Klasszikus

Tetszett a Ruben Brandt? Ezeket a klasszikus zenéket hallhatod benne

2018.12.12. 16:30
Ajánlom
Milorad Krstić animációs filmje, a Ruben Brandt, a gyűjtő az idei tél egyik legsikeresebb mozija, amelyben számos utalás történik a nyugati kultúra ikonikus alkotásaira. De milyen zenék hallhatók benne?

Nem is alapszinten, hanem a film, a festészet, a képzőművészet és a zene széles spektrumát átfogó utalásokkal kelnek életre Ruben Brandt és egy műkincsrabló banda kalandjai Milorad Krstić mozijában. Ha már láttad a filmet, biztos neked is feltűnt, hogy milyen klassz zenék szólnak benne. Ezek közül ajánlunk néhányat az alábbiakban.

Honegger: Pacific 231

Kézenfekvő, hogy a vonatsínen átkelő csiga jelenetéhez Honegger Pacific 231 című szimfonikus költeményét válasszák az alkotók. A francia mester rajongott a gőzmozdonyokért, ahogy az ebből a furcsa kijelentéséből is kiderül: „Nekem olyanok, mint az élőlények, és annyira szeretem őket, mint a nőket vagy a lovakat…”

Csajkovszkij: Francesca da Rimini

Csajkovszkij szimfonikus fantáziáját, amelyet Dante nyomán írt, Hitchcock is használta a Szakadt függöny című thrillerben. A zenemű szenvedélyes sodrása és drámai ereje a dantei történetből fakad, ami szerint Francesca da Rimini, egy itáliai nemesasszony beleszeretett kegyetlen férje testvérébe, a tiltott viszony felfedezése után pedig erőszakos halált kellett halnia. A tragikus hősnő motívuma többször is felbukkan az orosz komponista életművében, gondoljunk csak a Hattyúk tavára vagy a Rómeó és Júlia nyitányfantáziára.

Penderecki: Kosmogonia

Penderecki zenéjének szuggesztív erejére már Stanley Kubrick és Alfonso Cuarón is felfigyelt. A lengyel komponista héárom szólistára, vegyeskarra és zenekarra írta Kosmogonia című művét, és a világ keletkezésének nyugati elképzelését kívánta megörökíteni benne. Az oratórikus mű szövegében egyaránt találunk idézetet Jurij Gagarintól és John Glenn asztronautáktól, a Bibliából, az epikuroszi költészetből, Giordano Bruno és Leonardo da Vinci írásaiból, az Antigonéból és az Átváltozásokból és a középkori filozófustól, Nicolaus Cusanustól. Penderecki egy ízben azt mondta a Kosmogoniáról, hogy akár a telefonkönyvet is megzenésíthette volna, de nem érdemes erre az ironikus megjegyzésre támaszkodni. Ez a zenemű a legjobb fajta őrület, ami az posztmodern avantgárdból kinőhetett.

A 85 éves Krzystof Pendereckiről a közelmúltban életrajzot közöltünk, szerzői estjéről szóló beszámolónkat pedig itt olvashatják.

Haydn: G-dúr zongoratrió, Gypsy

Haydn 39. zongoratriója különösen kedvelt a magyarok körében, hiszen harmadik tétele a Rondo all’Ongerese címet viseli. A klasszika mestere 1795-ben, második londoni tartózkodása idején írt három triója közül ez a második, ihletforrása pedig az Eszterházán gyakorta megforduló cigánymuzsikusok játéka lehetett.

Mozart: Klarinétverseny, K. 622

Mozart idejében a klarinét új hangszernek számított, amelynek a népszerűsítéséhez nagyban hozzájárult, ha neves zeneszerző írt rá versenyművet. Ennek ellenére nem tudjuk, mi volt a bécsi mester szándéka a művel, aki 1791-ben, halálának évében komponálta azt, eredetileg basszetkürtre. Anton Stadler, a szólista volt az, aki meggyőzte Mozartot, hogy a klarinétban sokkal több potenciál rejlik. A versenymű töretlen népszerűségnek örvend, különösen a lírai, szimmetrikus formájú Adagio tétel. A Ruben Brandt, a gyűjtőben viszont a nyitó Allegro tételt hallottuk.

A fenti zeneműveken túl a filmben hallható a Tavaszi áldozat nyitómotívuma egy vokális átdolgozásban, a Nessun dorma, Schubert II. szimfóniájának nyitótétele, Snétberger Ferenc és Richard Bona Kis kece lányom-feldolgozása, a Brian Poole & The Tremeloes két dala (Do You Love Me?, Even The Bad Times Are Good), a Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox Radiohead-covere (Creep), valamint Olivera Katarina Šu Šu Šumadijo c. dala. És ha mindez még nem volna elég, Cári Tibor egy egész lemeznyi filmzenét komponált az alkotáshoz.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ryan O’Neal

A hetvenes évek egyik legnagyobb filmsztárja nyolcvankét éves korában hunyt el, halálhírét fia, Patrick O’Neal jelentette be. Az Oscar-jelölt színész karrierje során olyan rendezőkkel dolgozott együtt, mint Stanley Kubrick vagy Peter Bogdanovich.
Vizuál

Sandra Hüller, Mads Mikkelsen és Tarr Béla is Európai Filmdíjat kapott

A 36. Európai Filmdíjak abszolút győztese Justine Triet Egy zuhanás anatómiája című drámája lett, amellyel többek közt a legjobb film és a legjobb rendező díját is elnyerte. Az eseményen tiszteletbeli életműdíjat adományoztak Tarr Béla Kossuth-díjas rendezőnek. 
Vizuál

Kilencvenkilenc éves korában elhunyt Vera Molnár

A magyar származású francia képzőművész halálhíréről a párizsi Pompidou Központ számolt be. Vera Molnárt a számítógépes művészet úttörőjeként tartják számon.
Könyv

Adománygyűjtő estet szervez a Szépírók Társasága

A négyszáz tagot számláló irodalmi-kulturális szervezet szegedi, valamint emigrációban élő tagjai olvasnak fel december 14-én a Grand Caféban. A Szépírók Társaságát egyúttal online is támogathatjuk. 
Színház

„A valódi csoda az, ha képes vagy találkozni önmagaddal” – interjú Kerkay Ritával A kék hajú lány előadásról

Két szereposztással mutatták be a közelmúltban a Vörösmarty Színház A kék hajú lány című előadását. Az alkotói folyamatról, a karakterek kapcsolatáról és az üzenetről beszélgettünk Kerkay Rita rendezővel.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Duplalemezzel ünnepli fennállása hatvanadik évét a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Az együttes új dupla albumán közönségkedvenc felvételek is helyet kaptak. A jubileum alkalmából jelent meg Egy viharos nap című zenés mesekönyvük is. 
Klasszikus gyász

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Klasszikus gyász

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Klasszikus interjú

A revü világát idézi meg a Szolnoki Szimfonikusok újévi gálája

Január 20-án tizedik alkalommal tart újévköszöntő hangversenyt a Szolnoki Szimfonikus Zenekar. A különleges jubileum alkalmából Patkós Imrével, az együttes ügyvezető-szakmai igazgatójával beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Koppándi Jenővel lép fel az Anima Musicae

Folytatódik a zene lelkéről elnevezett kamarazenekar nagy sikernek örvendő sorozata, amelyen hazánk kiváló hegedűművészei vezetik egy-egy hangverseny erejéig az együttest.