből is kiderül: „Nekem olyanok, mint az élőlények, és annyira szeretem őket, mint a nőket vagy a lovakat…”

Csajkovszkij: Francesca da Rimini

Csajkovszkij szimfonikus fantáziáját, amelyet Dante nyomán írt, Hitchcock is használta a Szakadt függöny című thrillerben. A zenemű szenvedélyes sodrása és drámai ereje a dantei történetből fakad, ami szerint Francesca da Rimini, egy itáliai nemesasszony beleszeretett kegyetlen férje testvérébe, a tiltott viszony felfedezése után pedig erőszakos halált kellett halnia. A tragikus hősnő motívuma többször is felbukkan az orosz komponista életművében, gondoljunk csak a Hattyúk tavára vagy a Rómeó és Júlia nyitányfantáziára.

Penderecki: Kosmogonia

Penderecki zenéjének szuggesztív erejére már Stanley Kubrick és Alfonso Cuarón is felfigyelt. A lengyel komponista héárom szólistára, vegyeskarra és zenekarra írta Kosmogonia című művét, és a világ keletkezésének nyugati elképzelését kívánta megörökíteni benne. Az oratórikus mű szövegében egyaránt találunk idézetet Jurij Gagarintól és John Glenn asztronautáktól, a Bibliából, az epikuroszi költészetből, Giordano Bruno és Leonardo da Vinci írásaiból, az Antigonéból és az Átváltozásokból és a középkori filozófustól, Nicolaus Cusanustól. Penderecki egy ízben azt mondta a Kosmogoniáról, hogy akár a telefonkönyvet is megzenésíthette volna, de nem érdemes erre az ironikus megjegyzésre támaszkodni. Ez a zenemű a legjobb fajta őrület, ami az posztmodern avantgárdból kinőhetett.

A 85 éves Krzystof Pendereckiről a közelmúltban életrajzot közöltünk, szerzői estjéről szóló beszámolónkat pedig itt olvashatják.

Haydn: G-dúr zongoratrió, Gypsy

Haydn 39. zongoratriója különösen kedvelt a magyarok körében, hiszen harmadik tétele a Rondo all’Ongerese címet viseli. A klasszika mestere 1795-ben, második londoni tartózkodása idején írt három triója közül ez a második, ihletforrása pedig az Eszterházán gyakorta megforduló cigánymuzsikusok játéka lehetett.

Mozart: Klarinétverseny, K. 622

Mozart idejében a klarinét új hangszernek számított, amelynek a népszerűsítéséhez nagyban hozzájárult, ha neves zeneszerző írt rá versenyművet. Ennek ellenére nem tudjuk, mi volt a bécsi mester szándéka a művel, aki 1791-ben, halálának évében komponálta azt, eredetileg basszetkürtre. Anton Stadler, a szólista volt az, aki meggyőzte Mozartot, hogy a klarinétban sokkal több potenciál rejlik. A versenymű töretlen népszerűségnek örvend, különösen a lírai, szimmetrikus formájú Adagio tétel. A Ruben Brandt, a gyűjtőben viszont a nyitó Allegro tételt hallottuk.

A fenti zeneműveken túl a filmben hallható a Tavaszi áldozat nyitómotívuma egy vokális átdolgozásban, a Nessun dorma, Schubert II. szimfóniájának nyitótétele, Snétberger Ferenc és Richard Bona Kis kece lányom-feldolgozása, a Brian Poole & The Tremeloes két dala (Do You Love Me?, Even The Bad Times Are Good), a Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox Radiohead-covere (Creep), valamint Olivera Katarina Šu Šu Šumadijo c. dala. És ha mindez még nem volna elég, Cári Tibor egy egész lemeznyi filmzenét komponált az alkotáshoz.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Megválasztották a Nemzet Művészeit

Nyolcan nyerték el idén az egyik legrangosabb magyarországi művészeti elismerésnek számító Nemzet Művésze díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadóban.
Klasszikus

Ifjú muzsikusokat díjaztak Cziffra György születésnapján

Ünnepi koncertet adott Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész november 5-én. A hangverseny alkalmából átadták a Cziffra Fesztivál két díját: az Ifjú Tehetség díjat és az Innovatív Zenei Projekt díjat.
Színház

Borsi-Balogh Máté: Ha azt érzem, nem szeret a közönség, egy kicsit bele tudok halni

A Junior Prima Díjas színművésszel a Galilei élete című előadás kapcsán beszélgettünk szakmai életútjáról, a meggyőződések és az érdekek furcsa viszonyáról, a világ megváltoztathatóságáról, de szóba került az is, vajon miért szoronganak annyira a fiatal generációk.
Zenés színház

Az ellentmondásokban rejlő erő – Tulassay Ádám az Operaház új Requiem-produkciójáról

Verdi Requiemje egyházzenei alkotás vagy színpad nélküli opera? Mi áll a középpontjában, a halálfélelem vagy a bizakodás? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ az OPERA új produkciója, melynek kapcsán a rendezővel, Tulassay Ádámmal beszélgettünk.
Zenés színház

Eltérő befejezéssel játssza a Turandotot a két szereposztás az Operaházban

Sümegi Eszter és Rálik Szilvia, valamint László Boldizsár és Yusif Eyvazov főszereplésével, a színpadra tíz év után visszatérő Gulyás Dénes közreműködésével viszi színre Barta Dóra Puccini Turandotját a Magyar Állami Operaházban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Rangos díjat nyert a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napi élő közvetítése

Komolyzenével aratott világsikert a Concerto Budapest Európa legrangosabb internetes versenyén: a Mozart-nap 2024 élő közvetítése megnyerte a Music & Entertainment in Film & Video kategóriát és a nemzetközi közönségszavazást is a Lovie Awardson.
Klasszikus hír

Kínában népszerűsíti a magyar kultúrát a Honvéd Együttes férfikara

A Honvéd Együttes férfikara (új nevén Magyar Nemzeti Férfikar) Magyarország pekingi nagykövetségének meghívására Kínába érkezett, ahol november 3-12. között három koncertet is adnak a kínai-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából.
Klasszikus ajánló

Jótékonysági koncertet ad a Budapesti Vonósok

A zenekar a múlt évad óta rendszeresen ad templomi koncerteket valamilyen jó ügy érdekében. A november 9-én, Dunabogdányban rendezett barokk esten a résztvevők adományaikkal a Magyar Hospice Alapítványt támogathatják.
Klasszikus ajánló

Térben és időben is kirándulhatunk az UMZE Kamaraegyüttes következő koncertjén

Szlovák és magyar művekre építi legújabb programját az UMZE Kamaraegyüttes, a BMC-ben tartott esten a legújabb kompozíciók, köztük egy ősbemutató mellett két klasszikussá vált kortárs mű is elhangzik.
Klasszikus ajánló

Ősbemutatóval ünnepli születésnapját a Budapesti Filharmónia Társaság Zenekara

Ünnepi hangversennyel jubilál a 171 éves Budapesti Filharmóniai Társaság november 18-án a Zeneakadémián, Marco Comin olasz karmester vezényletével. A klasszikus kedvencek mellett egy kortárs magyar ősbemutató is helyet kap ezen az esten.